Google inwestuje ponad 0,5 mld dolarów w chińskiego giganta e-commerce. To element partnerstwa z JD.com

Gdy Alphabet Inc. wybiera się na zakupy, od razu wydaje 550 mln dolarów. Tym razem nie przejmie jednak żadnego start-upu, a zainwestuje w chińską firmę. To początek współpracy Google i JD.com.

Google zawarł właśnie współpracę z chińską spółką JD.com. Jedna z wiodących firm w światowej branży e-commerce zostaje partnerem strategicznym dla amerykańskiego giganta - zapowiedziano w informacji.

W ramach podpisanego porozumienia, Google zobowiązał się do wykupu akcji JD.com wartych 550 mln dolarów. Wesprze też partnera własnymi technologiami i pomoże umocnić się na niektórych rynkach.

W zamian gigant z Doliny Krzemowej skorzysta z doświadczenia, łańcucha dostaw i wiedzy logistycznej, którą ma chiński partner. Obopólną korzyścią będzie pojawienie się JD.com w Google Shopping.

Stosując łańcuch dostaw i wiedzę logistyczną JD.com oraz mocne strony naszych technologii, zamierzamy odkryć nowe sposoby, dzięki którym klienci będą mogli robić zakupy jeszcze łatwiej, dając im sposobność kupowania w dowolnym miejscu i czasie

- czytamy w oświadczeniu Google.

Firma wyraźnie podkreśla, że region Azji Południowo-Wschodniej jest dziś jednym z najszybciej rosnących rynków na świecie. Tamtejsi konsumenci do 2025 roku planują wydać w internecie ponad 88 mld dolarów.

Google chce "odkryć nowe możliwości stworzenia e-handlu jeszcze prostszym" i zaistnieć mocniej w regionie, dlatego podjęte właśnie kroki są dla niego niezwykle istotne.

Inwestycja Google może trochę ostudzić emocje wokół JD.com. Jak przypomina Bloomberg, spółka w maju została "zaatakowana" przez menedżera funduszy hedgingowych, który podważył jej zbyt wysoką wycenę (63 mld dol.) i skrytykował "głupie" inwestycje.

JD.com to główny konkurent holdingu Alibaba Group i druga największa platforma e-commerce w Chinach.

---

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: