Korzystanie z internetu stanie się bezpieczniejsze. Producenci routerów zmienią zabezpieczenia

Robert Kędzierski
Producenci routerów porozumieli się w kwestii wprowadzenia nowego standardu zabezpieczeń. Nowa generacja sprzętu będzie umożliwiała znacznie bardziej bezpieczne surfowanie. Kiedy nowy sprzęt pojawi się w sklepach?

Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance zrzeszające 300 producentów routerów wypracowało nowy standard zabezpieczeń. WPA3 po 14 latach zastąpi dość przestarzały WPA2 - informuje Venture Beat. 

Na urządzenia działające w nowym standardzie trochę jeszcze poczekamy -  w tej chwili rozpoczął się bowiem proces wydawania odpowiednich certyfikatów. Kiedy już jednak trafią na rynek, a ma to nastąpić w roku 2019, surfowanie po internecie będzie znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Atak trudniejszy do przeprowadzenia

Urządzenia działające w standardzie WPA3 będą odporniejsze na atak. Przede wszystkim nie będzie można tak łatwo jak w przypadku dzisiejszych urządzeń dostać się do panelu administratora. Dziś jest to możliwe za pomocą metody brute force czyli długotrwałym odgadywaniu hasła. 

Poza tym połączenie pomiędzy routerem a urządzeniem ma być szyfrowane. To utrudni przechwytywanie informacji umożliwiających przejęcie kontroli nad siecią. Nawet jeśli włamywacz będzie miał dostęp do routera. 

WPA3 ma być też w lepszym stopniu dostosowany do internetu rzeczy

Bezpieczniejsze surfowanie w miejscach publicznych

Wprowadzenie standardu WPA3 znacząco utrudni ataki w hot-spotach. Dziś tam gdzie możliwy jest otwarty, bezpłatny dostęp do internetu często pojawiają się cyberprzestępcy. "Podsłuchują" oni transmisję danych pomiędzy ofiarami a routerem i zdobywają cenne informacje pozwalające na przeprowadzenie ataku. Szyfrowanie wprowadzone wraz z WPA3 ma zminimalizować możliwość ataku typu Man-in-the-Middle (MitM), w których atakujący działa pomiędzy ofiarą a routerem czy serwerem docelowym. 

Wygodniejsze surfowanie z Easy Connect

Podłączanie urządzeń do sieci również będzie łatwiejsze. Nowe routery zostaną bowiem wyposażone w funkcję Wi-Fi Easy Connect. Umożliwi ona autoryzację za pomocą kodu QR. Kamera monitoringu czy drukarka będą mogły być podłączone do sieci szybciej.

Wi-Fi Easy Connect zastąpi Wi-Fi Protected Setup (WPS).

Autoryzacja za pośrednictwem kodu QRAutoryzacja za pośrednictwem kodu QR Fot. za VenturBeat

W tej chwili rozwiązanie jest już spotykane - użytkownik robi zdjęcie kodu QR umieszczonego na obudowie urządzenia za pomocą swojego smartfonu. W ten sposób autoryzuje jego dostęp do sieci. 

Czytaj też: Setki tysięcy zainfekowanych routerów. Atak na wielką skalę. 

Bezpieczniej dla firm i korporacji

Nowy standard ma też wbudowany 192-bitowy pakiet zabezpieczeń Commercial National Security Algorithm (CNSA). Ma on służyć lepszej ochronie w firmach, korporacjach, instytucjach rządowych. 

Kiedy nowe urządzenia?

Nowe routery wykorzystujące WPA3 mają pojawić się na rynku już w przyszłym roku. Obecnie działające urządzenia będą kompatybilne z nowym standardem. Z punktu widzenia użytkownika wprowadzenie go niewiele zmienia - poza możliwością korzystania z kodów QR sposób łączenia się z siecią nie zmienia się. Będzie jednak bezpieczniejszy. 

Dlaczego bezpieczeństwo routera jest ważne?

Jedną z metod, którą przestępcy wykorzystują w atakach, jest przejęcie kontroli nad routerem. Możliwa jest na przykład podmiana numerów DNS. Może ona sprawić, że ofiara łącząca się ze stroną banku jest przekierowywana na jej sfałszowaną kopię. Serwery DNS odpowiadają bowiem za "tłumaczenie" wpisanego adresu WWW na adres IP. 

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: