Nawet pół miliona zainfekowanych routerów w kilkudziesięciu krajach. Rosjanie przygotowują cyberatak na finał Ligi Mistrzów?

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przypuszcza, że Rosja przygotowuje duży cyberatak na Ukrainę. Celem ma być zdestabilizowanie sytuacji w trakcie finału Ligi Mistrzów, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Kijowie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w opublikowanym w środę komunikacie wyraźnie mówi o kolejnym akcie rosyjskiej cyberagresji. Analiza aktywności rosyjskich hakerów sugeruje, że do ataku może dojść za trzy dni.

Mają w nim być wykorzystane zainfekowane wcześniej odpowiednim wirusem routery i dyski przenośne podłączone do internetu. Szacuje się, że hakerzy zarazili teraz około pół miliona takich urządzeń w kilkudziesięciu krajach – najwięcej na Ukrainie.

Są to urządzenia popularnych marek – między innymi Linksys, MikroTik, Netgear, TP-Link i QNAP.

Czytaj więcej: USA i Wielka Brytania ostrzegają: od miesięcy rosyjscy hakerzy włamują się, gdzie tylko mogą

Atak przygotowywany od kilku miesięcy

Zagrożenie nie jest nowe. Ponoć Rosjanie przygotowują się do ataku od paru miesięcy. Ich działania wykryli specjaliści ze znanej firmy Cisco, oni zaalarmowali władze Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Craig Williams, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Cisco, twierdzi, że w wykrytym kodzie wirusa są cechy, które sugerują, że za planowanym atakiem stoi Kreml.

Niestety ekspertom od spraw bezpieczeństwa nie udało się zbadać, jaki ma być cel spodziewanego cyberataku.

Czytaj więcej: Surowy wyrok dla polskiego hakera w Szwecji

O tym, że problem jest poważny powiedział też w rozmowie z Reutersem Michael Daniel, szef Cyber Threat Alliance, grupy zrzeszającej producentów sprzętu sieciowego i oprogramowania antywirusowego.

Bada go również amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego. Jego eksperci zalecają użytkownikom routerów i dysków sieciowych aktualizację oprogramowania sterującego ich pracą.

To samo proponują również eksperci z firmy Netgear. Dodają również, by wyłączyć funkcję bezprzewodowego dostępu do ustawień routerów i dysków oraz  upewnić się, że hasło dostępu do tych urządzeń zostało zmienione z domyślnego po ich zakupie.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: