Odkurzacz pionowy - kompaktowy i skuteczny. Jaki wybrać?

Odkurzacze pionowe coraz częściej pojawiają się w sklepach, a ich wybór jest na naszym rynku coraz większy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacz pionowy.

Odkurzacz pionowy - czy warto?

Główną zaletą odkurzacza pionowego jest jego kompaktowy rozmiar. Po złożeniu ma zajmować jak najmniej miejsca, dlatego jest dobrym wyborem do mniejszych mieszkań. Szczotka jest wąska, dzięki czemu podczas sprzątania dotrze do zakamarków, w których klasyczny odkurzacz lub robot sprzątający miałyby problem z odkurzaniem. Wiele modeli wyposażonych jest w akumulator, dzięki czemu nie ma również problemu z plątającym się kablem podczas sprzątania. Ich zdecydowaną wadą jest natomiast mniejsza moc, niż w przypadku klasycznych odkurzaczy. Za to pracują ciszej. 

Odkurzacz pionowy - czy warto?Odkurzacz pionowy - czy warto? fot. materiały partnera

Odkurzacze pionowe - ranking redakcji

Wybraliśmy dla was 3 odkurzacze pionowe w różnych cenach, które oferują różnorodne funkcje, dzięki czemu mamy nadzieję, że spełnią oczekiwania również wymagających kupujących. 

Electrolux Pure F9

Electrolux Pure F9Electrolux Pure F9 fot. materiały producenta

 • Napięcie akumulatora: 36 V 
 • Maksymalny czas pracy: 60 minut
 • Poziom hałasu: 82 dB

Wysokiej klasy, bardzo mocny odkurzacz na akumulator, który spełni wymagania nawet bardziej wymagających kupujących. Zwrotność do 180°oraz specjalny mechanizm z przesuwnym modułem głównym pozwala na efektywne i ergonomiczne odkurzanie w trudno dostępnych miejscach. Dodatkowymi plusami są niewielka waga urządzenia (0,9 kg), ergonomiczna, samostojąca konstrukcja oraz podświetlenie przy szczotce, dzięki któremu łatwiej widać sprzątaną powierzchnię. Jednak jedną z najważniejszych cech odkurzacza, dzięki któremu zwrócił naszą uwagę jest zaawansowany system filtracyjny. Szczelny zbiornik na kurz o pojemności 0,7l oraz 5-stopniowa filtracja powietrza wylotowego zatrzymują ponad 98,6% drobnego pyłu. Electrolux Pure F9 znalazł się na czele naszego rankingu także ze względu na liczne, pozytywne opinie kupujących. 

Philips PowerPro Aqua 3w1

Philips PowerPro Aqua 3w1Philips PowerPro Aqua 3w1 fot. materiały producenta

 • Napięcie akumulatora 18 V
 • Maksymalny czas pracy 40 minut
 • Poziom hałasu 83 dB

Odkurzacz Philips PowerPro Aqua zwrócił naszą uwagę przede wszystkim swoją wielofunkcyjnością. Może być używany zarówno do odkurzania, jak i mycia podłogi, dzięki systemowi do czyszczenia twardych podłóg na mokro. Intuicyjny i prosty w obsłudze oferuje jednak znacznie mniejszą moc niż Electrolux Pure F9. Niemniej dobrze sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, a jednoczesne mycie i odkurzanie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Dodatkowym plusem jest możliwość używania go jako odkurzacza ręcznego, co pozwoli się pozbyć się okruszków i zanieczyszczeń np. ze stołu, kanapy czy samochodu

Tefal Air Force Handstick Extreme Silence

Tefal Air Force Handstick Extreme SilenceTefal Air Force Handstick Extreme Silence fot. materiały producenta

 • Napięcie akumulatora 25,2 V
 • Maksymalny czas pracy 65 minut
 • Poziom hałasu 77 dB

To najtańszy odkurzacz spośród proponowanych przez nas, ale cechuje go większa moc niż droższego Philips PowerPro Aqua. Za niską ceną idzie co prawda mniejsza funkcjonalność - brak funkcji ręcznego odkurzacza czy mycia podłogi, jednak dobrze od spełni swoją podstawową rolę - odkurzania podłóg i dywanów. Zwrócił naszą uwagę również ze względu na trójkątną szczotkę, dzięki której łatwiej jest dotrzeć w rogi pomieszczeń. Plusem jest też frontowe podświetlenie, wygodne sterowanie umieszczone w rączce oraz duża zwrotność, dzięki czemu łatwo odkurza się np. pod kanapą. 

Odkurzacze pionowe: jaki wybrać?

Przede wszystkim, wybierając odkurzacz pionowy, należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry, takie jak:

 • moc - wyższa oznacza większą skuteczność, jednak zgodnie z przepisami nie może przekroczyć 1600 W; większa moc przyda się przede wszystkim w przypadku odkurzania dywanów, mniejsza wystarczy do parkietów i paneli;
 • rodzaje końcówek roboczych;
 • pojemność pojemnika - większy pozwala na rzadsze opróżnianie i sprzątanie większej powierzani, jednak sprawia że cały sprzęt staje się cięższy;
 • poziom hałasu - im niższy tym oczywiście lepiej, generalnie nie powinien przekraczać 70 dB;
 • system filtracji - niektóre droższe modele wyposażone są w bardzo dokładny filtr HEPA, jednak trzeba liczyć się z kosztami częstej wymiany tego filtra;
 • zasięg kabla lub długość pracy na akumulatorze (także czas potrzebny na naładowanie baterii).

Większość odkurzaczy pionowych wyposażona jest w szereg dodatkowych funkcji, które mogą ułatwić nam pracę. Warto zwrócić uwagę chociażby na to, czy uchwyt jest wygodny, czy odkurzacz ma regulowaną siłę ssania czy chociażby listwę ochronną, która chroni meble przed uszkodzeniami.  

Odkurzacze pionowe: jaki wybrać?Odkurzacze pionowe: jaki wybrać? kolaż redakcja, materiały partnerów

Szczotki elektryczne

Jeżeli szukamy bardziej kompaktowego sprzętu to warto zainteresować się także elektrycznymi szczotkami do sprzątania. Nadają się do większości rodzajów podłóg, a niektóre modele radzą sobie także na dywanach z krótkim włosiem. Ich dużym plusem jest brak kabli oraz brak konieczności wymiany worków. Najpopularniejsze szczotki elektryczne znajdziemy w ofercie Karcher oraz Vileda. 

Szczotki elektryczneSzczotki elektryczne kolaż redakcja, materiały producentów

Odkurzacz pionowy lub szczotka elektryczna są dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli zależy nam na oszczędzeniu miejsca oraz na cichej pracy urządzenia. System bezworkowy to kolejny plus tego typu urządzeń, ponieważ wystarczy opróżnić specjalny pojemnik po zakończeniu sprzątania. Dzięki temu nie ponosimy dodatkowych kosztów. Takim sprzętem uda nam się dokładnie posprzątać podłogę i wszelkie trudniej dostępne kąty, a niektóre modele oferują też dodatkową funkcję mycia podłogi. 

Więcej o: