Microsoft pracuje nad nową wersją Windows 10? Ważna wskazówka w komunikacie AMD i Synaptics

Robert Kędzierski
Microsoft planuje zupełnie nową wersją Windows 10. Taki wniosek można wysnuć z komunikatu AMD i Synaptics, firm, które już dziś pracują nad wdrożeniem zabezpieczeń do nadchodzącego systemu.

Microsoft nie poprzestanie na obecnej wersji Windows 10 - stworzy zupełnie nową. Taki wniosek można wysnuć z komunikatu firm AMD - producenta procesorów - i Synaptics, który dostarcza m.in. touchpady do komputerów. W środę spółki ogłosiły nawiązanie partnerstwa w celu wdrożenia nowego rodzaju zabezpieczeń biometrycznych.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie Synaptics czytamy, że chodzi zabezpieczenia "nadchodzącego systemu Microsoft". Znany jest nawet układ, który ma być zastosowany - to czytnik linii papilarnych FS7600. Wykorzystuje on technologię Match-in-Sensor. Jej siłą jest to, że procesor odpowiadający za rozpoznanie odcisków palca wbudowany jest w czytnik. Trudniej więc go złamać, bo do obliczeń nie wykorzystuje on głównego procesora. 

Windows Polaris - lekki i uniwersalny

Doniesienia o tym, że Microsoft tworzy zupełnie nową wersję systemu operacyjnego pojawiają się od kilku miesięcy. Według nieoficjalnych informacji system ma nosić kodową nazwę Windows Polaris. Jego sercem ma być nowe jądro, rdzeń o nazwie Windows Core OS. 

Stworzenie nowego rdzenia systemu ma sprawić, że będzie on wyjątkowo lekki oraz uniwersalny - znajdzie zastosowanie w wielu maszynach mobilnych. System ma też różnić się od standardowego Windows, bo nie umożliwi bezpośredniego uruchamiania standardowych aplikacji Win32. Będzie je wirtualizować to znaczy aplikacje będą uruchamiane zdanie, na serwerach Microsoftu. Taka chmura umożliwiłaby uruchomienie standardowych aplikacji, wymagałaby jednak połączenia z internetem. 

Nowy Windows 10 ma być jednak przede wszystkim narzędziem do pracy w środowisku biurowym, internetowym. Microsoft próbował już takiego podejścia - zarówno w przypadku Windows RT jak i Windows 10 S. Pierwszy z systemów standardowych, windowsowych aplikacji nie obsługiwał w ogóle. Drugi pozwala na uruchomienie tylko tego, co znajduje się w oficjalnym sklepie Microsoftu.

Czytaj też: Windows 7 znów zyskuje na popularności. Dane nie kłamią. 

Co użytkownicy zyskają dzięki Windows 10 w nowej wersji, opartej na Windows Core OS? Kto miał w ręce budżetowy tablet z pełną wersją Windows 10 wie jak bardzo niewydajne jest połączenie pełnego systemu i słabego procesora. Polaris może sprawić, że urządzenia takie jak Surface Go będą wydajne, a jednocześnie wyraźnie tańsze. 

***

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: