Bruksela nakłada rekordową karę. Google ma zapłacić 4,3 mld euro za praktyki monopolistyczne
W uzasadnieniu Bruksela podkreśliła, że Google wykorzystywał dominującą rynkową pozycję Androida, poprzez domyślne umieszczenie w systemie swojej wyszukiwarki (Google Search) oraz mobilnej przeglądarki Google Chrome. Firma miała również uniemożliwiać producentom smartfonów wypuszczanie na rynek urządzeń z bardziej "otwartą" wersją Androida, która byłaby np. pozbawiona wspominanych wyżej aplikacji.
Google odwoła się od decyzji
Teraz Google ma 90 dni na dostosowanie się do decyzji Komisji Europejskiej poprzez usunięcie z Androida wyszukiwarki Google oraz przeglądarki Google Chrome.
Google poinformował, że złoży w tej sprawie odwołanie, co oznacza, że cała sprawa prawdopodobnie będzie się teraz ciągnąć latami.
Android stworzył dla każdego więcej, a nie mniej wyboru. Dynamiczny ekosystem, szybkie innowacje i niższe ceny, to cechy charakteryzujące silną konkurencję. Odwołamy się od decyzji Komisji
- podkreśla rzecznik Google Al Verney.
Decyzja ta ignoruje fakt, że telefony z system Android konkurują z telefonami z systemem iOS - co potwierdziło 89% respondentów w badaniu rynku przeprowadzonym przez samą Komisję. Decyzja pomija również to, jak liczne możliwości wyboru zapewnia system Android tysiącom producentów telefonów i operatorów sieci komórkowych, którzy tworzą i sprzedają urządzenia oparte na Androidzie; milionom twórców aplikacji na całym świecie, którzy dzięki Androidowi zbudowali swoje firmy; miliardom konsumentów, którzy mogą teraz pozwolić sobie na zakup i korzystanie z najnowocześ-niejszych smartfonów z Androidem.
- czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Google.
Najwyższe kary nałożone przez KE za praktyki monopolistyczne wyk. Robert Kędzierski
Najwyższa kara w historii
Komisja Europejska przyglądała się działaniom Google'a od kilku lat, ale dopiero w ub. roku dochodzenie nabrało rozpędu. Warto przypomnieć, że już w 2013 roku grupa FairSearch, którą tworzyły takie firmy jak Nokia, Microsoft oraz Oracle, złożyła w Brukseli skargę dotyczącą monopolistycznych praktyk Google'a.
4,3 mld euro, które musi teraz zapłacić Google, to najwyższa kara, jaka kiedykolwiek została nałożona przez KE za stosowanie praktyk monopolistycznych. Co ciekawe, do tej pory niechlubnym rekordzistą również był Google. W czerwcu 2017 roku Bruksela nałożyła na firmę grzywnę w wysokości 2,42 mld euro za uderzające w konkurencję praktyki dotyczące promowania własnych usług w wyszukiwarce.
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Lidl i Biedronka wycofują mięso drobiowe. Wykryto w nim salmonellę
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Rząd na placu budowy tunelu w Świnoujściu: "Dotrzymaliśmy słowa". Unia przypomina za czyje pieniądze
- Wielka Brytania. Gdy zobaczył "lewitujący" statek, był oszołomiony. Ale uwiecznił nietypowy miraż u wybrzeży Kornwalii
- Jest zgoda na odstrzał wilków w gminie Brzozów. Miały "przygotowywać się do ataku" na drwali
- Morawiecki wychwalał wiertło kruszące "warstwy niemożności". Komentarze: Premier wyjęty żywcem z "Misia"
- Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
- Znamy przedsiębiorcę roku w Polsce. To właściciel firmy 4F. Wyróżnienie dostała także Ewa Chodakowska