Bruksela nakłada rekordową karę. Google ma zapłacić 4,3 mld euro za praktyki monopolistyczne

Komisja Europejska nałożyła na Google rekordową karę w wysokości 4,3 mld euro za praktyki monopolistyczne związane z wykorzystywaniem dominującej pozycji systemu Android na rynku urządzeń mobilnych.

W uzasadnieniu Bruksela podkreśliła, że Google wykorzystywał dominującą rynkową pozycję Androida, poprzez domyślne umieszczenie w systemie swojej wyszukiwarki (Google Search) oraz mobilnej przeglądarki Google Chrome. Firma miała również uniemożliwiać producentom smartfonów wypuszczanie na rynek urządzeń z bardziej "otwartą" wersją Androida, która byłaby np. pozbawiona wspominanych wyżej aplikacji.

Google odwoła się od decyzji

Teraz Google ma 90 dni na dostosowanie się do decyzji Komisji Europejskiej poprzez usunięcie z Androida wyszukiwarki Google oraz przeglądarki Google Chrome.

Google  poinformował, że złoży w tej sprawie odwołanie, co oznacza, że cała sprawa prawdopodobnie będzie się teraz ciągnąć latami.

Android stworzył dla każdego więcej, a nie mniej wyboru. Dynamiczny ekosystem, szybkie innowacje i niższe ceny, to cechy charakteryzujące silną konkurencję. Odwołamy się od decyzji Komisji

- podkreśla rzecznik Google Al Verney.

Decyzja ta ignoruje fakt, że telefony z system Android konkurują z telefonami z systemem iOS - co potwierdziło 89% respondentów w badaniu rynku przeprowadzonym przez samą Komisję. Decyzja pomija również to, jak liczne możliwości wyboru zapewnia system Android tysiącom producentów telefonów i operatorów sieci komórkowych, którzy tworzą i sprzedają urządzenia oparte na Androidzie; milionom twórców aplikacji na całym świecie, którzy dzięki Androidowi zbudowali swoje firmy; miliardom konsumentów, którzy mogą teraz pozwolić sobie na zakup i korzystanie z najnowocześ-niejszych smartfonów z Androidem.

- czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Google.

Najwyższe kary nałożone przez KE za praktyki monopolistyczneNajwyższe kary nałożone przez KE za praktyki monopolistyczne wyk. Robert Kędzierski

Najwyższa kara w historii

Komisja Europejska przyglądała się działaniom Google'a od kilku lat, ale dopiero w ub. roku dochodzenie nabrało rozpędu. Warto przypomnieć, że już w 2013 roku grupa FairSearch, którą tworzyły takie firmy jak Nokia, Microsoft oraz Oracle, złożyła w Brukseli skargę dotyczącą monopolistycznych praktyk Google'a.

4,3 mld euro, które musi teraz zapłacić Google, to najwyższa kara, jaka kiedykolwiek została nałożona przez KE za stosowanie praktyk monopolistycznych. Co ciekawe, do tej pory niechlubnym rekordzistą również był Google. W czerwcu 2017 roku Bruksela nałożyła na firmę grzywnę w wysokości 2,42 mld euro za uderzające w konkurencję praktyki dotyczące promowania własnych usług w wyszukiwarce.

Więcej o:
Komentarze (60)
KE: 4,3 mld euro kary dla Google za praktyki monopolistyczne
Zaloguj się
 • atmt

  Oceniono 6 razy 4

  To jest chore. Ich system i mają prawo robić z nim co im się podoba. Mogą zablokować inne przeglądarki i nikomu nic do tego. Podobny idiotyzm był z Microsoftem.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 4 razy 2

  Jak sie nie potrafi stworzyc nic samodzielnie co by konkurowalo z fima to sie naklada zlosliwe kary ...HeHe
  I tak caly swiat uzywa i uzywac bedzie Googla ,bo jest najlepszy i bezkonkurencyjny ,
  a wogole to jest cos innego ...

 • azjael

  Oceniono 3 razy 1

  To tak jakby mieź pretensje do BMW, że nie montuje w swoich samochodach foteli Fiata

 • kornel1952

  Oceniono 5 razy 1

  A i tak lubię Google i będę z nick korzystał.

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 7 razy 1

  Miałem htc, samsunga, xiaomi... Nigdzie "fabrycznie" nie było przeglądarki Chrome. Chyba złoże reklamacje z powodu wybrakowanego sprzętu. 😂

 • rok2016

  Oceniono 5 razy 1

  Ta suma jest dla ncih pikus,4 mld zarabiaja w 16 dni..To co to za kara.To tak gdybym ja przez neilegalny biznes zarabial rocznie 100 000 a daly by mi kare 2 000.

 • fakej

  Oceniono 15 razy 1

  Można sobie zapodać Cyanogenmoda, który już upadł, ale Eurokutasy dostały władzę to się rządzą. W sumie wiem, że google tego nie zrobi, ale jakby teraz w całej Europie wszystkie usługi odcięli skoro się tym eurowałom nie podobają to ciekawe jakby im się korzystało z lycos, infoseeka, webcrawlera, hotbota i altavisty.

 • azjael

  Oceniono 2 razy 0

  1) Kto każe producentom telefonów korzystać z systemu operacyjnego Google'a?
  2) Kto każe użytkownikom kupować telephony z systemem Google'a?

  Wiedziały gały co brały, a jak się Google nie podoba, to można sobie kupić taki telefonik do dzwonienia (z dużymi guzikami I tekstowym 2-4 liniowym wyświetlaczem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX