Lubisz małe, poręczne smartfony? Wybieramy najlepsze propozycje urządzeń do 5,2 cala

Szukacie niewielkiego, lecz porządnego smartfona? Takiego, który bez problemu da się obsłużyć jedną ręką? Dziś niełatwo jest znaleźć na rynku słuchawki kompaktowych rozmiarów. Wskazujemy modele smartfonów poniżej 5,2 cala.

Smartfony z roku na rok stają się coraz większe. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były urządzenia z ekranami o przekątnej 4 cali, a 5,5 czy 6 cali, które oferowali odważniejsi producenci, traktowano jako szalone propozycje wyłącznie dla entuzjastów tzw. phabletów.

Dziś wspomniane 6 cali to przekątna standardowa, a 5,5 cala to dla wielu mało. Niełatwo jest na rynku znaleźć porządny telefon z wyświetlaczem o mniejszej przekątnej.

Nie wszystkich taki stan rzeczy cieszy. Niektórzy z nas potrzebują ciekawego smartfona z małym ekranem. Wiele mniejszych smartfonów to również porządne urządzenia, a przy okazji dużo bardziej poręcznych.

Dla fanów iOS

Zacznijmy od smartfonów Apple. Amerykański gigant technologiczny jest jednym z niewielu producentów, który latami wzbraniał się przed dużymi smartfonami. Co prawda Apple od pewnego czasu prezentuje kolejne iPhone'y z ekranami o przekątnej 5,5 i 5,8 cala, jednak ma też w ofercie modele z wyświetlaczami 4,7 cala.

Mowa oczywiście o iPhone'ach 6, 7 i 8 oraz SE. Na dzień dzisiejszy warto polecić przede wszystkim iPhone'y 7 i 8, które mają 4,7 cala. Zaprezentowany w 2016 roku malutki iPhone SE (4 cale) nie jest już modelem najświeższym, jednak wciąż powinien zadowolić użytkowników.

Warto jednak pamiętać, że Apple stosuje w swoich smartfonach (poza iPhonem X) nieco archaiczny już design i ogromne ramki. Przez to obudowy tych modeli przypominają niektóre bezramkowe smartfony z Androidem o przekątnej nawet 5,5 cala.

Dla fanów Androida

Jeśli nie przepadacie za urządzeniami z logo nadgryzionego jabłka warto spojrzeć w stronę modeli z systemem Google. Wybór jest niestety dość ograniczony, jednak można znaleźć kilka ciekawych urządzeń.

Na rynku znajdziemy ogromny wybór smartfonów z ekranami o przekątnych ok. 5 cali. Często spotykane są urządzenia z 5,1, 5,15 czy 5,2 cala. Takie przekątne spotkamy główne w zeszłorocznych smartfonach, również flagowych.

Z ofert Huawei można wymienić przede wszystkim flagowego P10 (5,1 cala) i Honora 9 (5,15 cala). Oba są bardzo poręcznymi telefonami, choć mają dość duże ramki. Warto też spojrzeć na zeszłoroczne modele z serii Lite, które są sporo tańsze, a również mają niewielkie gabaryty.

W przypadku Samsunga warto skierować uwagę w stronę serii A i modelu Galaxy A5 (2017). Również ma ekran o przekątnej 5,2 cala i świetnie leży w dłoni. Jeszcze mniejszy jest model Galaxy A3 (2017), który otrzymał wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala. W tym przypadku specyfikacja jest już niestety nieco gorsza.

Jeśli szukacie czegoś w jak najlepszej cenie, warto oczywiście pomyśleć o Xiaomi i modelach Redmi 4A i Redmi 4X (5 cali), a także zeszłorocznym flagowcu, Xiaomi Mi 6 (5,15 cala).

Warto również wspomnieć o modelach Motorola Moto E4 i Nokia 3, które mają 5 cali. Jest też niedawno pokazana Nokia 3.1 z wyświetlaczem o przekątnej 5,2 cala.

Nie można zapominać również o smartfonach Sony oznaczonych dopiskiem "Compact". Te smartfony są bardzo często chwalone przez osoby preferujące małe ekrany, bo łączą niewielkie wymiary z mocną specyfikacją. Tu warto polecić modele Xperia XZ1 Compact i XZ2 Compact.

Warto też pamiętać, że większość z tych urządzeń ma szerokie ramki, które mocno powiększają gabaryty. Można też pomyśleć o nieco większych smartfonach ze zmniejszonymi ramkami (np. Galaxy A8), które również całkiem nieźle leżą w dłoni.

Małe smartfonyMałe smartfony fot. materiały partnera

Więcej o: