Oszuści podszywają się pod Travelplanet. Mają autentyczne dane klientów, żądają dopłat

Robert Kędzierski
Przestępcy podszywają się pod portal Travelplanet.pl. Do wyłudzenia pieniędzy używają autentycznych danych klientów firmy. Wciąż nie wiadomo jednak, w jaki sposób udało się je wykraść.

Niektórzy klienci serwisu Travelplanet.pl otrzymują wiadomości od oszustów wzywające do dokonania dopłaty za zarezerwowane wakacje. W przeciwieństwie do wielu podobnych wyłudzeń, przestępcy dysponują autentycznymi danymi użytkowników serwisu. Znają imię, nazwisko, datę zarezerwowanego wylotu oraz kwotę dopłaty. 

Wiadomość z żądaniem

E-mail pochodzący od oszustów jest łudząco podobny do tego, który Travelplanet wysyła klientom. Rezerwując wakacje z wyprzedzeniem, które wynosi kilka miesięcy, konsumenci wpłacają jedynie zaliczkę. Najczęściej jest ona niewielką częścią całej opłaty - to kilkaset złotych. Reszta, nawet kilka tysięcy zł, musi zostać dopłacona na mniej więcej miesiąc przed wyjazdem. Kiedy termin dopłaty się zbliża Travelplanet wysyła przypomnienie. Oszuści robią to samo, podają jednak swój numer konta.  

Wiadomość od oszustów podszywających się pod TravelplanetWiadomość od oszustów podszywających się pod Travelplanet Źrodło: Niebezpiecznik.pl

Fałszywa strona, płatność tylko przelewem

Ofiara ma szansę zorientować się, że wiadomość nie pochodzi od Travelplanet. Przede wszystkim nadchodzi z domeny doplaty-travelplanet.pl. Po drugie, jedyna dostępna forma płatności to przelew. Tymczasem autentyczny serwis udostępnia wiele innych metod płatności - np. kartą.

Przestępcy spytani przez jedną z ofiar, dlaczego jedyną formą płatności jest przelew, odpowiedzieli, że jest tak "z uwagi na problemy techniczne". W ramach przeprosin za "niedogodności" zaoferowali dziesięcioprocentowy upust. 

Travelplanet ostrzega, oszuści działają

Travelplanet ostrzega swoich klientów przed oszustami już od kilku tygodni. Wtedy informacja o możliwym oszustwie dotarła na skrzynkę pocztową jednego z naszych czytelników. Strona doplaty-travelplanet.pl nadal pozostaje jednak aktywna. Firma zapewniła, że podjęła też kroki w celu zablokowania kont bankowych oraz domen, którymi posługuje się przestępca. Jak na razie bezskutecznie. 

Skąd dane klientów?

W całej sprawie najbardziej niepokojące jest to, że przestępcy mają autentyczne dane ofiar. Obecnie nie wiadomo, kto jest źródłem wycieku. Serwis Travelplanet twierdzi, że nie odnotował żadnego włamania. 

Pracownicy Travelplanet.pl zapewniali, że spółka przeprowadziła wewnętrzny audyt, który nie wykazał, aby dane klientów zostały pozyskane z wewnętrznych systemów spółki

- informuje Niebezpiecznik.

Drugi przypadek

O tym, że do pozyskania danych klientów włamanie nie jest konieczne, przekonaliśmy się przy okazji problemów drugiego serwisu, dzięki któremu można wykupić wczasy. Chodzi o Wakacje.pl. Klienci firmy również otrzymywali informacje o konieczności dopłat. W tym wypadku przestępcą okazał się jeden z byłych już pracowników firmy. Miał dostęp do bazy danych klientów i postanowił to wykorzystać. 

Czytaj też: Ofiary GetBacku mają kolejny problem. Wyciekły ich wrażliwe dane

Kto zapłaci - popadnie w kłopoty

Przed dokonaniem płatności za wakacje warto upewnić się, do kogo trafią środki. Ofiary ataku na Travelplanet muszą się bowiem liczyć z możliwością naliczenia kary umownej przez organizatora wycieczki, który nie otrzymał dopłaty na czas. Poszkodowani muszą więc opłacić rezerwację podwójnie lub pożegnać się z wakacjami. 

***