Android Pie już dostępny na pierwszych smartfonach. Na początek dla Google Pixeli i Essential Phone

Android 9.0 to Android Pie. Google zdradził właśnie nazwę najnowszej wersji systemu i rozpoczął udostępnianie jej na poszczególne urządzenia. Jako pierwsi skorzystają posiadacze smartfonów Google Pixel.

Pierwsze plotki na temat nazwy kolejnej generacji systemu operacyjnego od Google poznaliśmy już w styczniu, gdy pojawiła się nazwa "Android Pineapple Pie". Google tradycyjnie zwlekał z podaniem oficjalnej nazwy, nie potwierdził jej również podczas konferencji Google I/O w maju.

Nazwa Androida 9 pozostawała zatem zagadką aż do teraz, gdy dowiedzieliśmy się, że najświeższa generacja Zielonego Robota to po prostu "Pie", czyli ciasto.

System jest już gotowy, dlatego Google poza ogłoszeniem nazwy rozpoczął też jego dystrybucję. Na pierwszy ogień Androida Pie dostaną urządzenia produkowane przez samego Google a więc Pixel, Pixel XL oraz Pixel 2 i Pixel 2 XL.

Na pierwsze egzemplarze tych smartfonów Android Pie trafi już dziś. Paczka będzie jednak udostępniania falami, dlatego powiadomienie o dostępności aktualizacji do Androida Pie pozostali posiadacze Pixeli powinni zobaczyć w najbliższych dniach.

Co ciekawe, Google wyróżni nie tylko właścicieli urządzeń z serii Pixel. Aktualizacje jeszcze dziś powinny otrzymać także smartfony Essential Phone stworzone przez "Ojca Androida" - Andy'ego Rubina.

Android P to Android PieAndroid P to Android Pie fot. screen / Google

Kolejna partia smartfonów powinna dostać nowy system już nieco później, prawdopodobnie późną jesienią. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim urządzenia należące do programu Android One, a więc m.inXiaomi Mi A1, Mi A2 i Mi A2 Lite, Nokia 8 Sirocco, Moto X4 i kilka innych.

W tym samym okresie na aktualizację mogą też liczyć posiadacze urządzeń, które wcześniej były objęte programem beta testów, a więc wybrane smartfony od Sony, Xiaomi, HMD Global, Oppo, Vivo i OnePlusa.

Dopiero później system otrzymają właściciele pozostałych smartfonów. Nie wiadomo jednak, kiedy się to stanie, bo poszczególni producenci muszą dostosować do nowego kodu swoje nakładki systemowe i sami zadecydują o tym czy i kiedy udostępnić Androida P. Niestety można się spodziewać, że na wielu smartfonach aktualizacji nie zobaczymy zbyt szybko.

O nowościach, w które Google wyposażył Androida Pie możecie przeczytać w naszym artykule z konferencji Google I/O.

---

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: