Pierwszy smartfon Sony z ekranem OLED. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o nowej Xperii Z3

Daniel Maikowski
Na targach IFA 2018 Sony zaprezentowało swój pierwszy smartfon z ekranem wykonanym w technologii OLED. Czym jeszcze może nas zaskoczyć Xperia XZ3? Oto wszystko, co musicie o niej wiedzieć.

Lepiej późno, niż wcale. Sony oficjalnie dołącza dziś do rodziny producentów, których flagowe smartfony dysponują organiczną matrycą OLED. Zaprezentowana właśnie na targach IFA 2018 w Berlinie Xperia XZ3 nie sprawi raczej, że Japończycy nagle staną się potentatem na rynku urządzeń mobilnych - ta wojna jest już chyba rozstrzygnięta.

Nie zmienia to faktu, że smartfon Sony zapowiada się bardzo ciekawie, a ekran OLED nie jest jego jedyną mocną stroną. Miałem okazję przetestować Xperię XZ3 jeszcze przed premierą. Oto wszystko, co powinniście wiedzieć o tym smartfonie.

Czytaj też: Sony Xperia XZ2 zdecydowanie nie jest najlepszym smartfonem na świecie, ale może pochwalić się kilkoma unikalnymi funkcjami [TEST]

Sony Xperia XZ3Sony Xperia XZ3 fot. DM

ODŚWIEŻONY DESIGN

Sony zdecydowało się nieco odświeżyć bryłę urządzenia w stosunku do poprzednich modeli z Serii Xperia. Plecki urządzenia zostały lekko "odchudzone" i nie mają już charakterystycznego "garba". Producent zastosował też ekran krawędziowy pokryty szkłem 3D, które niemalże wtapia się w korpus telefonu. Ramki urządzenia również wydają się mniejsze, choć na tym polu Sony ma niestety wciąż sporo do zrobienia.

Wokół obudowy biegnie wąska aluminiowa ramka, a konstrukcja jest wzmocniona szkłem Gorilla Glass 5. Xperia XZ3 dysponuje certyfikatem IP65/68. Smartfon Sony będzie dostępny w Polsce w trzech kolorach: czarny, białe srebro i zieleń lasu. 

Sony Xperia XZ3Sony Xperia XZ3 fot. DM

EKRAN OLED HDR

Xperia XZ3 dysponuje 6-calowym ekranem QHD+ HDR OLED. Całkiem niedawno miałem okazję testować Xperię XZ2 i różnica w jakości obrazu pomiędzy obydwoma urządzeniami jest widoczna gołym okiem. Zastosowanie organicznej matrycy pozwoliło uzyskać bardziej żywe i nasycone kolory, głębszą czerń oraz lepszy kontrast.

Sony chwali się technologią X-Reality, która pozwala "podbić" materiały w nagrywane w standardowej palecie kolorystycznej SDR do HDR (High Dynamic Range). W tej kwestii muszę jednak wierzyć firmie na słowo. Konia z rzędem temu, kto potrafi odróżnić wideo w HDR od standardowego materiału, na ekranie 6-calowego smartfona....

Sony Xperia XZ3Sony Xperia XZ3 fot. DM

FUNKCJA SIDE SENSE

Side Sense to nowy sposób nawigowania po interfejsie urządzenia. Przypomina znaną ze smartfonów HTC technologię Edge Sense, która pozwała wywołać określone funkcje przez ściśnięcie telefonu. Sony zapewnia jednak, że Side Sense działa w inny sposób.

W tym wypadku nie ściskamy naszego telefonu, a jedynie dwukrotnie dotykamy bocznej krawędzi, w wyniku czego na ekranie pojawia się menu z sugerowanymi aplikacjami. Sony zarzeka się, że Xperia XZ3 inteligentnie przewidzi i wyświetli akurat te aplikacje, które zamierzamy użyć w danej sytuacji i umieści je w zasięgu naszej ręki.

Pierwsze chwile spędzone z Side Sense nie napawają mnie optymizmem. Kilkakrotnie zdarzyło mi się przypadkowo aktywować menu za aplikacjami. Kilkakrotnie nie udało mi się go również uruchomić, gdy chciałem to zrobić. Może mieć to jednak związek z tym, że testowałem jedynie prototyp. Z finalnym werdyktem wstrzymam się więc do premiery.

Sony Xperia XZ3Sony Xperia XZ3 fot. DM

APARAT Z FUNKCJĄ SMART LAUNCH

Sony nadal nie zamierza ulegać modzie na podwójne obiektywy. w Xperii XZ3 po raz kolejny znajdziemy pojedynczy aparat 19 MP z technologią Motion Eye oraz znanymi już funkcjami Superior Auto, Predictive Capture i Predictive Autofocus.

Nowości? Jedna wydaje się interesująca i może okazać się dość przydatna. Chodzi o funkcję Smart Launch, dzięki której aparat fotograficzny uruchomi się domyślnie, gdy smartfon weźmiemy do reki w pozycji horyzontalnej.

Jeśli chodzi o wideo, to tu zmienia się niewiele. Xperia XZ3 pozwoli nam nagrywać filmy w jakości 4K HDR, a także wideo Super slow motion w jakości Full HD i 960 k/s.

Dopełnieniem możliwości fotograficznych jest przedni aparat z matrycą 13 MP.

Sony Xperia XZ3Sony Xperia XZ3 fot. DM

ANDROID 9 "PIE" NA POKŁADZIE

Xperia XZ3 dysponuje układem Snapdragon 845, czyli tym samym, który napędzał również Xperię XZ2. Nie jest to szczególne zaskoczenie. To przecież wciąż jeden z najlepszych układów mobilnych na rynku, który napędza m.in. Samsunga Galaxy S9.

Urządzenie zostało również wyposażone w 4 GB RAM (przydałoby się 6 GB) oraz 64 GB pamięci, która możemy rozbudować o kolejne 512 GB (slot kart microSD).

Bateria o pojemności 3300 mAh powinna nam wystarczyć cały dzień intensywnej pracy urządzenia, ale o wydajności akumulatora przekonamy się dopiero podczas testów.

Na koniec dobra wiadomość, Xperia XZ3 będzie jednym z pierwszych smartfonów na rynku, który domyślnie będzie sprzedawany z najnowszym Androidem 9 Pie. Telefon będzie dostępny w Polsce 5 października br. Cenę poznamy na początku września.

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?