Pierwszą i jedną z najbardziej istotnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę jest jasność projektora. To od niej zależy czy oglądanie filmów będzie komfortowe. Z ciemniejszych projektorów skorzystamy bowiem tylko w zupełnie zaciemnionych pomieszczeniach, a jasne sprawdzą się w domowych warunkach.
Trzeba też pamiętać, że im dalej ustawimy projektor ekranu (lub np. ściany), tym bardziej rozproszone światło uzyskamy. Przy bardzo dużych przekątnych dobrą jakość obrazu zapewnią tylko lepsze projektory z najjaśniejszymi lampami.
Jasność projektora określa się w lumenach. Upraszczając - im jest ich więcej tym lepiej. Można przyjąć jednak pewną zasadę:
Warto zadbać też o jak najwyższy kontrast, dzięki czemu obraz będzie żywszy i nieco bardziej "realistyczny". Do oglądania filmów najlepiej zatem zdecydować się na projektor z najwyższym możliwym kontrastem. Można przyjąć, że minimum jest tu poziom 6000:1 lub 7000:1.
Problemem jest niestety fakt, że zbyt jasny projektor w ciemnym pomieszczeniu nie będzie osiągał wysokiego kontrastu. Trzeba zatem na to uważać.
Projektory fot. materiały partnerów
Drugą bardzo istotną kwestią jest rozdzielczość obrazu wyświetlanego przez projektor. Na rynku mamy pełen przekrój od najniższych rozdzielczości 480p (w najtańszych projektorach) przez Full HD aż po 4K.
Jeśli zależy wam na niskiej cenie projektora warto wybrać model z rozdzielczością przynajmniej HD (1280 x 720 pix). Lepszym, choć oczywiście droższym wyborem będzie najpopularniejsze dziś Full HD, w którym komfortowo obejrzycie filmy. Najlepszym i bardzo drogim, choć przyszłościowym rozwiązanie będzie postawienie na projektor 4K.
Warto również zwrócić uwagę na formaty obrazu, których dziś jest sporo. Najpopularniejszy przy rozdzielczości Full HD to 16:9, choć można też spotkać się z formatem 16:10. Im bardziej panoramiczny obraz tym bardziej nada się do oglądania filmów, które zazwyczaj są w formacie 21:9.
Poza dwoma powyższymi parametrami, które decydują o jakości obrazu warto zwrócić również uwagę, na inne, z pozoru mniej ważne aspekty. Np. liczbę dostępnych złączy. Dobrze zadbać, aby projektor miał przynajmniej jedno HDMI i inne, dodatkowe gniazdo. Przydatne jest także gniazdo do wyprowadzenia dźwięku do zewnętrznych głośników.
Od czasu do czasu będzie zapewne potrzeba odtworzenia filmu czy zdjęć z komputera stacjonarnego, laptopa czy smartfona. W takich przypadkach przyda się także wbudowane Wi-Fi, która pozwoli na wygodne, zdalne przesyłanie danych do projektora.
Osobną, bardzo ciekawą kategorią sprzętu są projektory przenośne. To małe i lekkie urządzenia, które pozwolą na odtworzenie materiałów wideo, choć nie imponują jakością obrazu.
Ich największą zaletą jest jednak mobilność. Często zapewniają wystarczająco dobry obraz, aby obejrzeć film w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu. Mobilne projektory często są też wyposażone we wbudowany akumulator, dzięki czemu mogą sprawdzić się np. podczas wypadu pod namiot.