Mozilla Firefox będzie jeszcze szybszy. Wykorzysta moc twojej karty graficznej

Mozilla chcąc przyspieszyć swoją przeglądarkę internetową wykorzysta moc obliczeniową karty graficznej komputera. Na razie nowa funkcja trafiła do wczesnego wydania Nightly, ale później powinna zostać udostępniona w wersji stabilnej.

Jednym z głównych argumentów, którym chwalą się producenci przeglądarek jest szybkość ich działania. Nic dziwnego, każdy internauta wymaga, aby strony wczytywały się najszybciej jak to możliwe.

Silniki przeglądarek przy otwieraniu stron korzystają z obliczeń procesora wykorzystując często znaczącą część jego możliwości. Mozilla postanowiła pójść w nieco innym kierunku i zamiast opierać obliczenia wyłącznie o CPU, wykorzystać kartę graficzną.

Czytaj też: Droga na szczyt i z powrotem. Jak powstawały i upadały największe przeglądarki internetowe

Funkcja WebRender trafiła właśnie do "nocnego" wydania programu (Firefox Nightly), które każdy może samodzielnie przetestować na swoim sprzęcie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to niestabilne wydanie Firefoksa.

WebRender jest automatycznie włączony na sprzęcie z Windowsem 10 i kartą graficzną od Nvidia. Posiadacze komputerów z GPU innego producenta lub innym systemem operacyjnym mogą włączyć tę opcję samodzielnie. Niestety na ten moment wydanie dla systemu Android nie jest jeszcze gotowe.

 

Wykorzystywanie karty graficznej do renderowania stron internetowych w Firefoksie ma wpłynąć na znaczącą poprawę szybkości działania. Dzięki temu przeglądarka jest w stanie poradzić sobie z płynnym odtwarzaniem obrazu w 60 kl/s.

Działanie WebRender w Firefoksie Nightly będzie testowane przez kolejne klika miesięcy. Jeśli funkcja będzie działała zgodnie z oczekiwaniami twórców, szybko pojawi się również w stabilnej wersji przeglądarki z ognistym liskiem w logo.

Więcej o: