Niebezpieczny program szpiegowski wykryty w Polsce. Może przejąć kontrolę nad smartfonem

Niebezpieczne oprogramowanie szpiegowskie Pegasus zostało wykryte w 45 krajach na świecie, także w Polsce. Pozwala na całkowitą inwigilację smartfona ofiary. Nie wiadomo, kto wykorzystuje to narzędzie.

Oprogramowanie Pegasus stworzone przez izraelską firmę NSO Group to jedno z bardziej niebezpiecznych profesjonalnych narzędzi do szpiegowania (spyware). Niemal niezauważenie infekuje smartfony z iOS i Androidem, a potem działa w ukryciu, śledząc poczynania ofiary.

Do zarażenia telefonu ofiary wystarczy jedno nieuważne kliknięcie w spreparowany link. Możliwości Pegasusa są bardzo duże. Może podsłuchiwać rozmowy, nagrywać dźwięk i obraz korzystając z mikrofonu i kamer w telefonie, czytać SMS-y czy śledzić aktywność w aplikacjach i internecie.

Pegasus wykorzystywany w 45 krajach

Program istnieje od lat, ale teraz organizacja The Citizen Lab działająca w ramach Uniwersytetu w Toronto wykryła jego aktywną obecność w 45 krajach świata, m.in. USA, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii czy Singapurze.

Pegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w PolscePegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w Polsce fot. Citizen Lab

W samej Europie znalazło się 7 państw, gdzie Pegasus jest obecnie wykorzystywany. W tej grupie jest także Polska. Z oprogramowania korzysta na Starym Kontynencie 5 operatorów, w tym działający nad Wisłą "ORZELBIALY".

Pegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w PolscePegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w Polsce fot. Citizen Lab

Wiadomo, że przynajmniej kilka osób w Polsce korzysta ze smartfonu z zainstalowanym Pegasusem. Citizen Lab wykrył, że urządzenia te łączą się z sieciami 7 polskich operatorów.

Pegasus jest w Polsce wykorzystywany od listopada 2017 roku. Niestety Citizen Lab nie wykrył, kim jest "ORZELBIALY" i w jakim celu korzysta z Pegasusa nad Wisłą. Organizacja podaje jedynie, że program nie jest wykorzystywany do realizacji celów politycznych.

Pegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w PolscePegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w Polsce fot. Citizen Lab

Skorzystanie z możliwości takiego oprogramowania nie jest tanie, dlatego często w wielu krajach operatorami Pegasusa są agencje rządowe. W państwach nieprzestrzegających praw człowieka program niejednokrotnie był i jest wykorzystywany do śledzenia m.in. przeciwników politycznych.

Jak podaje samo NSO Group, Pegasus jest legalny i powstał "wyłącznie w celu prowadzenia dochodzeń i zapobiegania przestępstwom i terroryzmowi".

Na te słowa Citizen Lab odpowiada własnym oświadczeniem:

Nasze badania dalej wskazują pewne wysoce aktualne przykłady nadużywania technologii NSO Group w praktyce. Zastosowania te obejmowały jawnych klientów rządowych NSO Group nadużywających oprogramowania Pegasus do śledzenia organizacji społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka, prawników, polityków i dziennikarzy.

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: