Niebezpieczny program szpiegowski wykryty w Polsce. Może przejąć kontrolę nad smartfonem

Niebezpieczne oprogramowanie szpiegowskie Pegasus zostało wykryte w 45 krajach na świecie, także w Polsce. Pozwala na całkowitą inwigilację smartfona ofiary. Nie wiadomo, kto wykorzystuje to narzędzie.

Oprogramowanie Pegasus stworzone przez izraelską firmę NSO Group to jedno z bardziej niebezpiecznych profesjonalnych narzędzi do szpiegowania (spyware). Niemal niezauważenie infekuje smartfony z iOS i Androidem, a potem działa w ukryciu, śledząc poczynania ofiary.

Do zarażenia telefonu ofiary wystarczy jedno nieuważne kliknięcie w spreparowany link. Możliwości Pegasusa są bardzo duże. Może podsłuchiwać rozmowy, nagrywać dźwięk i obraz korzystając z mikrofonu i kamer w telefonie, czytać SMS-y czy śledzić aktywność w aplikacjach i internecie.

Pegasus wykorzystywany w 45 krajach

Program istnieje od lat, ale teraz organizacja The Citizen Lab działająca w ramach Uniwersytetu w Toronto wykryła jego aktywną obecność w 45 krajach świata, m.in. USA, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii czy Singapurze.

Pegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w PolscePegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w Polsce fot. Citizen Lab

W samej Europie znalazło się 7 państw, gdzie Pegasus jest obecnie wykorzystywany. W tej grupie jest także Polska. Z oprogramowania korzysta na Starym Kontynencie 5 operatorów, w tym działający nad Wisłą "ORZELBIALY".

Pegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w PolscePegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w Polsce fot. Citizen Lab

Wiadomo, że przynajmniej kilka osób w Polsce korzysta ze smartfonu z zainstalowanym Pegasusem. Citizen Lab wykrył, że urządzenia te łączą się z sieciami 7 polskich operatorów.

Pegasus jest w Polsce wykorzystywany od listopada 2017 roku. Niestety Citizen Lab nie wykrył, kim jest "ORZELBIALY" i w jakim celu korzysta z Pegasusa nad Wisłą. Organizacja podaje jedynie, że program nie jest wykorzystywany do realizacji celów politycznych.

Pegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w PolscePegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w Polsce fot. Citizen Lab

Skorzystanie z możliwości takiego oprogramowania nie jest tanie, dlatego często w wielu krajach operatorami Pegasusa są agencje rządowe. W państwach nieprzestrzegających praw człowieka program niejednokrotnie był i jest wykorzystywany do śledzenia m.in. przeciwników politycznych.

Jak podaje samo NSO Group, Pegasus jest legalny i powstał "wyłącznie w celu prowadzenia dochodzeń i zapobiegania przestępstwom i terroryzmowi".

Na te słowa Citizen Lab odpowiada własnym oświadczeniem:

Nasze badania dalej wskazują pewne wysoce aktualne przykłady nadużywania technologii NSO Group w praktyce. Zastosowania te obejmowały jawnych klientów rządowych NSO Group nadużywających oprogramowania Pegasus do śledzenia organizacji społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka, prawników, polityków i dziennikarzy.

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (78)
Citizen Lab: Izraelski Pegasus infekuje osoby z 45 krajów świata. Działa także w Polsce
Zaloguj się
 • dephazz

  Oceniono 31 razy 25

  no niestety, widać że organizacja ORZELBIALY szpieguje obywateli. kim jest orzeł biały?

  Słowo Izraelskiw tym artykule jest bez zasadne - Tytuł powinien brzmieć - Tajemnicza organizacja OrzełBiały inwigiluje polaków z wykorzystaniem systemu pegasus.

  Izrael ma największy na świecie odsetek inżynierów nowych technologii na 10000 mieszkańców - 3 krotnie większy niż polska - w dziedzinie oprogramowania są potentatem - ze względu na swoje narodowe doświadczenie - w dziedzinie oprogramowania militarnego - dominują rynek. Mądrzy ludzie - niestety sprzedają swoje oprogramowanie organizacji ORZELBIALY - swoją drogą - nie możesz sobie kupić pegasusa wchodząc z ulicy - musisz być instytucją prawa - hmmm kim jest ORZELBIALY - jakies pomysły?

 • siwywaldi

  Oceniono 46 razy 12

  "Orzeł Biały". Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, KTO stoi za tak patriotycznie nazwanym operatorem? :-))

 • olywerus

  Oceniono 44 razy 6

  kolejny antysemicki tekst
  niektóre media zrobią wszystko aby nas skłócić z Izraelem

 • itisterriblywet

  Oceniono 4 razy 4

  "Niebezpieczny program szpiegowski ..." w tytule a w tekście ZERO informacji, jak tego dziadostwa się pozbyć skutecznie i czy w ogóle jest to możliwe (tak, wiem, wyrzuć smartfona do jeziora itd).

 • c.t.k

  Oceniono 4 razy 4

  "O śladach Pegasusa wiadomo od grupy The Citizen Lab, która właśnie opublikowała raport dotyczący zarażonych tym programem operatorów komórkowych. W Polsce był to Polkomtel, Orange Polska, T-Mobile Polska, Fiberlink, Prosat, Vectra oraz Netia. "
  Komputer Swiat

 • Van der Seck

  Oceniono 45 razy 3

  Izraelskie oprogramowanie szpiegowskie wykryte w 45 krajach... Aha. A izraelski Mossad to jeden z najlepszych wywiadow na swiecie...
  No, to teraz zastanowmy sie, kto stoi za ta akcja? Ghana? Wyspy Owcze? Burundi?...

 • tumaxer

  Oceniono 2 razy 2

  Jak napisali "Pegasus" to myślałem, że chodzi o konsolę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX