Elon Musk ogłasza datę otwarcia tunelu pod Los Angeles. Wielki dzień już w grudniu

Pierwszy tunel należącej do Elona Muska firmy The Boring Company jest już niemal gotowy. Odcinek pod Los Angeles o długości ponad 3 km zostanie otwarty dla wszystkich pasażerów na początku grudnia.

The Boring Company obiecało otworzyć tunel pod Los Angeles jeszcze w 2018 roku i wszystko wskazuje na to, że terminu uda się dotrzymać. W maju br. Elon Musk pochwalił się, że prace budowlane nad pierwszym odcinkiem pod ulicami miasta są już w końcowej fazie. Pokazał również film z wnętrz tunelu.

Teraz ekscentryczny założyciel The Boring Company pochwalił się na Twitterze, że ostatnie prace zostały już niemal ukończone i tunel wkrótce zacznie normalnie funkcjonować. Podał nawet datę oficjalnego otwarcia - 10 grudnia 2018 roku.

Kapsuły The Boring Company będą przeznaczone do transportu pasażerów i rowerzystów. Zaczną normalnie funkcjonować od 11 grudnia. Zdaniem szefa SpaceX, data ta jest jak najbardziej realna.

Elon Musk obiecuje, że pierwszego dnia korzystanie z tunelu będzie darmowe. Później zostaną wprowadzone bilety, które - według wypowiedzi z maja - mają kosztować jednego dolara za przejazd. Prędkość wagonów z pasażerami w gotowym już odcinku tunelu ma dochodzić do 250 km/h.

Pierwszy tunel The Boring Company został wybudowany pod ulicami miasteczka Hawthorne w hrabstwie Los Angeles. Zaczyna swój bieg tuż obok siedziby SpaceX, po czym skręca na zachód i przez dwie mile (3,2 km) biegnie pod 120. ulicą, wzdłuż lokalnego lotniska Hawthorne Municipal (HHR) w stronę wybrzeża Pacyfiku.

Docelowo The Boring Company chce się dowiercić do międzynarodowego portu lotniczego w Los Angeles (LAX), a następnie poprowadzić tunel wzdłuż trasy 405, aż do słynnej malowniczej drogi 101 prowadzącej przez zachodnie wybrzeże USA tuż nad Oceanem Spokojnym.

Zdaniem Muska rozwiązaniem problemu korków w największych miastach na świecie jest przeniesienie ruchu do tuneli. Mają się nimi poruszać samochody oraz specjalne kapsuły dla pieszych i rowerzystów. System tuneli The Boring Company ma być szybszy i wygodniejszy niż metro.

Elon Musk wraz ze swoją firmą The Boring Company ma w zanadrzu jeszcze kilka ciekawych projektów. Rozpoczęto już prace przygotowawcze nad trasą z Waszyngtonu do Nowego Jorku, a budowa nitki łączącej Los Angeles i San Francisco ma wystartować w przyszłym roku.

Musk otrzymał już od stanu Maryland pozwolenie na budowę tunelu o długości 10 mil (16 km) Będzie to pierwszy odcinek nitki łączącej Nowy Jork ze stolicą USA. W czerwcu The Boring Company wygrało też przetarg na budowę ekspresowego połączenia z lotniska Chicago-O'Hare (ORD) do centrum miasta.

Więcej o: