Groźny cyberatak coraz popularniejszy. Tylko w tym kwartale odnotowano 137 mln prób

Robert Kędzierski
W trzecim kwartale bieżącego roku sieć stała się jeszcze bardziej niebezpieczna. Gwałtownie rośnie liczba ataków, w której przestępcy wykorzystują phishing. Dlaczego należy się go obawiać?

W trzecim kwartale 2018 roku specjaliści związani z cyberbezpieczeństwem wykryli 137 mln prób podszywania się pod strony internetowe. Phishing, jedna z najbardziej popularnych metod wykorzystywanych przez przestępców, jest o 27,5 proc. częściej stosowany, niż w poprzednim kwartale - alarmuje Kaspersky Lab. 

Ekspertów niepokoi szybki wzrost liczby ataków mających na celu wyłudzanie informacji lub pieniędzy od użytkowników. Phishing jest często uznawany za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów cyberataków, ponieważ opiera się na metodach socjotechniki i może pozostać niezauważony. 

O skali wzrostu zagrożenia świadczy też fakt, że odnotowana do tej pory liczba ataków jest o połowę wyższa niż w całym roku 2017. 

Przykład phishingu to przesłanie przez przestępców żądania potwierdzenia swoich danych logowania. Ofiara jest kierowana do sfałszowanej kopii strony. Logując się tak naprawdę podaje swoje dane przestępcom, którzy mogą wyprowadzić pieniądze z konta.

Łudzące podobieństwo

W większości przypadków oszuści tworzą replikę godnej zaufania strony docelowej, nakłaniając ofiarę do podania swoich danych uwierzytelniających wraz z innymi cennymi informacjami lub zapłacenia za nieistniejące usługi. Konsekwencje takich ataków mogą być różne: od utraty pieniędzy po infekcję obejmującą całe podmioty, w których pracownicy nie byli wystarczająco uważni i przekazali oszustom dane uwierzytelniające umożliwiające dostęp do systemu.

Czytaj też: 7 zagrożeń, przez które możesz stracić pieniądze i dane. Ignorujesz te objawy? Hakerzy właśnie na to liczą

Ataki phishingowe w największym stopniu dotknęły sektor finansowy: ponad jedna trzecia z nich była wymierzona w klientów banków, systemy płatności oraz sklepy online. Jest to kontynuacja trendu zaobserwowanego w II kwartale, gdy odsetek ataków na tego rodzaju cele wynosił ponad 20 proc.

Cyberprzestępcy błyskawicznie wykorzystują do swoich działań wszelkie nowości technologiczne oraz informacyjne.

- wyjaśniła Nadieżda Demidowa, badaczka ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Jak uniknąć zagrożenia?

Atak wykorzystujący phishing nie jest łatwy do uniknięcia, bo przestępcy wykorzystują socjotechnikę - próbują za wszelką cenę wpłynąć na psychikę ofiary. Ewentualny atak może być łatwiejszy do uniknięcia, jeśli upewnimy się z jakiego adresu pochodzi wiadomości, użyjemy bezpiecznego połączenia VPN lub skorzystamy z programu antywirusowego. 

H.Kowalczyk o wolnym 12 listopada: Trochę późno, ale lepiej późno niż wcale

Więcej o: