CES 2019: LG prezentuje linię ultraszerokich monitorów. 21:9 to już mało?

Bartłomiej Pawlak, Las Vegas
Podczas trwających właśnie targów CES 2019 w Las Vegas LG pokazało nową linię ekstremalnie szerokich monitorów. To propozycja dla osób, które dotychczas korzystały z kilku ekranów ustawionych w rzędzie.
Zobacz wideo

W skład nowej serii LG "ultra" na razie wejdą dwa zaprezentowane w Las Vegas modele monitorów. Najciekawszym - bo najszerszym - będzie UltraWide. To propozycja dla osób, które potrzebują jak największej przestrzeni do pracy.

W przypadku UltraWide LG postawiło na proporcje 32:9, co oznacza, że ustawiona poziomo ramka wyświetlacza jest ponad 3,5 razy dłuższa od pionowej. Dotychczas za szeroki uważaliśmy monitor o proporcjach 21:9. LG właśnie dołączyło do grona firm, które mają w ofercie jeszcze bardziej "rozciągnięte" ekrany.

Nowa linia ultra szerokokątnych monitorów od LGNowa linia ultra szerokokątnych monitorów od LG fot. Bartłomiej Pawlak, Las Vegas / Next.Gazeta.pl

Monitor LG UltraWide ma przekątną 49 cali, rozdzielczość 5120 x 1440 pix, jasność 350 cd/m2 i oczywiście jest zagięty. Odpowiada dwóm ustawionym obok siebie ekranom QHD o przekątnej 27 cali. LG zdecydowało się tu na użycie matrycy LCD (IPS) z 99-procentowym pokryciem palety barw sRGB.

Monitor wyświetli obraz HDR w formacie HDR10 oraz będzie wyposażony w tryb Picture in Picture. Co więcej, w obudowie monitora znalazły się dwa porty USB typu C, które mogą jednocześnie przesyłać dane i ładować urządzenia przenośne.

Model ten jest przeznaczony jest przede wszystkim do celów służbowych. Tak duża szerokość ekranu sprawdzi się głównie u osób, które muszą otwierać kilka okien i dotychczas robiły to stawiając dwa lub trzy monitory obok siebie. Nietrudno jednak wyobrazić sobie, że będzie świetnym rozwiązaniem również w rękach graczy.

Nowa linia ultra szerokokątnych monitorów od LGNowa linia ultra szerokokątnych monitorów od LG fot. Bartłomiej Pawlak, Las Vegas / Next.Gazeta.pl

LG jednak nie odkryło Ameryki, bo monitory o proporcjach 32:9 istniały oczywiście już wcześniej. Takie modele ma w swojej ofercie m.in. Samsung czy Dell. Poza modelem UltraWide koreański producent pokazał na CES również model UltraGear dedykowany graczom. W tym przypadku LG postawiło już na zdecydowanie bardziej rozpowszechniony format 21:9.

---

Jesteśmy na CES 2019 w Las Vegas. Więcej artykułów z targów znajdziecie w TYM miejscu.

Więcej o: