85 fałszywych aplikacji w Google Play. Zostały pobrane aż 9 mln razy i zebrały... pozytywne recenzje

Daniel Maikowski
Oszuści wciąż polują na użytkowników smartfonów z Androidem. Tym razem w sklepie Google Play pojawiło się 85 fałszywych aplikacji, które wyświetlały niechciane reklamy. Pobrano je aż 9 mln razy.
Zobacz wideo

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Google ogranicza twórcom aplikacji możliwość korzystania z dodatkowych uprawnień, takich jak dostęp do historii naszych połączeń oraz SMS-ów. Choć decyzja giganta z Mountain View wzbudza pewne kontrowersje wśród samych deweloperów, to pojawiły się kolejne okoliczności, które ją uzasadniają.

Firma Trend Micro poinformowała bowiem o odkryciu w sklepie Google Play grupy 85 złośliwych aplikacji, które zostały pobrane przez użytkowników aż 9 mln razy.

Aplikacje, zidentyfikowane przez Trend Micro jako AndroidOS_HidenAd, "ukrywały się" w sklepie Google m.in. pod postacią gier. Najpopularniejsza, Easy Universal TV Remote (pilota do telewizora), zebrała 5 mln instalacji. Co gorsza, nieświadomi zagrożenia użytkownicy wystawili jej bardzo pozytywne oceny i recenzje.

Fałszywa aplikacja w Google PlayFałszywa aplikacja w Google Play fot. Trend Micro

Jak tłumaczy Trend Micro, aplikacje wyświetlały użytkownikom niechciane reklamy, a ich instalacja mogła mieć bardziej przykre skutki. Aplikacje AndroidOS_HidenAd potrafiły bowiem wyświetlać fałszywe ekrany logowania i "udawać" inne aplikacje. A to dawało ich twórcom możliwość wykorzystania ich do oszustw oraz wyłudzeń.

Google usunął już te aplikacje. Miejmy nadzieje, że ostatnie decyzje firmy bardziej uszczelnią sklep z aplikacjami, który wciąż jest łakomym kąskiem dla oszustów.

Więcej o: