85 fałszywych aplikacji w Google Play. Zostały pobrane aż 9 mln razy i zebrały... pozytywne recenzje

Daniel Maikowski
Oszuści wciąż polują na użytkowników smartfonów z Androidem. Tym razem w sklepie Google Play pojawiło się 85 fałszywych aplikacji, które wyświetlały niechciane reklamy. Pobrano je aż 9 mln razy.
Zobacz wideo

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Google ogranicza twórcom aplikacji możliwość korzystania z dodatkowych uprawnień, takich jak dostęp do historii naszych połączeń oraz SMS-ów. Choć decyzja giganta z Mountain View wzbudza pewne kontrowersje wśród samych deweloperów, to pojawiły się kolejne okoliczności, które ją uzasadniają.

Firma Trend Micro poinformowała bowiem o odkryciu w sklepie Google Play grupy 85 złośliwych aplikacji, które zostały pobrane przez użytkowników aż 9 mln razy.

Aplikacje, zidentyfikowane przez Trend Micro jako AndroidOS_HidenAd, "ukrywały się" w sklepie Google m.in. pod postacią gier. Najpopularniejsza, Easy Universal TV Remote (pilota do telewizora), zebrała 5 mln instalacji. Co gorsza, nieświadomi zagrożenia użytkownicy wystawili jej bardzo pozytywne oceny i recenzje.

Fałszywa aplikacja w Google PlayFałszywa aplikacja w Google Play fot. Trend Micro

Jak tłumaczy Trend Micro, aplikacje wyświetlały użytkownikom niechciane reklamy, a ich instalacja mogła mieć bardziej przykre skutki. Aplikacje AndroidOS_HidenAd potrafiły bowiem wyświetlać fałszywe ekrany logowania i "udawać" inne aplikacje. A to dawało ich twórcom możliwość wykorzystania ich do oszustw oraz wyłudzeń.

Google usunął już te aplikacje. Miejmy nadzieje, że ostatnie decyzje firmy bardziej uszczelnią sklep z aplikacjami, który wciąż jest łakomym kąskiem dla oszustów.

Więcej o:
Komentarze (20)
85 fałszywych aplikacji w Google Play. Zostały pobrane aż 9 mln razy
Zaloguj się
 • fafarafafafa

  Oceniono 7 razy 7

  Z jednej strony, gógle dawał uprawnienia do wszystkiego i teraz zabiera na rympał, przez co sporo użytecznego softu przestaje działać (pokażcie mi np. _działający_ program do nagrywania rozmów). Ale z drugiej, nie ma funkcjonalności odpowiadającej np. moduł XPrivacy z frameworku XPosed, czyli możliwości wybiórczego pozwalania/zabraniania do dostępu do poszczególnych wywołań systemowych. Możemy tylko np. bez ograniczeń dać aplikacji dostęp do plików na karcie SD. Nie można decydować na bieżąco czy uważamy, że programowi dostęp do naszych obrazków jest w tej chwili potrzebny, czy jednak ktoś w tle usiłuje robić coś nieładnego.
  Żeby nie było jaki to ten Android niedobry, w iPhone'ach też tego nie ma. A Windows Phone chyba już umarł.

 • dert4

  0

  najlepsza darmowa aplikacja w Gogle Play !!!!!! Żadnych reklam !!
  Dla tych co nie mają diody powiadomień - to NoLed. Jak ktoś wyśle wiadomość , ekran pokazuje przez ikonę co przyszło.

 • derp973

  Oceniono 24 razy -4

  "Wyświetlały niechciane reklamy". To tak jak w gó...e wybiórczym, które kwiczy, że muszę wyłączyć AdBlocka, żeby zobaczyć wasz prymitywny artykulik? :DDDDDDDD

 • kac

  Oceniono 19 razy -13

  a tym czasem w Apple Store.... można śmiać się, że drogie i szpan ale w porównaniu z Android bezpiecznie. Ponad 90% syfu jest właśnie na Android.. przypadek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX