Asystent Google dostępny nad Wisłą. Nareszcie jest wsparcie dla języka polskiego

Bartłomiej Pawlak
Google Assistant oficjalnie doczekał się wsparcia dla języka polskiego. Nareszcie z inteligentnym asystentem amerykańskiego giganta dogadamy się w rodzimym języku, dzięki czemu usługa może mieć nad Wisłą większy sens.
Zobacz wideo

Asystent Google nie jest usługą nową. Został stworzony przez giganta z Mountain View jeszcze w 2016 roku. Do tej pory - poza wąskim gronem testerów - Polacy nie mieli możliwości porozmawiać z inteligentnym asystentem w rodzimym języku.

Oficjalnie usługa była więc niedostępna nad Wisłą. Mogliśmy jedynie skorzystać z jego możliwości w języku Szekspira po zmianie ustawień systemowych w telefonie. A to nie było zbyt intuicyjne.

Google po miesiącach przygotowań zdecydował się jednak na udostępnienie aplikacji wszystkim mieszkańcom Polski. Zyskaliśmy teraz potężne narzędzie, z pomocą którego można kontrolować m.in. sprzęt RTV i AGD podpięty do sieci domowej.

Na samym smartfonie Asystent również ma spore możliwości. Potrafi m.in. przeliczać waluty lub jednostki miar, nastawić alarm, odtworzyć film lub piosenkę, wykonać połączenie, napisać SMS-a lub przypomnieć o wydarzeniu z kalendarza.

Google AssistantGoogle Assistant fot. Google

Może też odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Wyszukuje informacje z sieci i podaje je w przystępnej formie. Co ważne rozumie też kontekst, dzięki czemu można z nim "porozmawiać" niemal tak płynnie, jak z człowiekiem. Od dziś rozumie i płynnie posługuje językiem polskim.

Z Asystenta Google może skorzystać każdy posiadacz telefonu z Androidem w wersji 5.0 lub nowszej. Aktualizacja aplikacji Google, który dostarcza polską wersję asystenta może być udostępniana falowo, co oznacza, że nie każdy skorzysta z niej już dziś.

Aplikację można uruchomić przytrzymując dłużej przycisk "home" na pasku nawigacyjnym lub korzystając z komendy "OK Google". Assistant automatycznie uruchamia się w tym samym języku, jaki jest wybrany w ustawieniach systemowych na smartfonie.

Niestety na razie nie skorzystamy z niego na inteligentnych głośnikach Google, które wciąż są w Polsce niedostępne.

Więcej o: