Akcesoria fotograficzne. Kiedy sprawdzi się się plecak, a kiedy torba?

Na rynku mamy wiele rozwiązań, ale nie każde jest idealne dla każdego fotografa. Czasem znacznie więcej sensu ma plecak, a czasem torba fotograficzna. Tłumaczymy jakie są praktyczne różnice i kiedy, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej.

Kupiliście już lustrzankę cyfrową lub bezlusterkowiec wraz z pierwszym obiektywem i zastanawiacie się, w jaki sposób najlepiej będzie ją przechowywać? Tłumaczymy, jakie zalety mają plecaki fotograficzne, a dla kogo lepszym wyborem będzie jednak klasyczna torba na ramię.

Plecak fotograficzny

Plecaki fotograficzne oczywiście zauważalnie różnią się od siebie rozmiarem, ale niemal zawsze są bardziej pojemne od torby. Mieszczą nawet dwa korpusy aparatu i kilak obiektywów wraz z akcesoriami. Dzięki konfigurowalnym wedle własnego uznania przegródkom (zazwyczaj są na rzepy) można dostosować ich wnętrze do własnych wymagań. Do wnętrza bardzo często można się też wygodnie dostać otwierając tyną ściankę i wyjąć cokolwiek z dowolnej przegródki. Takich rozwiązań nie mają torby fotograficzne.

Plecaki są też - może nieco wbrew pozorom - zbawieniem dla kręgosłupy fotografa. Dobry plecak nie obciąża go w znacznym stopni, pomimo sporej wagi sprzętu fotograficznego. Rozkłada też ciężar na oba ramiona. Dodatkowo często umożliwiają doczepienie statywu, dzięki czemu nie trzeba nosić go w rękach.

Torba fotograficzna

Nie każdy jednak fotografuje w terenie i nosi ze sobą cały sprzęt fotograficzny. Dla osób, które poza aparatem chcą zabrać dodatkowy obiektyw i lampę lepszym rozwiązaniem może być torba.

To bardziej klasyczne rozwiązanie, które znacznie lepiej wygląda. W miejscach, gdzie dobry ubiór to podstawa plecak byłby nie na miejscu, a ciekawa, dobrze wykonana torba może dodać klasy.

To jednak nie jedyne jej zalety. Są również te - bardziej praktyczne. Torby zajmują bowiem znacznie mniej miejsca, dzięki czemu łatwiej je przechowywać. Co więcej, w wielu przypadkach mogą znacznie ułatwić fotografowanie - pozwalają na wyjmowanie i wkładanie do niej akcesoriów bez konieczności zdejmowania jej z ramion (jak plecaka) i kładzenia na ziemi. Jeśli potrzebujecie zatem szybko wymienić sprzęt to torba wydaje się lepszym pomysłem.

Poniżej prezentujemy propozycje najciekawszych plecaków i toreb fotograficznych:

Plecak fotograficzny czy torba?Plecak fotograficzny czy torba? fot. materiały partnerów

Więcej o: