Google "zapomniał" o ukrytym mikrofonie w Nest Secure. Użytkownicy oburzeni

Po zamieszaniu z dostępną w Google Play aplikacją wykradającą dane bankowe, gigant zalicza kolejną wpadkę. Jego system bezpieczeństwa Nest Secure miał ukryty mikrofon, o którym nie wiedzieli użytkownicy.
Zobacz wideo

Nest Secure to system bezpieczeństwa Google. W swojej obecnej formie powstał po tym jak gigant z Mountain View zakupił w 2014 r. startup Nest za ponad 3 mld dolarów.

Ukryte „ucho”

Rozwiązanie dla tzw. inteligentnego domu składa się z kilku elementów, które odpowiadają m.in. za programowanie, alarm czy czujniki ruchu. Nest Guard, najważniejszy element zestawu, dzięki aktualizacjom wprowadzonym w lutym jest sparowany z Google Asystentem.

Urządzenia systemu bezpieczeństwa Nest Secure od GoogleUrządzenia systemu bezpieczeństwa Nest Secure od Google Nest Secure

Oznacza to, że użytkownicy mogą kontaktować się głosowo z urządzeniem. Jak? Przez ukryty w hubie mikrofon. Problem w tym, że Google zapomniał powiedzieć użytkownikom o jego istnieniu.

Mikrofon był, ale nie podsłuchiwał

Firma zajęła już stanowisko w tej sprawie. Przyznała się do błędu, choć wytoczyła też własne argumenty dotyczące mikrofonu.

Mikrofon w urządzeniu nigdy nie był tajny i powinien być wymieniony w specyfikacji technicznej. To był błąd z naszej strony. Mikrofon nigdy nie był włączony i jest aktywowany tylko na polecenie użytkownika

- powiedział rzecznik Google'a serwisowi CNET.

Być może umieszczenie mikrofonu było zabiegiem, który w przyszłości pozwoliłby na dodanie kolejnych funkcjonalności? Mimo to użytkownicy powinni mieć świadomość wbudowanego w urządzeniu mikrofonu. Zaskoczenie klientów Google'a jest zrozumiałe tym bardziej, że mikrofon od początku nie był wymieniony w specyfikacji Nest Secure.

Gigant od pewnego czasu boryka się ze spadkiem zaufania wśród użytkowników. W lutym firma ESET ogłosiła, że dostępna w sklepie Google Play aplikacja łamie zasady polityki prywatności. Zawierający trojana Word Translator zamiast tłumaczyć teksty, wykradał dane bankowe.

Asystent Google po polsku

Asystent Google powstał już w 2016 r., ale w języku polskim jest dostępny od niedawna. Wcześniej można było z niego korzystać jedynie w języku angielskim, co ograniczało jego intuicyjność dla polskich użytkowników.

Google AssistantGoogle Assistant fot. Google

Po wielomiesięcznych testach Google zdecydował się udostępnić polską wersję aplikacji, która jest dostępna dla smartfonów z systemem Android 5.0 lub wyższym.

Więcej o:
Komentarze (38)
Google "zapomniał" o ukrytym mikrofonie. Użytkownicy Nest Secure oburzeni
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 16 razy 8

  Tajny mikrofon do którego mówił użytkownik chcąc się komunikować głosowo z urządzeniem :-)

 • phugoid

  Oceniono 11 razy 7

  "Mikrofon był, ale nie podsłuchiwał" - "palił ale się nie zaciągał", "nie popieram ale rozumiem", orwell 1984 a.d. 2019, itd, itp... koniec jest bliski

 • kmaras77

  Oceniono 12 razy 4

  Mikroron nie jest aktywny standardowo i nie nasłuchuje. Aby go aktywować nalezy powiedzieć "Teraz Google, aktywuj mikrofon".

 • blueel

  Oceniono 10 razy 2

  Naprawdę!? Nie wiedzieli? Najlepszy biznes to na głupkach, nie ma co. Żyjemy w czasach, kiedy zbierane informacje łącznie z nagrywaniem rozmów i dokładnym obrazem twarzy tępych użytkowników to standard. Sęk w tym, że ludziom się żadne awaryjki nie włączają na nowe, niewinnie wyglądające gadżety. Za darmochę, a właściwie wręcz płacąc i to często kwoty rzędu kilku tysi oddają swoje wszystkie dane, a gigantyczne korporacje handlują tymi danymi za grubą kasę. Ludzie są naiwni, jak barany. Tylko kasę trzepać. W telewizorni i necie właśnie reklamują pobieranie i przesyłanie próbek swojego DNA, pod pretekstem odkrycia swojego pochodzenia. ŁAŁ!

 • bezzebnykloszard

  Oceniono 7 razy 1

  To jest ten czas kiedy KE powinna przeforsowac siłowe wycofanie googla w rynku europejskiego. Ta firma jest rakiem internetu.

 • eisbergh

  Oceniono 7 razy 1

  "Mikrofon nigdy nie był włączony i jest aktywowany tylko na polecenie użytkownika". trzeba dodac, ze na polecenie głosowe ;-) dalej kupujcie goowno z androidem, najlepiej (tak dla równowagi) ch...auej. Dalej ufajcie "niezależnym" mediom, które niszczyly w10m tylko dlatego, ze "było niewiele aplikacji" które dzialaly w tym systemie. teraz macie androida i milion apek szpiegujących. powodzenia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX