Kiedy przyjedzie autobus? Teraz możesz to sprawdzić zbliżając smartfon do naklejki na przystanku

Osoby podróżujące komunikacją miejską często nie wiedzą, czy autobus lub tramwaj, na który czekają już przypadkiem nie odjechał, albo ile jeszcze będą musiały czekać na jego przyjazd. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu postanowił to zmienić. Wystarczy użyć smartfonu.
Zobacz wideo

Na stu przystankach w Poznaniu pojawiły się nowe naklejki z napisem "NFC". Zostały umieszczone przez Zarząd Transportu Miejskiego w ramach pilotażowego programu, dzięki któremu pasażerowie nie będą już musieli zastanawiać się kiedy nadjedzie wyczekiwany autobus lub tramwaj.

Osoby posiadające smartfony z funkcją NFC mogą poznać rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek także tam, gdzie nie ma tablic dynamicznej informacji pasażerskiej.

- mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych.

Do pozyskania informacji nie jest konieczne instalowanie żadnych aplikacji.

- wyjaśnia. 

Jak to działa? Wystarczy zbliżyć smartfon do naklejki, by po chwili na ekranie pojawił się wykaz autobusów i tramwajów, które w najbliższym czasie pojawią się na przystanku. 

Testowy system NFC w PoznaniuTestowy system NFC w Poznaniu Źródło: ZTM Poznań / YouTube

Tania alternatywa dla tablic

Komunikaty są uzupełnieniem systemu 120 tablic umieszczonych w mieście, które na bieżąco informują o odjazdach. Wykorzystanie systemu NFC wydaje się jednak bardziej dostępnym rozwiązaniem, które można by zastosować w większej liczbie lokalizacji. 

Czytaj też: Magia Roberta Lewandowskiego działa? Huawei z kolejnym wzrostem sprzedaży w Polsce

- Zastosowane przez nas rozwiązanie oparte o NFC jest rozwiązaniem prostym do obsługi, bezpiecznym, a jednocześnie stanowi promil kosztu nowej tablicy TIP -  podkreśla Daniel Wawrzyniak z ZTM. - Chcemy sprawdzić czy nasi pasażerowie będą chętnie korzystać z tego rozwiązania, dlatego wprowadzamy je pilotażowo. Jeśli uzyska pozytywne opinie rozważymy czy zastosować je także na innych przystankach.

Po pozytywnym zakończeniu pilotażu projekt ma szansę na wdrożenie w całym Poznaniu. Z doświadczeń stolicy Wielkopolski mogą skorzystać też inne miasta. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Kiedy przyjedzie autobus lub tramwaj? Teraz możesz to sprawdzić zbliżając smartfon do naklejki na przystanku
Zaloguj się
 • warszawiak88

  Oceniono 2 razy 2

  Transity (www.transity.pl) - Przestań się zastanawiać gdzie jest Twój autobus lub tramwaj.
  Z pomocą Transity sprawdzisz ich aktualną pozycję on-line!
  Aplikacja dla osób podróżujących komunikacją miejską w aglomeracji warszawskiej, dostępna jest na system operacyjny Android.

 • timtimtim

  Oceniono 2 razy 2

  Czy to jest oparte na GPS?

 • tylko_na_forum

  Oceniono 2 razy 2

  Googlemaps tez to obsluguje i nie trzeba miec NFC :-D

 • mos4lodz

  Oceniono 1 raz 1

  banalnie proste - ale jednak nie - dla naszych orłów rajców miejskich nie do pomyślenia

 • pyramid

  0

  OK, fajnie byloby gdyby system pokryl caly kraj. Cala kolej, wszystkie komunikacje miejskie, podmiejskie, autobusowe, i regionalne busowo-marszrutkowe. Wtedy moznaby bylo napisac - jest GIT!
  No i jeden bilet na WSZYSTKO! Tak jest w Holandii - OV chipkaart.

 • aibpl

  0

  Co to za prymityw? Naprawdę uważacie to za dogodność? w USA gdzie mieszkam wszystkie autobusy maja śledzenie GPS i kilka lat temu otwierając mapę widziałeś gdzie się który znajduje podobnie jak ma UBER ale szczegółów nie znam bo nie używam komunikacji miejskiej.

 • kmrp

  Oceniono 3 razy -1

  Idę o zakład, że hakerzy/krakerzy/oszuści szybko zastąpią te naklejki swoimi, które będą wykonywały szkodliwy kod na smartfonie (wykradanie haseł, itp).

 • poochojek

  Oceniono 11 razy -5

  przyklad polskiego dziadostwa ... naklejki i niech sie suwereny ciesza “technologia” ... w normalnych krajach zegarki mozna regulowac czasem przyjazdu autobusu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX