Znamy powód gigantycznej awarii Facebooka. Problemem był błąd serwera

Wiemy już, co było przyczyną awarii, która sparaliżowała ostatnio Facebooka, Messengera i Instagrama. Użytkownicy serwisów masowo dzwonili na policję, a problemy spowodował błąd w serwerach.

Miniona środa zasłynęła z jednej z większych wpadek Facebooka. Przez kilka godzin niemal na całym świecie użytkownicy nie mieli dostępu do największej społęcznościówki świata oraz należącego do niej komunikatora Messenger i serwisu Instagram.

Największe problemy odnotowano w Europie, Ameryce Północnej i w Australii. Użytkowników, którzy próbowali się wtedy zalogować do serwisu, witał taki komunikat:

FacebookFacebook fot. Facebook

Doszło wręcz do tego, że spanikowani użytkownicy z Australii masowo dzwonili pod numer alarmowy. Zdawali się nie przejmować faktem, że australijska policja nie ma możliwości "naprawienia" amerykańskiego serwisu.

Facebook przyznaje, co było przyczyną awarii

Na ten moment problemy z dostępem do serwisów Facebooka już nie występują. Amerykański gigant zdążył też zdiagnozować przyczynę awarii. Jak sam przyznaje, powodem ogromnej wpadki była zmiana w konfiguracji serwera, która wywołała błędy i ogromne problemy na skalę światową.

Wczoraj w wyniku zmiany konfiguracji serwera wiele osób miało problemy z dostępem do naszych aplikacji i usług. Rozwiązaliśmy już problemy i nasze systemy są przywracane. Bardzo przepraszamy za niedogodności i doceniamy cierpliwość wszystkich

- oświadczył Facebook w czwartek wieczorem.

Nie był to atak DDoS

Tak duża awaria mogła być przypuszczalnie atakiem DDoS polegającym na przeciążeniu serwerów gigantyczną liczbą zapytań. Sporo osób początkowo podejrzewało, że właśnie to jest przyczyną awarii. Po dwóch godzinach Facebook wykluczył ten scenariusz.

Jedna trzecia osób zgłaszających problemy z serwisem twierdziła, że miała całkowicie zablokowany dostęp do serwisu społecznościowego. Reszta nie mogła załadować poszczególnych elementów takich jak tablica z wpisami. Użytkownicy Messengera byli powiadamiani o braku możliwości dostarczenia wiadomości, użytkownicy Instagrama nie mogli oglądać zdjęć.

Więcej o: