Survival dla początkujących - co się przyda? Odzież, obuwie i akcesoria

Aby zacząć swoją przygodę z survivalem np. w lesie, nie potrzeba drogiego, specjalistycznego sprzętu. Jednak dobrej jakości odzież, solidne buty oraz kilka praktycznych gadżetów to podstawa. Podpowiadamy, co kupić w pierwszej kolejności.

Jakie buty na survival?

W survivalu najważniejszym elementem stroju są buty. Muszą one być wygodne i dobrze chronić stopę i kostkę. Jednym z najlepszych wyborów będą buty trekkingowe, które dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na survival do lasu czy na wycieczkę w góry - takie buty sprawdzą się naprawdę dobrze. Jeżeli używamy danej pary butów przez dłuższy czas, warto pamiętać o wymianie wkładek - powinny dobrze izolować oraz amortyzować stopę. Jeżeli już wciągniemy się w survival, warto zaopatrzyć się w buty odpowiednie na różne typy terenu oraz na różne pory roku. 

Kurtki, spodnie, bielizna

Kompletując odzież survivalową, pamiętajmy, że każdy element jest ważny - od bielizny aż po kurtkę. Zawsze należy kierować się wygodą - ważne, by odzież i bielizna niezbyt obcisłe oraz wykonane w wysokiej jakości materiałów. Warto postawić na odzież i bieliznę termoaktywną, która lepiej sprawdza się przy zmieniających się warunkach pogodowych. Należy unikać tkanin i materiałów,w których szybko się pocimy i musimy zmagać się np. z "mokrymi" plecami. Odzież musi być również dopasowana do pory roku - poniżej kilka naszych propozycji na wiosnę. 

Kurtki, spodnie, bieliznaKurtki, spodnie, bielizna fot. shutterstock

Nakrycie głowy i inne akcesoria

Bez względu na porę roku należy uzupełnić wyposażenie survivalowe o nakrycie głowy oraz rękawiczki. Nawet latem warto mieć przy sobie rękawiczki robocze, które przydadzą się podczas wielu survivalowych zadań. Niemniej ważne od butów są skarpety. Najlepsze będą skarpety turystyczne z materiałów termoaktywnych. 

Podstawowy sprzęt

Niektórzy rozpoczynający przygodę z survivalem obawiają się, że wymaga to dużej liczby gadżetów. Na szczęście najważniejsze jest kilka podstawowych sprzętów, dzięki którym możemy zacząć. Resztę, w miarę potrzeb, możemy dokupić z czasem. Podstawowym i najważniejszych narzędziem będzie ostrze - nóż lub wielofunkcyjny scyzoryk. Równie ważne i przydatne będzie krzesiwo, które pozwoli znacznie szybciej rozpalić ogień (także w deszczu). Warto również pomyśleć o schronieniu - przydatny jest namiot, płachta biwakowa czy ponczo. 

Podstawowy sprzętPodstawowy sprzęt fot. shutterstockWięcej o: