Kim jest Satoshi Nakamoto? John McAfee ogłosił, że zna prawdziwą tożsamość twórcy bitcoina

Amerykański programista i przedsiębiorca John McAfee ogłosił, że zna tożsamość twórcy bitcoina, który ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. McAfee najpierw zapowiedział, że go zdemaskuje, ale później zmienił zdanie.
Zobacz wideo

John McAfee to milioner i założyciel jednej z najbardziej znanych firm tworzących programy antywirusowe. W rozmowie z agencję Bloomberg oświadczył, że zna tożsamość osoby, która stworzyła bitcoina, namierzył ją, a nawet się z nią spotkał. Amerykański przedsiębiorca zapowiedział także, że "w ciągu tygodnia" zdemaskuje człowieka, który ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Po kilku godzinach od tej deklaracji napisał na Twitterze, że jednak tego nie zrobi.

Kim jest Satoshi Nakamoto? John McAfee chce ujawnić jego tożsamość po ekstradycji

John McAfee oświadczył, że nie upubliczni prawdziwej tożsamości Satoshi Nakamoto, ponieważ tak doradził mu jego adwokat. Przypomnijmy, że McAfee przez kilka lat mieszkał w Belize, gdzie był podejrzany o zamordowanie swojego sąsiada Grega Faulla. Wówczas przeprowadził się do Gwatemali, a następnie zamieszkał na Bahamach, gdzie oczekuje na proces ekstradycyjny do Stanów Zjednoczonych. Prawnik McAfee'ego miał poradzić biznesmenowi, żeby nie demaskował Satoshi Nakamoto, ponieważ może to zaszkodzić jego sprawie. Milioner zapowiedział, że ujawni dane twórcy bitcoina dopiero wówczas, gdy jego proces ekstradycyjny się zakończy.

Kim jest Satoshi Nakamoto? To postać owiana tajemnicą. Sam Nakamoto pisał na forach internetowych, że jest 37-letnim Japończykiem. Wiele osób nie daje temu wiary, ponieważ, jak pisze "Rzeczpospolita",  doskonale posługiwał się językiem angielskim i używał słów typowych dla dialektów z krajów Wspólnoty Brytyjskiej. Niektórzy twierdzą, że Nakamoto nie żyje, a inni podejrzewają, że twórcą bitcoina może być amerykański informatyk japońskiego pochodzenia Dorian Prentice Satoshi Nakamoto, kryptolog Hal Finney lub programista Ross Ulbricht. Mimo wielu prób dziennikarzy i hackerów, do tej pory nie udało się odkryć prawdziwej tożsamości Nakamoto. McAfee stwierdził, że odnalazł ojca bitcoina, a nawet się z nim spotkał. Podczas rozmowy Nakamoto miał dać wyraz temu, że nie podoba mu się to, że McAfee chce go zdemaskować - informuje TVN24 BiS.

Więcej o: