Facebook zapowiada rewolucję w Messengerze. Aplikacja będzie lżejsza i szybsza

Facebook zapowiedział właśnie, że komunikator Messenger doczeka się daleko idących zmian. Aplikacja zostanie gruntownie przebudowana, aby była lżejsza i lepiej działała na smartfonach. Zupełnie nowy Messenger pojawi się też na komputerach. A to nie koniec nowości.
Zobacz wideo

Messengerowi "obrywało się" od użytkowników już nie raz. Najczęściej zarzucają aplikacji, że jest zbyt ociężała, przez co na wielu urządzeniach działa zbyt wolno. Nic dziwnego, w końcu Facebook wprowadzając coraz więcej (często zbędnych) funkcji sprawił, że Messenger stał się dla smartfonów bardzo zasobożerną aplikacją.

Messenger będzie lżejszy

Na szczęście społecznościowy gigant już jakiś czas temu zauważył, że Messenger powinien zostać gruntownie przebudowany. Teraz, podczas konferencji F8 dla developerów Facebook oświadczył, że aplikację znacząco "odchudzi". Wdrożony ma zostać projekt LightSpeed, którego celem jest stworzenie lżejszego i szybciej działającego komunikatora na urządzenia mobilne.

Facebook chwali się, że Messenger po tej "terapii" będzie uruchamiał się "znacznie poniżej dwóch sekund". Sam program ma być też zdecydowanie lżejszy. Zamiast ponad 100 MB będzie ważył poniżej 30 MB.

Facebook odświeży MessengeraFacebook odświeży Messengera fot. Facebook (messengernews.fb.com)

Serwis Marka Zuckerberga podkreśla, że realizacja projektu LightSpeed wymaga trochę czasu, bo Messenger będzie oparty o całkowicie nowy kod źródłowy. Prace rozpoczną się "później w tym roku", ale na odpowiednią aktualizację będzie trzeba trochę poczekać.

Nowe funkcje wideo w Messengerze

Podczas konferencji F8 Facebook pochwalił się też, że każdego miesiąca aż 410 mln osób korzysta z czatu wideo na Messengerze. Z myślą o nich powstanie nowa funkcja zwana przez firmę "wirtualnym salonem".

Facebook odświeży MessengeraFacebook odświeży Messengera fot. Facebook (messengernews.fb.com)

Będzie to przestrzeń, w której znajomi mają spotykać się i "budować bliższe więzi". Na razie wiadomo dokładnie, na jakiej zasadzie "wirtualny salon" będzie funkcjonować. Facebook zapowiedział jedynie, że dzięki nowej funkcji użytkownicy Messengera dostaną możliwość wspólnego oglądania filmów i komentowania ich na żywo w grupie znajomych.

Nowa funkcja jest już testowana, a na nasze urządzenia ma trafić również "później w tym roku". Dokładnej daty niestety nie podano.

Facebook Developer ConferenceFacebook Developer Conference Fot. Tony Avelar / AP Photo

Aplikacja Messenger na komputery

Facebook przygotował też nie lada niespodziankę dla osób, które z Messengera wolą korzystać nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale również na komputerach. Zapowiedział właśnie, że udostępni zupełnie nową aplikację na systemu Windows i MacOS.

Obecnie działający program na komputery ma dość archaiczny interfejs i ma mniejszą funkcjonalność od wersji mobilnej. Nowa aplikacja zaoferuje wszystkie funkcje dostępne w mobilnym Messengerze. Na każdej z platform komunikator ma wyglądać i działać bardzo podobnie, aby użytkownicy mogli bez problemu korzystać na przemian ze smartfona i komputera.

Facebook odświeży MessengeraFacebook odświeży Messengera fot. Facebook (messengernews.fb.com)

Facebook nad aplikacją już pracuje, ale na razie nie podaje, kiedy nowy komputerowy Messenger będzie gotowy. Po raz kolejny pada jedynie hasło "później w tym roku". Mimo wszystko na nowości warto poczekać, bo Messeger w każdej odsłonie zapowiada się świetnie.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: