CD Projekt jest dziś znany w Polsce i na świecie z kultowej serii gier "Wiedźmin", stworzonej na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Obecnie firma pracuje nad "Cyberpunk 2077". To jedna z najbardziej wyczekiwanych gier wideo na świecie, a już w czerwcu firma zaprezentuje ją podczas targów E3 2019.
CD Projekt nie zawsze był jednak jednak wielkim producentem gier, wartym 20 mld złotych. Początki firmy były skromne i sięgają roku 1994, kiedy to dwaj koledzy z szkolnej ławki - Michał Kiciński i Marcin Iwiński stwierdzili, że sprzedaż gier wideo w postpeerelowskiej Polsce może być całkiem dobrym biznesem.
Michała spotkałem w ławce szkolnej w liceum. Wszedłem do klasy, było wolne miejsce, więc usiadłem. Po zakończeniu liceum mieliśmy wspólne nieobecności z powodu urywania się, żeby pograć w gry. Zdecydowaliśmy się na założenie firmy. To był przełomowy moment, bo wtedy wchodziły pierwsze gry na nośnikach CD. Sprowadzaliśmy po kilka sztuk, sprzedawaliśmy to na giełdzie
– wspominał po latach Marcin Iwiński.
Wejście CD Projektu na rodzący się rynek gier w Polsce było prawdziwą rewolucją. W 1994 roku Kiciński i Iwiński "rywalizowali" z piratami. Aby zachęcić Polaków do kupna gry z legalnego źródła, musieli ich czymś zachęcić. Firma postawiła więc na znakomite spolszczenia oraz bogate edycje kolekcjonerskie gier z instrukcjami, poradnikami, mapami i innymi gadżetami. To okazało się strzałem w dziesiątkę.
Reklama CD Projektu z 1994 roku fot. CD Projekt
Teraz, z okazji 25 urodzin firmy, te skromne początki przypomniał Radek Grabowski, który pełni funkcję PR Managera w studiu CD Projekt RED. Grabowski opublikował na Twitterze wpis, w którym umieścił pierwsze reklamy prasowe CD Projektu. "Najciekawsze pecetowe kompakty po najniższych cenach" - głosi jedno z haseł. Druga reklama to z kolei lista gier dystrybuowanych przez firmę wraz z oficjalnymi cenami.
Oczywiście reklama pochodzi jeszcze sprzed denominacji złotego, która miała miejsce w 1995 roku Stąd "dziwne" z dzisiejszej perspektywy ceny gier, które wahały się od 900 tys. do 1 mln 350 tys. zł. W ofercie CD Projektu sprzed 25 lat możemy znaleźć gry, które dziś są uznawane za kultowe, jak np. "Dune"
10 maja 2019 r. rusza 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczny festiwal otworzy „Aquarela”, porywający wizualnie filmowy kolaż ukazujący żywioł wody. Dwa pokazy „Aquareli” odbędą się 9 maja o godz. 17:30 i 20:30 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa). Wstęp na pokazy jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczba obowiązują zapisy na adres: goscie@fina.gov.pl do 8.05.2019 lub do wyczerpania miejsc. Więcej szczegółów w tym miejscu.