USA testują nową groźną broń. Laserowe działo dopada cel w ułamku sekundy. Neutralizuje wrogie pociski

Amerykańska armia przetestowała nowoczesny system SHiELD. "Działo laserowe" wykazało się wyjątkową skutecznością w niszczeniu wystrzelonych pocisków. Jest w stanie namierzyć je w ułamku sekundy.
Zobacz wideo

USA skutecznie przetestowały nowy rodzaj broni. System o nazwie SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) dowiódł, że jest w stanie w ułamku sekundy namierzyć i zniszczyć cel. Podczas testów nowego rodzaju "działa laserowego" udało się zestrzelić kilka pocisków ziemia-powietrze. 

Generał William Cooley, szef działu badań amerykańskich sił powietrznych, cytowany przez The Verge przyznał, że test to "olbrzymi krok naprzód w stronę obronnych systemów kierowania energii". 

Amerykanie testują broń laserowąAmerykanie testują broń laserową Źródło: Fot. Air Force Research Laboratory

Zaletą systemu jest nie tylko jego szybkość, ale niezależność od amunicji - nowa broń potrzebuje jedynie źródła zasilania. Z drugiej strony jest to też słabość działa. Obecnie może być ono montowane wyłącznie na ziemi. Docelowo miałoby znaleźć się na wyposażeniu myśliwców i służyć do zestrzeliwania wrogich pocisków. Dostarczenie odpowiedniej ilości energii w powietrzu może być już zupełnie innym wyzwaniem.

SHiELD jest odporny na różnego rodzaju systemu obronne - nie zwiodą go wystrzelone flary czy też urządzenia zagłuszające. Nie jest jednak idealny - laser może nie najlepiej radzić sobie z warunkami pogodowymi takimi jak deszcz i mgła

Czytaj też: Przerażające uzbrojenie przyszłości. Niektóre z broni są już testowane i wdrażane

Prace nad działem rozpoczęły się w roku 2016. Pierwsze testy systemu zamontowanego na myśliwcu planowane są na rok 2021. Zanim będzie to możliwe broń trzeba przeprojektować - musi zostać zminimalizowana. Wdrożenie broni ma nastąpić do roku 2029. Docelowo broń ma służyć do zestrzeliwania pocisków ziemia-powietrze i powietrze-powietrze. 

SHiELD nie jest pierwszą laserową bronią testowaną przez amerykańską armię. Próby wdrożenia podobnego rozwiązania trwają od lat. Amerykanie pracują m.in. nad systemem LaWS.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>"

embed
Więcej o: