Kultowy "Pasjans" doceniony. Tytuł trafił do "Galerii Sław" gier. Ponad 1 miliard graczy nie może się mylić

World Video Game Hall of Fame, czyli "Galeria Sław" gier komputerowych, powiększy się o kolejnego członka. Będzie nim "Microsoft Solitaire" - gra świetne znana użytkownikom systemu Windows. Tym samym "Pasjans" dołączy do takich tytułów jak "Tetris" i "Doom".
Zobacz wideo

"Microsoft Solitaire", czyli wirtualny "Pasjans" ma prawie 30 lat. Karcianka została zaprezentowana w 1990 roku wraz z premierą systemu Windows 3.0. Po latach Microsoft przyznał, że zadaniem "Pasjansa" nie było jedynie dostarczenie rozrywki milionom pracowników biurowych. Gra w dość sprytny sposób prezentowała również "przełomowe" funkcje Windowsa związane z obsługą myszki, jak choćby "przeciągnij i upuść".

Celem "Pasjansa", który nazywany bywa również samotnikiem (gra jest przeznaczona dla jednej osoby, choć posiada też inne warianty), jest ułożenie stosów kart według ściśle określonych reguł.

"Microsoft Solitaire" był wiernym towarzyszem "okienek" w kolejnych generacjach systemu. Dopiero wersja 8.1. zrezygnowała z popularnej gry. Na szczęście Microsoft szybko  naprawił swój błąd, dzięki czemu użytkownicy najnowszego Windowsa 10 znów mogą rozegrać szybką partyjkę "Pasjansa".

PasjansPasjans fot. World Video Game Hall of Fame

"Pasjans" trafia do "Galerii Sław" gier komputerowych

Microsoft Solitaire udowodnił, że istnieje ogromny rynek gier, które przemawiają do ludzi o różnych zainteresowaniach, torując drogę dalszemu rozwojowi rynku gier rekreacyjnych

- napisali w uzasadnieniu swojej decyzji twórcy World Video Game Hall of Fame.

Trudno dokładnie oszacować, ile osób zagrało w "Pasjansa" od dnia premiery. Biorąc jednak pod uwagę, że gra była domyślnie instalowana w kolejnych wersjach Windowsa (poza 8.1.), można bezpiecznie założyć, że zagrało w nią ponad 1 mld osób. To czyniłoby "Pasjansa" jedną z najpopularniejszych gier w historii.

Po wpisaniu do "Galerii Sław" gier, "Microsoft Solitaire" dołączy do takich kultowych tytułów, jak "Pac Man", "Tetris", "Doom", "Pokemon", "Mortal Kombat", "Pong" czy też "The Sims".

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: