LG OLED TV 2019 trafia do Polski. Telewizory stają się coraz bardziej inteligentne

Bartłomiej Pawlak
LG wprowadza do Polski nowe telewizory na 2019 rok. W ofercie znalazły się modele z matrycami OLED oraz LCD NanoCell TV. To, co wyróżnia nowe telewizory LG to sztuczna inteligencja, która zarządza pracą urządzeń i poprawia jakość obrazu.
Zobacz wideo

Wydawać by się w mogło, że w segmencie telewizorów nic nowego nie uda się już wymyślić. A jednak, LG prezentując nowe serie na 2019 rok pokazało, że zmienić można jeszcze wiele. Do tegorocznych telewizorów koreańskiej firmy trafiła sztuczna inteligencja, która zarządza ich pracą i poprawia jakość obrazu oraz dźwięku.

Nowe telewizory LG ze sztuczną inteligencją

Nowe linie telewizorów LG zostały wyposażone w nowe procesory Alfa 7 i Alfa 9. Dzięki temu, LG może zaoferować w nich cały zestaw funkcji opartych o sztuczną inteligencję (AI), która jest wyróżnikiem tegorocznych telewizorów od LG.

Koreańczycy chwalą się, że LG TV 2019 wsparte sztuczną inteligencją i technologią deep learning (uczenia maszynowego) potrafią poprawiać jakość obrazu. Do swoich telewizorów podłączamy bowiem filmy z różnych źródeł. Do odbiornika nie zawsze trafia więc sygnał o najwyższej jakości.

AI od Koreańczyków na bieżąco rozpoznaje obiekty w kadrze (np. odróżnia ludzi lub gatunki zwierząt) i dobiera najlepsze parametry obrazu do ich wyświetlenia. Firma chwali się, że sygnał wejściowy przetwarzany jest z wykorzystaniem ponad miliona informacji. Co więcej, jak zapewnia LG - cały proces obróbki obrazu wykonywany jest w procesorze telewizora, a nie na serwerach firmy.

Nowe telewizory LG na 2019 rokNowe telewizory LG na 2019 rok fot. BP

Na tym jednak zalety AI się nie kończą. Telewizory LG z pomocą czujnika oświetlenia rozpoznają natężenie światła i zmieniają jasność obrazu. Robią to jednak nie liniowo, a dynamicznie. Sztuczna inteligencja analizuje kolejne sceny obrazu i dostosowuje oświetlenie osobno do wielu fragmentów kadru, tak aby dostarczyć widzowi jak największą ilość szczegółów.

Zabieg ten ma sprawić, że wrażenia z seansu będą porównywalne w różnych warunkach - zarówno w bardzo jasnym pomieszczeniu, zacienionym, jak i w zupełnej ciemności.

Sztuczna inteligencja poprawi także dźwięk

Obraz to nie jedyne z czego poprawą mają poradzić sobie algorytmy LG. Producent zapewnia, że technologia deep learning pomoże także w poprawie jakości dźwięku. Oczywiście fizyki przeskoczyć się nie da, a jakość dźwięku z głośniczków wbudowanych w telewizor nigdy nie dorówna tej z soundbaru lub kolumn.

AI ma jednak nasze wrażenia poprawić sprawiając m.in., że dźwięk będzie bardziej przestrzenny i skoncentrowany w miejscu, w którym znajduje się słuchacz. W jego zlokalizowaniu pomoże pilot od telewizora. Wbudowany weń mikrofon nasłuchuje sygnału akustycznego i przekazuje do telewizora, który następnie go analizuje i dostosowuje ścieżkę dźwiękową. 

Nowe telewizory LG na 2019 rokNowe telewizory LG na 2019 rok fot. BP

LG nie jest pierwszym producentem, który w swoich telewizorach zastosował sztuczną inteligencję. Wcześniej postawił na nią m.in. Samsung w swoich QLED-ach. Tym razem mamy coś dla fanów organicznych matryc OLED.

Aktualizacja webOS przyniesie Asystenta Google

Przy okazji polskiej prezentacji telewizorów LG zapowiedziało, że w systemie webOS pojawi się Asystent Google. Na razie jest on dostosowywany do bezproblemowej obsługi języka polskiego, ale w najbliższych miesiącach powinien pojawić się na telewizorach LG. Co podkreślają przedstawiciele firmy, będzie on jedynie uzupełnieniem inteligentnego asystenta od LG dostępnego w webOS.

Co więcej, system operacyjny na telewizorach na 2019 rok zostanie zaktualizowany (prawdopodobnie w czerwcu). Nowa wersja systemu przyniesie kilka usprawnień oraz funkcji. M.in panem Dashboard, który będzie nie tylko listą podłączonych do telewizora źródeł sygnału, ale centrum inteligentnego domu. Tym samym z poziomu telewizora będzie można wygodnie zarządzać sprzętami podłączonymi do wspólnej sieci. Poza tym pojawi się obsługa standardu HDMI 2.1 oraz tryb bardzo małych opóźnień obrazu, co szczególnie przypadnie do gustu graczom.

Nie tylko OLED. Pojawiły się również telewizory NanoCell

Nowe telewizory LG na 2019 rokNowe telewizory LG na 2019 rok fot. BP

Portfolio LG na 2019 rok składa się z 4 serii telewizorów OLED: W9 (77, 65 cali), E9 (65, 55 cali), C9 (77,65, 55 cali) oraz B9 (77,65, 55 cali). Panele OLED to jednak nie wszystkie nowości LG na 2019 rok. Koreańczycy celują też w nieco bardzo oszczędnych klientów. Dla nich przygotowano telewizory NanoCell, a więc LCD IPS ze specjalną powłoką poprawiającą jakość obrazu.

Linia LG NanoCell wejdzie na polski rynek w 5 seriach: SM98 (65, 55 cali), SM90 (86, 75, 65, 55, 49 cali), SM86 (75, 65, 55, 49 cali), SM85 (65, 55, 49), SM82 (65, 55, 49 cali). Oczywiście jakością obrazu żaden z nich nie będzie mógł równać się z panelami OLED od LG. Można jednak spodziewać się, dużo niższych cen. Na razie Koreańczycy ich jednak nie zdradzają.

Czytaj też: Nadchodzi rolowany telewizor OLED. Jak działa rewolucyjna technologia LG?

Więcej o: