NASA odkryła wodę na komecie. Jest podobna do tej, którą znajdziemy w ziemskich oceanach

Zainteresowanie naukowców NASA kometami może dać nam odpowiedź na pytanie o to, skąd na Ziemi wzięło się aż tyle wody, dzięki której rozwinęło się życie. Na bliskiej naszej planecie komecie Wirtanen odkryli oni rozległy zbiornik z wodą podobną do naszej.
Zobacz wideo

Nowe badania ujawniają, że woda w wielu kometach może mieć wspólne pochodzenie z oceanami na Ziemi, co uwiarygadnia tezę, jakoby komety odgrywały kluczową rolę w dostarczeniu wody na naszą planetę miliardy lat temu.

Jak donosi NASA, dane zebrane z obserwatorium lotów stratosferycznych SOFIA wykazały, że kometa zawiera wodę podobną do tej z oceanu. Porównując to z informacjami o innych kometach, naukowcy sugerują w nowym badaniu, że o wiele więcej komet, niż wcześniej sądzono, mogło dostarczyć wodę na Ziemię. Wyniki opublikowano w ”Astronomy and Astrophysics Letters”.

Zidentyfikowaliśmy ogromny zbiornik wody podobnej do tej na Ziemi w zewnętrznych częściach Układu Słonecznego. Chcemy nie tylko zrozumieć, w jaki sposób dostarczono wodę na Ziemię, ale także, czy ten proces może działać w innych systemach planetarnych

- powiedział Darek Lis, naukowiec z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w Kalifornii.

Kosmiczny rodowód wody

Woda jest znana pod nazwą chemiczną H2O, ponieważ składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Jednak za pomocą specjalnych instrumentów naukowcy mogą wykryć dwa typy: zwykłą wodę (H2O) i ciężką wodę (HDO), która ma dodatkową neutralnie naładowaną cząstkę zwaną neutronem w jednym z atomów wodoru. Naukowcy porównują ilość ciężkiej do regularnej wody w kometach. Jeśli komety mają taki sam stosunek tych rodzajów wody, jak oceany Ziemi, oznacza to, że woda w obu przypadkach może mieć wspólne pochodzenie.

Pomiar tego stosunku jest trudny. Teleskopy naziemne i kosmiczne mogą badać komety tak szczegółowo tylko wtedy, gdy przelatują blisko Ziemi. Tak jak to miało miejsce w przypadku komety Wirtanen, która zbliżyła się do naszej planety w 2018 r. Jest to jedna z kilkunastu komet przebadanych szczegółowo od lat osiemdziesiątych.

Obserwatorium SOFIA pozwoliło dokładnie zmierzyć stosunek regularnej do ciężkiej wody w komecie Wirtanen. Dane pokazały, że stosunek wody H20 i HDO jest tu taki sam, jak w przypadku oceanów Ziemi. Zdaniem naukowców porównanie dotychczas zbadanych komet może oznaczać, że wszystkie z nich mogą mieć stosunek wody ciężkiej do regularnej podobny do ziemskich oceanów i że mogły one dostarczyć dużą część wody na Ziemię. Kolejne badania, gdy kometa zbliży się odpowiednio blisko do naszej planety, zaplanowano na 2021 r.

Latające obserwatorium SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) jest odrzutowcem Boeing 747SP zmodyfikowanym do przenoszenia teleskopu o średnicy 106 cali. Jest to wspólny projekt NASA i Niemiecką Agencją Kosmiczną DLR. Samolot jest utrzymywany i obsługiwany przez Centrum Badania Lotu imienia Neila A. Armstronga w Kalifornii.

Zobacz wideo
Więcej o: