Amerykańska armia testowała samolot kosmiczny. Uchwycił go teleskop astrofotografa

Samolot kosmiczny X-37B jest aktualnie testowany przez amerykańskie siły powietrzne. Przypominająca kształtem dawne wahadłowce maszyna została uchwycona przez teleskop holenderskiego astrofotografa, Ralfa Vandebergha.
Zobacz wideo

Przed coraz lepiej wyposażonymi entuzjastami astronomii i astrofografami jest coraz mniej tajemnic na niebie. Przekonały się o tym amerykańskie siły powietrzne, które od jakiegoś czasu testują nowy samolot kosmiczny X-37B. Maszynę przy użyciu teleskopu uchwycił dwukrotnie holenderski astrofotograf Ralf Vandebergh. Zdjęcia zostały wykonane 20 czerwca i 2 lipca. Przedstawiają X-37B na wysokości 339 km nad Ziemią.

Zdjęcia wprawdzie nie są wyjątkowo ostre, ale - jak podkreśla Vandebergh - kosmiczny samolot jest niewielkich rozmiarów. Ziemska atmosfera kończy się na wysokości 100 km, co potwierdza, że X-37B znajdował się w kosmosie w momencie robienia zdjęcia przez Holendra.

Kosmiczny samolot X-37B

Testy kosmicznego samolotu to OTV-5, czyli piąta odsłona programu pilotażowego tzw. Orbital Test Vehicle. Jeszcze w tym roku zaplanowano szóstą edycję programu, w ramach którego kolejny wyprodukowany przez Boeinga X-37B zostanie wyniesiony w kosmos przez rakietę Atlas V, zbudowaną przez United Launch Alliance.

Komercyjny lot w kosmos

Podczas gdy wojsko testuje podobny do wahadłowca samolot X-37B, firma SpaceX zapowiedziała start komercyjnego statku kosmicznego Starship w roku 2021. Statek, którego start firma Elona Muska planuje od kilku lat ma pomieścić do 100 osób i zostanie wyniesiony w kosmos przez Super Heavy Rocket. Będzie to największa rakieta na świecie, większa od pierwszej wersji, rakiety Falcon 9 oraz od rakiety Saturn V, której NASA użyła do podróży na Księżyc.

Docelowo, po przejściu licznych testów, Starship ma służyć do podróży na Marsa. Według Elona Muska będzie to możliwe już w przyszłej dekadzie.

Więcej o: