Naziemna telewizja nowej generacji coraz bliżej. Czy przez DVB-T2 trzeba będzie wymienić telewizor? Tłumaczymy

Daniel Maikowski
Od kilku dni media zasypują nas doniesieniami o nowym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej. Jakie da nam korzyści? Czy będziemy musieli wymienić nasze stare telewizory? Kiedy telewizyjna nowinka trafi do Polski? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o DVB-T2.
Zobacz wideo

W lipcu 2013 roku w Polsce zakończono emisję analogowego sygnału telewizji naziemnej. Dla wielu osób przejście na standard cyfrowy (DVB-T) wiązało się z wymianą starych (przede wszystkim kineskopowych) odbiorników lub zakupem odpowiedniej przystawki, która umożliwia odbiór sygnału cyfrowego.

Okazuje się jednak, że to nie koniec zmian dla widzów telewizji naziemnej. W Polsce trwają już prace nad wdrożeniem nowego standardu - DVB-T2. Ma on zaoferować jeszcze lepszą jakość dźwięku i obrazu, a jednocześnie zagwarantuje, że na telewizyjnych multipleksach zmieści się więcej kanałów.

Naziemna telewizja cyfrowa już dzisiaj cieszy się dużą popularnością wśród widzów, a po zmianie standardu oferta będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Widzowie będą mogli odbierać więcej kanałów i do tego w lepszej jakości.

- tłumaczy Beata Grabarczyk-Sito z firmy Emitel w rozmowie z Next.gazeta.pl

DVB-T2 w Europie już działa. Co z Polską?

Choć w Polsce DVB-T2 wciąż jest pieśnią (niedalekiej, ale jednak) przyszłości, to w wielu krajach Europy zachodniej nowy standard stał się już (nomen omen) standardem. W Unii Europejskiej sygnał tego typu nadawany jest w Niemczech, Czechach oraz Austrii. W krajach tych "starszy" sygnał DVB-T został już wyłączony. Z kolei we Francji, Włoszech i krajach skandynawskich telewizja naziemna jest obecnie dostępna w obydwu standardach. We Francji wyłączenie DVB-T planowane jest na rok 2024.

W Polsce prace nad DVB-T2 trwają, a jednym z ich katalizatorów jest 5G. Do 2022 r. multipleksy telewizji naziemnej muszą zwolnić pasmo o częstotliwości 694-790 MHz, które zostanie przeznaczone na potrzeby sieci 5G. Po przeniesieniu na częstotliwość poniżej 694 MHz telewizja naziemna będzie mieć teoretycznie mniej miejsca, ale dzięki wdrożeniu standardu DVB-T2 na multipleksach i tak zmieści się więcej kanałów.

Kiedy możemy więc spodziewać się tego wdrożenia? - Daty wprowadzenia DVB-T2 oficjalnie nie ma. To jest decyzja Ministerstwa Cyfryzacji. W tej chwili czekamy na uaktualnienie przez resort tzw. "mapy drogowej" - podkreśla Beata Grabarczyk-Sito. Data 2022 r. padła w konsultacjach jako propozycja wprowadzenia nowego standardu nadawania równocześnie z uwolnieniem pasma 700 MHz - dodaje.

Czy trzeba będzie wymienić telewizor na nowy?

Związek Cyfrowa Polska (ZIPSEE) na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz resortu cyfryzacji przygotował analizę dotyczącej gotowości polskiego rynku na wdrożenie standardu DVB-T2. Z dokumentu wynika, że niemal siedem mln odbiorników na 11,5 mln sprzedanych w w ostatnich latach w Polsce umożliwia już odbiór naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji. Według szacunków ZIPSEE do 2021 r. w nawet 91 procent gospodarstw domowych będzie znajdować się odbiornik zgodny ze standardem DVB-T2.

Możemy z dużą pewnością powiedzieć, że jeśli klient kupi dziś w sklepie nowy telewizor, to będzie on gotowy na odbiór telewizji w standardzie DVB-T2. Wynika to z faktu, że telewizory sprzedawane w Polsce są zgodne ze standardami europejskimi, a w wielu krajach Europy Zachodniej DVB-T2 już działa

- podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska w rozmowie z Next.gazeta.pl

Problem może pojawić się w przypadku starszych telewizorów. Niektóre z nich nie posiadają wbudowanego modułu DVB-T2. W tym przypadku jedynym sposobem na odbiór sygnału w nowym standardzie będzie kupno odpowiedniego dekodera lub wymiana telewizora na nowy.

Co w przypadku starszych telewizorów, które moduł DVB-T2 jednak posiadają? Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Okazuje się, że w przypadku części sprzedawanych do tej pory odbiorników moduł ten był do tej pory nieaktywny - ze względu na brak specyfikacji krajowej.

Trudno ocenić, jak dużej części gospodarstw dotyczy ten problem. Niemniej z punktu widzenia technicznego jest możliwość włączenia tej funkcji w zakupionych telewizorach posiadających włączony moduł DVB-T2

- czytamy w analizie Związku Cyfrowa Polska

Jak sprawdzić, czy w przypadku naszego telewizora moduł DVB-T2 jest aktywny? - Jeśli pamiętamy nazwę naszego modelu, to możemy zwrócić się z tym pytaniem do serwisu producenta naszego telewizora, który posiada dokładną specyfikację sprzętu - tłumaczy Michał Kanownik.

Teoretycznie producenci starszych modeli mogliby wypuścić aktualizację, która aktywuje moduł DVB-T2. Pewności jednak nie ma. Po pierwsze, dla producenta bardziej opłacalne jest przekonanie nas do kupna nowego odbiornika niż "łatanie" starego sprzętu. Po drugie, instalacja aktualizacji wcale nie musi być łatwa. Szczególnie w przypadku telewizorów, które nie posiadają dostępu do internetu.

Więcej o:
Komentarze (180)
Nadchodzi DVB-T2 - nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej. Czy trzeba wymienić telewizor?
Zaloguj się
 • alex2222

  Oceniono 69 razy 49

  K...wa!!!
  Po ch...j zrobiliście te gó...ane okienka blokujące widok tekstu?!!!

 • marek.usc

  Oceniono 46 razy 40

  Weźcie tą agresywna reklamę która pokazuje się po wejściu na gazetę bo mnie do ku...cy doprowadza

 • wyboga

  Oceniono 45 razy 31

  Jeżeli przy władzy zostanie obecnie kierowany przez Pinokia rząd ignorantów, to odbędzie się tak samo, jak w przypadku stępki pod Narodowy Prom. Rodacy, możemy spać spokojnie.

 • vanlig

  Oceniono 30 razy 26

  Do tej pory TV im doskonalsza technicznie, tym głupsza. Wygląda na to, że będzie jeszcze głupsza.

 • symetryzator_antenowy

  Oceniono 20 razy 18

  Artykuł został napisany tak, jakby pomiędzy telewizją naziemną najnowszej generacji a określeniem DVB-T2 stał znak równości. Nic bardziej mylnego. Otóż sama informacja o tym, że telewizor czy też set top box jest przystosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T2 nie wystarczy, aby go kupić i spokojnie czekać aż to "cudowne" rozwiązanie zostanie w Polsce wdrożone. Istotny jest bowiem zestaw kodeków w które wyposażone będzie urządzenie do odbioru telewizji naziemnej najnowszej generacji.
  I tak, najstarszym rozwiązaniem był oczywiście system DVB-T z kodekiem MPEG-2. W szczególności, z takim systemem żegnają się obecnie Czesi. Nieprawdą jest, że DVB-T został już u nich wyłączony. Obecnie sygnał nadawany jest tam równolegle w dwóch systemach, tj. dotychczasowym i najnowszej generacji (m. in. w Katowicach i okolicznych miastach można odebrać sygnał z Ostravy: na kanałach 37, 45, 48 i 54 w standardzie DVB-T oraz na kanałach 26, 28 i 31 w standardzie DVB-T2 najnowszej generacji) .
  Nieco młodszym rozwiązaniem jest DVB-T z kodekiem H.264/MPEG-4 AVC. Ten standard obowiązuje obecnie m. in. w Polsce i to właśnie z nim przyjdzie nam się niedługo pożegnać.
  Kolejnym krokiem w rozwoju standardów telewizji naziemnej w Europie było wprowadzenie DVB-T2 z kodekiem H.264/MPEG-4 AVC. Czyli innymi słowy, jest to standard w którym sposób modulacji oparty został na rozwiązaniu nowszym niż stosowany w Polsce, a sposób dekodowania strumienia oparty na takim samym kodeku jaki stosuje się obecnie w Polsce. Są w Europie kraje, które w taki sposób nadają. Zaryzykuję stwierdzenie, że większość telewizorów użytkowanych i sprzedawanych obecnie w Polsce jest przystosowanych do odbioru w programów w takim właśnie standardzie, tj. DVB-T2 H.264/MPEG-4 AVC. Ale nic z tego, żaden z tych telewizorów nie odbierze sygnału telewizji naziemnej najnowszej generacji.
  Aby móc odbierać telewizję naziemną najnowszej generacji, potrzebny jest telewizor z głowicą DVB-T2 i wyposażony w kodek H.265/HEVC. Obecnie bez problemu można już kupić telewizor czy sam tuner (set top box) w standardzie DVB-T2 H.265/HEVC, niemniej jednak udając się na zakupy trzeba na to zwrócić uwagę. Niestety, wiele sprzedawanych dzisiaj telewizorów nie spełnia najnowszego standardu, je kupują, a za niedługi czas będą musieli wymienić, bądź też w pewien sposób "dostosować". Warto wiedzieć, że telewizora z głowicą DVB-T nie da się "przestawić" na standard DVB-T2. Natomiast, telewizor DVB-T2 z kodekiem H.264/MPEG-4/AVC teoretycznie da się wyposażyć w kodek H.265/HEVC poprzez aktualizację oprogramowania. Muszą być jednak spełnione okreśłone warunki, w szczególności aby taki telewizor przystosować do odbioru sygnału nadawanego w standardzie najnowszej generacji, wydajność jego mikroprocesora musi sprostać wymaganiom kodeka H.265/HEVC no i oczywiście producent musi zechcieć opracować i opublikować takie oprogramowanie. Jeśli producent tego nie zrobi, telewizor na śmietnik, i kupić nowy.

 • pawel_zet

  Oceniono 30 razy 18

  I tak to właśnie wygląda z ekologią w UE. Młode dziewczęta namawia się do strajków klimatycznych, bo samochody produkują za dużo CO2 (którego wpływ na efekt cieplarniany jest niewielki). Ale rządy zmieniają standard TV, żeby zarobić na koncesjach, dziesiątki milionów sprawnych odbiorników ma pójść na złom. Tak zwani ekolodzy milczą.

 • maw1988

  Oceniono 14 razy 12

  Więcej kanałów. Na multipleksie? Przecież już teraz jest tam chłam i zatkaj dziury typu dwa kanały disco polo, TV trwam i kilka kanałów z powtórkami Polsatu i tvnu

 • elq_1

  Oceniono 15 razy 11

  Więcej chłamu i propagandy zmieści się na multiplexach!
  Luuudzie! Opamiętajcie się i olejcie tych pazernych cwaniaków!
  Wiadomości żadnych już nie ma, sama kronika kryminalna i podłe, tendencyjne komentarze!
  Szkoda oczu na to goowno!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX