Naziemna telewizja nowej generacji coraz bliżej. Czy przez DVB-T2 trzeba będzie wymienić telewizor? Tłumaczymy

Daniel Maikowski
Od kilku dni media zasypują nas doniesieniami o nowym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej. Jakie da nam korzyści? Czy będziemy musieli wymienić nasze stare telewizory? Kiedy telewizyjna nowinka trafi do Polski? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o DVB-T2.
Zobacz wideo

W lipcu 2013 roku w Polsce zakończono emisję analogowego sygnału telewizji naziemnej. Dla wielu osób przejście na standard cyfrowy (DVB-T) wiązało się z wymianą starych (przede wszystkim kineskopowych) odbiorników lub zakupem odpowiedniej przystawki, która umożliwia odbiór sygnału cyfrowego.

Okazuje się jednak, że to nie koniec zmian dla widzów telewizji naziemnej. W Polsce trwają już prace nad wdrożeniem nowego standardu - DVB-T2. Ma on zaoferować jeszcze lepszą jakość dźwięku i obrazu, a jednocześnie zagwarantuje, że na telewizyjnych multipleksach zmieści się więcej kanałów.

Naziemna telewizja cyfrowa już dzisiaj cieszy się dużą popularnością wśród widzów, a po zmianie standardu oferta będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Widzowie będą mogli odbierać więcej kanałów i do tego w lepszej jakości.

- tłumaczy Beata Grabarczyk-Sito z firmy Emitel w rozmowie z Next.gazeta.pl

DVB-T2 w Europie już działa. Co z Polską?

Choć w Polsce DVB-T2 wciąż jest pieśnią (niedalekiej, ale jednak) przyszłości, to w wielu krajach Europy zachodniej nowy standard stał się już (nomen omen) standardem. W Unii Europejskiej sygnał tego typu nadawany jest w Niemczech, Czechach oraz Austrii. W krajach tych "starszy" sygnał DVB-T został już wyłączony. Z kolei we Francji, Włoszech i krajach skandynawskich telewizja naziemna jest obecnie dostępna w obydwu standardach. We Francji wyłączenie DVB-T planowane jest na rok 2024.

W Polsce prace nad DVB-T2 trwają, a jednym z ich katalizatorów jest 5G. Do 2022 r. multipleksy telewizji naziemnej muszą zwolnić pasmo o częstotliwości 694-790 MHz, które zostanie przeznaczone na potrzeby sieci 5G. Po przeniesieniu na częstotliwość poniżej 694 MHz telewizja naziemna będzie mieć teoretycznie mniej miejsca, ale dzięki wdrożeniu standardu DVB-T2 na multipleksach i tak zmieści się więcej kanałów.

Kiedy możemy więc spodziewać się tego wdrożenia? - Daty wprowadzenia DVB-T2 oficjalnie nie ma. To jest decyzja Ministerstwa Cyfryzacji. W tej chwili czekamy na uaktualnienie przez resort tzw. "mapy drogowej" - podkreśla Beata Grabarczyk-Sito. Data 2022 r. padła w konsultacjach jako propozycja wprowadzenia nowego standardu nadawania równocześnie z uwolnieniem pasma 700 MHz - dodaje.

Czy trzeba będzie wymienić telewizor na nowy?

Związek Cyfrowa Polska (ZIPSEE) na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz resortu cyfryzacji przygotował analizę dotyczącej gotowości polskiego rynku na wdrożenie standardu DVB-T2. Z dokumentu wynika, że niemal siedem mln odbiorników na 11,5 mln sprzedanych w w ostatnich latach w Polsce umożliwia już odbiór naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji. Według szacunków ZIPSEE do 2021 r. w nawet 91 procent gospodarstw domowych będzie znajdować się odbiornik zgodny ze standardem DVB-T2.

Możemy z dużą pewnością powiedzieć, że jeśli klient kupi dziś w sklepie nowy telewizor, to będzie on gotowy na odbiór telewizji w standardzie DVB-T2. Wynika to z faktu, że telewizory sprzedawane w Polsce są zgodne ze standardami europejskimi, a w wielu krajach Europy Zachodniej DVB-T2 już działa

- podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska w rozmowie z Next.gazeta.pl

Problem może pojawić się w przypadku starszych telewizorów. Niektóre z nich nie posiadają wbudowanego modułu DVB-T2. W tym przypadku jedynym sposobem na odbiór sygnału w nowym standardzie będzie kupno odpowiedniego dekodera lub wymiana telewizora na nowy.

Co w przypadku starszych telewizorów, które moduł DVB-T2 jednak posiadają? Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Okazuje się, że w przypadku części sprzedawanych do tej pory odbiorników moduł ten był do tej pory nieaktywny - ze względu na brak specyfikacji krajowej.

Trudno ocenić, jak dużej części gospodarstw dotyczy ten problem. Niemniej z punktu widzenia technicznego jest możliwość włączenia tej funkcji w zakupionych telewizorach posiadających włączony moduł DVB-T2

- czytamy w analizie Związku Cyfrowa Polska

Jak sprawdzić, czy w przypadku naszego telewizora moduł DVB-T2 jest aktywny? - Jeśli pamiętamy nazwę naszego modelu, to możemy zwrócić się z tym pytaniem do serwisu producenta naszego telewizora, który posiada dokładną specyfikację sprzętu - tłumaczy Michał Kanownik.

Teoretycznie producenci starszych modeli mogliby wypuścić aktualizację, która aktywuje moduł DVB-T2. Pewności jednak nie ma. Po pierwsze, dla producenta bardziej opłacalne jest przekonanie nas do kupna nowego odbiornika niż "łatanie" starego sprzętu. Po drugie, instalacja aktualizacji wcale nie musi być łatwa. Szczególnie w przypadku telewizorów, które nie posiadają dostępu do internetu.

Więcej o: