Powerbank - jak wybrać? Modele wybrane przez redakcję

W dobie smartfonów i tabletów nie wyobrażamy sobie nie zabrania ze sobą wychodząc z domu, choć jednego z tych urządzeń. Mimo, że nowe urządzenia mają doskonałe baterie, podczas długiego użytkowania warto pomyśleć o zakupie powerbank'a, który okaże się niezbędny, gdy nie będziemy mieli w pobliżu gniazdka z prądem. Jak wybrać dobry bank energii? Podpowiadamy!

Powerbank – co to takiego i dlaczego warto go mieć?

Powerbank to inaczej bank energii, przenośna bateria. Nowoczesne gadżety energię zużywają bardzo szybko, szczególnie podczas aktywnego korzystania z ich zasobów. Większości z nas powerbank okaże się niezbędny. Urządzenie przyda się do naładowania w podróży czy na mieście tabletu, telefonu, czytanika e-booków, słuchawek Bluetooth, odtwarzacza mp3 czy mp4, smartwatcha, a także kamery i e-papierosa.

Urządzenie jest lekkie i nieduże, dzięki czemu bez problemu zmieścimy go w torbie, plecaku czy wakacyjnej walizce.

Powerbank - ratunek w miejscach, bez dostępu do gniazdka z prądemPowerbank - ratunek w miejscach, bez dostępu do gniazdka z prądem Fot. pixabay, CC0 public domain

Jaka powinna być pojemność powerbank’a?

Pojemność to najważniejsza kwestia przy wyborze banku energii. Pamiętajmy, że najlepiej zdecydować się na gadżet, który pozwoli na co najmniej podwójne naładowanie najczęściej używanego przez nas urządzenia: smartfona czy tabletu. Optymalna wartość powerbank’a mieści się w przedziale 5000 – 6000 mAh. Im większa pojemność urządzenia tym lepiej, wszystko oczywiście uzależnione jest od naszych indywidualnych potrzeb. Warto już na etapie zakupy sprawdzać w specyfikacji produktu jego pojemność. Na dłuższe wyjazdy, chcąc ładować gadżetem kilka urządzeń najlepiej wybrać powerbank o pojemności 20 tysięcy mAh.

Na co warto zwrócić uwagę?

Kupując powerbank warto zwrócić uwagę na jego obudowę: czy urządzenie jest wodoodporne i odporne na uderzenia, by przy pierwszym upadku z wysokości nie przestało poprawnie działać. Producenci coraz chętniej odchodzą od tworzyw sztucznych i stawiają na mocniejsze rozwiązania, na przykład w postaci aluminium, które jest dużo trwalsze i lepiej się prezentuje.

Ciekawą opcją jest funkcja QuickCharge, czyli szybkie ładowanie, w taką funkcję wyposażone są również ładowarki dołączane do nowoczesnych smartfonów.

PowerbankPowerbank Fot. pixabay, CC0 public domain

Przyda się również system chroniący przed przegrzewaniem się gadżetu, który ochroni ładowane urządzenie przed wysoką temperaturą. Zwróćmy też uwagę czy po osiągnięciu 100% naładowania powerbank odcina proces ładowania – dzięki czemu nie traci więcej energii niż jest to potrzebne.

W sklepach znajdziemy powerbank’i  z dwoma wskaźnikami ładowania: LED oraz LCD. Dokładniejszy jest zdecydowanie wyświetlacz LCD.

Chcąć zachować dłuższą żywotność banku energii nie narażajmy go na uszkodzenia mechaniczne i wykonujmy pełne cykle ładowania. Jeśli używamy go rzadziej, warto raz w miesiącu do pełna go naładować i rozładować.

Power bank – cena                         

Ceny banków energii rozpoczynają się od 40 złotych wzwyż. Im większa pojemność gadżetu, liczba portów USB, obudowa oraz dodatkowe funkcję, tym większa jego cena. Zakup powinien być uzależniony od naszych oczekiwań.

Więcej o: