Zaskakująca decyzja NASA. Papryczka chilli ma być pierwszym owocem, który zostanie wyhodowany w kosmosie

Bartłomiej Pawlak
Naukowcy z NASA chcą rozpocząć hodowanie owoców na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszym, który zostanie przetransportowany przez NASA na ISS i urośnie na pokładzie stacji będzie papryczka chilli.
Zobacz wideo

Amerykańscy astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) chcą urozmaicić swoją dietę o nieco ostrzejsze potrawy. NASA postanowiła temu zaradzić i zapowiedziała rozpoczęcie hodowli swojego pierwszego owocu w kosmosie.

NASA chce hodować paprykę chilli w kosmosie

Wybór padł na papryczkę chilli, która nie tylko doda pikantnego smaku, ale również dostarczy naturalnej witaminy C i wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkańców ISS. NASA chwali się, że papryka chilli będzie tym samym pierwszym owocem, który wyhoduje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Papryka chilli występuje w bardzo wielu odmianach, dlatego wybranie jednej z nich nie było łatwe. NASA ostatecznie postawiła na odmianę Española, którą łatwo wyhodować, świetnie radzi sobie w trudnych warunkach i dość szybko rośnie. Nasiona papryczki mają zostać dostarczone na ISS w okresie między listopadem a styczniem.

Rośliny na ISS hodowano już wcześniej

Gwoli ścisłości warto powiedzieć, że choć papryka w mowie potocznej jest często uznawana za warzywo, to z botanicznego punktu widzenia jest modelowym przykładem owocu. Tym samym - o ile plany się nie zmienią - papryczka chilli zostanie pierwszym owocem hodowanym przez Amerykanów w kosmosie.

Rośliny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są hodowane już od pewnego czasu. Dzięki programowi Veggie na ISS można skosztować już świeżej sałaty. Amerykanom do tej pory nie udało się wyhodować owocu poza Ziemią. Wcześniej robili to wyłącznie astronauci z innych krajów.

Eksperymenty związane z hodowlą roślin w kosmosie są niezwykle ważne, bo pozwolą lepiej przygotować się do podróży na Marsa. Osoby, które zdecydują się na taki lot spędzą na pokładzie statku kosmicznego nawet dwa lata. A podczas długiej podroży owoce i warzywa powinny stanowić istotny element diety.

Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma ponad 20 lat. Oto zadziwiające fakty na temat ISS

Więcej o: