50. rocznica lądowania na Księżycu i misji kosmicznej Apollo 11. Wyjątkowe Google Doodle

20 lipca 1969 roku miało miejsce pierwsze lądowanie na Księżycu załogi Apollo 11. Dzięki tej wyjątkowej misji człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie. Członkami kosmicznej wyprawy byli Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins.
Zobacz wideo

Misja kosmiczna Apollo 11 była częścią programu Apollo, który rozpoczął się w 1961 roku. Prezydent USA John F. Kennedy zapowiedział wówczas, że Amerykanie staną na Księżycu przed upływem kolejnych 10 lat. Cel ten udało się osiągnąć 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC.

50. rocznica misji kosmicznej Apollo 11. 20 lipca 1969 roku miało miejsce lądowanie na Księżycu

Kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że Amerykanie staną na Księżycu, inżynierowie musieli sprostać wyzwaniu i stworzyć rakietę, która byłaby w stanie dolecieć do ziemskiego satelity oraz statek kosmiczny, który byłby zdolny do odbycia podróży w obie strony. Udało się. Rakieta wraz z modułem załogowym miała 111 metrów wysokości, a całkowita masa startowa wynosiła prawie 3000 ton. Maszyna wyruszyła w kosmos 16 lipca 1969 roku z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral. W misję kosmiczną Apollo 11 zaangażowani byli dowódca Neil Armstrong, pilot modułu księżycowego Buzz Aldrin i pilot modułu dowodzenia Michael Collins.

Kilka godzin po tym, jak rakieta wylądowała na Księżycu, Armstrong zszedł ze statku po drabince i jako pierwszy człowiek w historii stanął na Srebrnym Globie. Powiedział wówczas: "To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości."

Google Doodle. Wyszukiwarka celebruje rocznicę misji Apollo 11 i lądowanie na Księżycu

Misja kosmiczna Apollo 11 została uczczona w dzisiejszym Google Doodle. Z okazji rocznicy pierwszego lądowania na Księżycu Google przygotował specjalną animację, przedstawiającą ten historyczny moment. O tym, jak wyglądało lądowanie na Księżyc opowiada w niej Michael Collins. 

- Neil i Buzz postawili tam na pamiątkę amerykańską flagę i tabliczkę z napisem: "W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości". W tym czasie ja przebywałem sam za Księżycem. Nie miałem towarzystwa, ale nie czułem się samotny. Po jednej stronie Księżyca znajdowały się ponad trzy miliardy ludzi i dwóch astronautów, a po drugiej ja. Czułem się bardzo dobrze. Wypiłem nawet kawę - relacjonuje jeden z członków załogi Apollo 11.

 
Więcej o: