Przypadkiem za 217 dol. kupił na wyprzedaży nagrania z księżyca. Teraz zlicytowano je za prawie dwa miliony

Nieznany nabywca zapłacił 1,8 mln dolarów za pamiątki związane z lądowaniem na księżycu. Do aukcyjny Sotheby's zorganizował aukcję związaną z pięćdziesiątą rocznicą historycznej misji Apollo 11. Pod młotek trafiły wyjątkowe nagrania wideo.
Zobacz wideo

Podczas aukcji w Sotheby's wylicytowano trzy oryginalne kasety wideo NASA związane z lądowaniem na księżycu. Taśmy były własnością Gary'ego Georga, który w 1973 był stażystą w NASA i kupił je od agencji podczas aukcji tak zwanych nadwyżek za jedyne 217,77 dolarów. George natknął się na nagrania dzięki niezwykłemu szczęściu.

 

Za 1,8 mln dolarów zlicytowano nagrania z lądowania na księżycu

Mężczyzna kupił wówczas kilka pudeł z taśmami z zamiarem późniejszego sprzedania ich jednej ze stacji telewizyjnych. Nowa szpula Ampex kosztowała wówczas około 260 dolarów, a ponieważ na taśmach można było ponownie nagrywać, George zamierzał je sprzedać lokalnej telewizji dla zysku. Na szczęście ojciec George'a zauważył na kilku taśmach etykiety: „APOLLO 11 EVA | 20 lipca 1969 REEL 1 [–3] ”i„ VR2000 525 Hi Band 15 ips ”. Skrót EVA oznacza spacer kosmiczny (z ang. Extra-vehicular activity).

O taśmach znów zrobiło się głośno na początku 2008 r., gdy George dowiedział się, że NASA próbowała zlokalizować swoje oryginalne kasety Apollo 11 EVA. Mężczyzna postanowił wówczas zarchiwizować nagrania. Jak twierdzi Sotheby's nowy nabywca cennych taśm ma gwarancję ekskluzywności nagrań, bo w ciągu 50 lat były one odtwarzane tylko kilka razy. 

Na nagraniach są uwiecznione, które w 1969 roku zobaczył cały świat: pierwszy krok Armstronga, czy Buzz Aldrin schodzący po drabinie na powierzchnię Księżyca. Jest również rozmowa, którą astronauci przeprowadzili z Księżyca, z ówczesnym prezydentem Richardem Nixonem. Zdjęcia jak twierdzi Sotheby's są „ostrzejsze i wyraźniejsze” niż te które pokazano do tej pory.