Frank Zapata chciał pokonać La Manche na latającej desce. Jak działa Flyboard?

Frank Zapata podjął nieudaną próbę pokonania kanału La Manche, wykorzystując do tego latającą deskę, którą kilka lat temu sam wynalazł. Jak działa Flyboard?
Zobacz wideo

Flyboard to autorski wynalazek Franka Zapaty. Powstał w 2012 roku. W skrócie, jest to latająca deska, która pozwala na wykonywanie akrobacji zarówno na wodzie, jak i w powietrzu. Flyboard potrafi wznieść się na wysokość nawet 15-20 metrów ponad poziom wody, a jego maksymalna prędkość to ok. 150 km/h.

Jak działa Flyboard?

Latająca deska jest napędzana przez skuter wodny o mocy co najmniej 100-150 koni mechanicznych. Są one połączone za pośrednictwem specjalnego węża o długości od 18 do 23 metrów. Turbina skutera wytwarza dwa strumienie wody, które unoszą deskę nad powierzchnię wody i pozwalają nią sterować.

Flyboard Air

Przez kilka ostatnich lat projekt Zapaty mocno się rozwinął. Pierwszy model (Flyboard Legend) ważył 14 kg i był wyposażony w dodatkowy mechanizm kontroli lotu w postaci ręcznych stabilizatorów. Obecna wersja urządzenia (Flyboard Air) waży znacznie mniej i nie jest już napędzana przez skuter wodny.

Flyboard Air został wyposażony w niezależny napęd z gazowymi turbinami, który ma znacząco zwiększyć możliwości urządzenia. Frank Zapata twierdzi, że będzie ono w stanie wynieść się na wysokość 3000 metrów nad powierzchnię wody. Na razie są to jednak jedynie obietnice wynalazcy.

Nieudana próba lotu nad La Manche

Ekscentryczny Franky Zapata, zwany Człowiekiem-rakietą, zamierzał dokonać niesamowitego wyczynu. Wynalazca i sportowiec planował przelecieć na skonstruowanym przez siebie flyboardzie nad kanałem La Manche. W trasę ruszył kilka minut po 9.00. Niestety chwilę później Zapata wpadł do wody i zakończył swoją próbę. Z informacji przekazanych przez jego zespół wynika, że Francuzowi nic się nie stało.

Więcej o: