Ministerstwo ulepszyło aplikację mObywatel. Teraz przyda się w aptece

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło właśnie aktualizację aplikacji mObywatel, która dodaje dwie bardzo istotne funkcje. Od dziś za jej pomocą zrealizujemy receptę (eRecepta) i odnajdziemy się za granicą (Polak za granicą).

Ministerstwo Cyfryzacji rozwija swoją aplikację mObywatel dodaje kolejne ciekawe nowości. Program początkowo pozwalał na potwierdzenie tożsamości użytkownika częściowo zastępując tym samym dowód osobisty. Nieco później MC dodało możliwość wyświetlenia cyfrowej wersji dowodu rejestracyjnego oraz legitymacji szkolnej i studenckiej.

eRecepta w aplikacji mObywatel

Teraz resort cyfryzacji wprowadził dwie kolejne nowości. Pierwsza z nich - eRecepta - pozwala użytkownikom aplikacji mObywatel na pobieranie, przeglądanie oraz oczywiście realizowanie recept wystawionych przez lekarza. Dzięki niej nie będziemy musieli pamiętać o zabieraniu tradycyjnej, papierowej recepty do apteki.

Po kliknięciu w receptę, aplikacja wyświetli jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach. Co więcej, poza własnymi receptami w aplikacji można zyskać dostęp do recept swoich dzieci oraz innych osób, od których otrzymaliśmy pełnomocnictwo.

Aby wykupić leki należy podać w aptece swój PESEL, cyfry wyświetlone pod kodem QR oraz okazać do zeskanowania ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. W razie np. awarii sieci w aptece receptę będzie można zrealizować off-line po pobraniu pliku PDF do pamięci telefonu.

mObywatel z nowymi możliwościamimObywatel z nowymi możliwościami fot. Ministerstwo Cyfryzacji / Google Play / zdjęcia połączone

eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP - pacjent.gov.pl), dlatego konieczne jest posiadanie tam konta. Do uruchomienia eRecepty wymagana jest też aktywna mTożsamość, która również jest częścią aplikacji mObywatel. Oczywiście oba konta można aktywować z poziomu telefonu.

Wybierasz się na wakacje? Oto kilka aplikacji na telefon, które przydadzą się podczas letnich wojaży:

Zobacz wideo

Polak za granicą w aplikacji mObywatel

Drugą nowością wprowadzoną przez Ministerstwo Cyfryzacji do aplikacji mObywatel jest funkcja Polak za granicą. To niezbędnik w podróży, który podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata - tłumaczy resort. 

W zakładce Polak za granicą znajdziemy opisy sytuacji (bezpieczeństwo, możliwości przekroczenia granicy) w poszczególnych krajach i wskazówki dotyczące podróżowania po nich, a także stale aktualizowane informacje na temat obyczajów i kultury. Dane, które już wcześniej MSZ udostępniało na swojej stronie internetowej będziemy mogli znaleźć w bardziej kompaktowej formie z poziomu aplikacji na telefon.

Obie wprowadzone właśnie funkcje zostaną dodane do aplikacji po jej zaktualizowaniu. Na razie jednak z nowości można skorzystać wyłącznie na smartfonach z Androidem

Czytaj też: Amerykanie pokazują dane, które w Polsce są tajne. 30 proc. samolotów nie nadaje się do akcji

Więcej o: