mObywatel w pociągach PKP Intercity. Nie będzie trzeba pokazywać dowodu osobistego

Pasażerowie korzystający z usług PKP Intercity będą mogli się wylegitymować za pomocą smartfona i aplikacji mObywatel. Szczegóły zostaną przedstawione podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.
Zobacz wideo

Nowa usługa ma się pojawić w ramach platformy mTożsamosć i działającej w jej ramach usługi mObywatel. Obecnie podczas kontroli pasażerowie PKP Intercity muszą razem z biletem okazać dowód osobisty. Resort cyfryzacji chce, by noszenie ze sobą dokumentu nie było koniecznością i oferuje usługę, dzięki której wylegitymujemy się za pomocą telefonu komórkowego.

mObywatel na poczcie i podczas wyborów

Aplikacja ma coraz więcej możliwości. Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy część wyborów mogła odebrać kartę do głosowania posługując się aplikacją. W jej ramach można potwierdzić swoją tożsamość i zrobić rezerwację w hotelu czy odebrać przesyłkę pocztową.

W ramach programu mTożsamosć działają również wirtualne legitymacje szkolne oraz studenckie, a także wirtualny dowód rejestracyjny. Aplikacja zawiera najważniejsze dane, takie jak numer PESEL, imię i nazwisko, a także numer dowodu osobistego i datę jego ważności.

Więcej o: