Plaga złośliwego oprogramowania. Miliony telefonów z systemem Android są fabrycznie zawirusowane

Zespół badaczy pracujących dla firmy Google odkrył, że ponad 7,4 miliona nowych urządzeń z systemem Android miało preinstalowane złośliwe oprogramowanie. Zainfekowane urządzenia umożliwiały oszustwa reklamowe, instalowały aplikacje działające w tle, pobierały wtyczki, a nawet wysyłały specjalne wiadomości tekstowe.
Zobacz wideo

O problemie, który zaobserwowano na niektórych telefonach z systemem Android, opowiedziała Maddie Stone - badaczka bezpieczeństwa w Google Project Zero i była liderka techniczna w zespole ds. bezpieczeństwa Android. Stone podzieliła się swoimi odkryciami swojego zespołu podczas konferencji Black Hat USA 2019 w Las Vegas.

Twórcy szkodliwych aplikacji celują w producentów tanich telefonów z systemem Android

Z prezentacji Maggie Stone wynika, że niektóre smartfony mają fabrycznie zainstalowanych nawet 400 aplikacji. Jak się okazuje, część z nich to złośliwe oprogramowanie. Zdaniem badaczki dużym problemem jest fakt, że twórcy takich programów chętnie nawiązują współpracę z producentami telefonów, ponieważ łatwiej jest im przekonać jednego producenta, aby zgodził się na preinstalowanie aplikacji, niż namówić tysiące użytkowników do pobrania zainfekowanego pliku. 

Stone zaznaczyła, że problem dotyczy telefonów z systemem Android Open Source. Jest to alternatywna wersja pełnej wersji mobilnego systemu operacyjnego Google, instalowana w tańszych smartfonach dla  utrzymania niskiej ceny. Zespół badaczy Google odkrył, że ponad 200 producentów telefonów sprzedaje urządzenia z preinstalowanym złośliwym oprogramowaniem, które może instalować inne aplikacje, wysyłać płatne SMS-y i umożliwiać oszustwa reklamowe. Najpopularniejsza ze szkodliwych aplikacji została zainstalowana na 7,4 mln urządzeń. Project Zero firmy Google współpracuje z producentami telefonów, aby rozwiązać problem złośliwego oprogramowania - pisze portal digitaltrends.com.

Więcej o:
Komentarze (56)
Plaga złośliwego oprogramowania. Miliony telefonów z systemem Android są fabrycznie zawirusowane
Zaloguj się
 • kapitantromba

  Oceniono 44 razy 40

  zero informacji konkretnych w tym wyskrobku

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 17 razy 13

  artykuł anonimowego fake-mana

 • ltte

  Oceniono 13 razy 11

  Umiem odinstalować aplikację.
  Ale nie umiem określić, które mogę odinstalować, żeby nie zaburzyć pracy systemu.
  Czy to tak trudno opublikować listę aplikacji zbędnych i niezbędnych dla każdej wersji androida?

 • ps11111ps

  Oceniono 10 razy 10

  Jak odinstaolowac faceboka? To złośliwe oprogramowanie uporczywie nie chce sie wywalic

 • matteo789

  Oceniono 9 razy 7

  Najbardzien zlosliwa firma to Google nie płaci kontraktorom i wykorzystuje swoją pozycje na rynku wyszukiwarek. A podatki wyprowadza do rajów podatkowych.

 • pejsz-zbuk

  Oceniono 10 razy 6

  Android nie ma możliwości modyfikowania oprogramowania. Użytkownicy mają zatwierdzić wszelkie zgody na dostęp (do smsów, sieci wifi, danych pakietowych) jakich zażyczy sobie programista albo nie korzystać z programów. Youtube jest zmieniany co dwa miesiące. Przeglądarki internetowe są zapchane skryptami i wodotryskami.

 • ksobier

  Oceniono 9 razy 1

  Maggie Stone powinna mnie spytac jakies 3 lata temu. Moglem podac jej modele conajmniej 10 telefonow z taka aplikacja. Teraz juz coraz mniej sie tego spotyka bo od razu mozna isc do sklepu i zwrocic 'wadliwe' urzadzenie.
  Z drugiej strony w telefonach 'drozszych', az roi sie od bloatware, ktorego nie da sie odinstalowac.

 • Adam główczynski

  0

  Mialem takiego dziada za 300zl. Masakra, po 3 dniach użytkowania non stop wyskakiwaly same reklamy. Nawet po formacie telefonu to po 3 dniach spowrotem te same reklamy. A na pornostony nie wchodziłem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX