Plaga złośliwego oprogramowania. Miliony telefonów z systemem Android są fabrycznie zawirusowane

Zespół badaczy pracujących dla firmy Google odkrył, że ponad 7,4 miliona nowych urządzeń z systemem Android miało preinstalowane złośliwe oprogramowanie. Zainfekowane urządzenia umożliwiały oszustwa reklamowe, instalowały aplikacje działające w tle, pobierały wtyczki, a nawet wysyłały specjalne wiadomości tekstowe.
Zobacz wideo

O problemie, który zaobserwowano na niektórych telefonach z systemem Android, opowiedziała Maddie Stone - badaczka bezpieczeństwa w Google Project Zero i była liderka techniczna w zespole ds. bezpieczeństwa Android. Stone podzieliła się swoimi odkryciami swojego zespołu podczas konferencji Black Hat USA 2019 w Las Vegas.

Twórcy szkodliwych aplikacji celują w producentów tanich telefonów z systemem Android

Z prezentacji Maggie Stone wynika, że niektóre smartfony mają fabrycznie zainstalowanych nawet 400 aplikacji. Jak się okazuje, część z nich to złośliwe oprogramowanie. Zdaniem badaczki dużym problemem jest fakt, że twórcy takich programów chętnie nawiązują współpracę z producentami telefonów, ponieważ łatwiej jest im przekonać jednego producenta, aby zgodził się na preinstalowanie aplikacji, niż namówić tysiące użytkowników do pobrania zainfekowanego pliku. 

Stone zaznaczyła, że problem dotyczy telefonów z systemem Android Open Source. Jest to alternatywna wersja pełnej wersji mobilnego systemu operacyjnego Google, instalowana w tańszych smartfonach dla  utrzymania niskiej ceny. Zespół badaczy Google odkrył, że ponad 200 producentów telefonów sprzedaje urządzenia z preinstalowanym złośliwym oprogramowaniem, które może instalować inne aplikacje, wysyłać płatne SMS-y i umożliwiać oszustwa reklamowe. Najpopularniejsza ze szkodliwych aplikacji została zainstalowana na 7,4 mln urządzeń. Project Zero firmy Google współpracuje z producentami telefonów, aby rozwiązać problem złośliwego oprogramowania - pisze portal digitaltrends.com.

Więcej o: