PlayStation 5 i Xbox Scarlett z przełomowym podzespołem. Chodzi o dysk SSD

Co do tego, że konsole PlayStation 5 i Xbox Scarlett będą wyjątkowo zaawansowane chyba nikt nie ma wątpliwości. Ogromna wydajność pozwalająca na obsłużenie 120 FPS i rozdzielczości 8K to absolutny przełom w świecie cyfrowej rozrywki. Ale zdaniem studia Crytek prawdziwym krokiem milowym jest zastosowanie dysków półprzewodnikowych.

PlayStation 5 i Xbox Scarlett z dyskiem SSD to prawdziwy przełom 

W konsolach poprzednich generacji, w tym w PlayStation 4 Pro i Xbox One X mieliśmy do tej pory do czynienia z pojemnymi, jednak powolnymi dyskami HDD, czyli tradycyjnymi pamięciami opartymi o talerz magnetyczny. Nowe konsole 9. generacji PlayStation 5 i Xbox Scarlett zaoferują już dyski półprzewodnikowe SSD, czyli zbudowane w oparciu o znacznie szybsze (zarówno jeśli chodzi o prędkość transferu, jak i czas dostępu) pamięci Flash.

O tym, jak ogromna różnica jest pomiędzy dyskami SSD i HDD mógł przekonać się każdy, kto zdecydował się na taką modernizacje we własnym komputerze. W znacznym stopniu wzrasta nie tylko prędkość transferu plików, ale poprawia się też ogólne działanie systemu i szybkość otwierania gier i aplikacji. Dokładnie tak samo będzie w przypadku nowych konsol PS5 i Xbox Scarlett. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu SSD czas ładowania gier skróci się dziesięciokrotnie.

W rozmowie z Wccftech przedstawiciel studia Crytek stwierdził, że jakość obrazu w grach rosła będzie prawdopodobnie w podobnym tempie, jak do tej pory, za to SSD nie tylko poprawi czas ładowania gier, ale również da w przyszłości zupełnie nowe możliwości.

O ile jakość obrazu będzie najpewniej rosła w takim samym tempie, jak dla każdej nowej generacji konsol, ale prawdziwym przełomem będzie obiecana nowa, szybka pamięć. Poza oczywistym zmniejszeniem czasu ładowania otworzy całkiem sporo możliwości projektowania gier strumieniowanych. To też powód (wprowadzenie SSD - przyp. red.), dla którego silniki gier będą musiały przejść znaczącą ewolucję, ale to jest zdecydowanie ekscytujące

- tłumaczy przedstawiciel Crytek cytowany przez Wccftech.

Oczywiście minie zapewne trochę czasu zanim twórcy gier na konsole nauczą się wykorzystywać w pełni potencjał drzemiący w dyskach SSD. Nowa, szybsza pamięć ma być jednak ogromnym skokiem technologicznym na rynku konsol do gier.

Więcej o: