PlayStation 5 i Xbox Scarlett z przełomowym podzespołem. Chodzi o dysk SSD

Co do tego, że konsole PlayStation 5 i Xbox Scarlett będą wyjątkowo zaawansowane chyba nikt nie ma wątpliwości. Ogromna wydajność pozwalająca na obsłużenie 120 FPS i rozdzielczości 8K to absolutny przełom w świecie cyfrowej rozrywki. Ale zdaniem studia Crytek prawdziwym krokiem milowym jest zastosowanie dysków półprzewodnikowych.

PlayStation 5 i Xbox Scarlett z dyskiem SSD to prawdziwy przełom 

W konsolach poprzednich generacji, w tym w PlayStation 4 Pro i Xbox One X mieliśmy do tej pory do czynienia z pojemnymi, jednak powolnymi dyskami HDD, czyli tradycyjnymi pamięciami opartymi o talerz magnetyczny. Nowe konsole 9. generacji PlayStation 5 i Xbox Scarlett zaoferują już dyski półprzewodnikowe SSD, czyli zbudowane w oparciu o znacznie szybsze (zarówno jeśli chodzi o prędkość transferu, jak i czas dostępu) pamięci Flash.

O tym, jak ogromna różnica jest pomiędzy dyskami SSD i HDD mógł przekonać się każdy, kto zdecydował się na taką modernizacje we własnym komputerze. W znacznym stopniu wzrasta nie tylko prędkość transferu plików, ale poprawia się też ogólne działanie systemu i szybkość otwierania gier i aplikacji. Dokładnie tak samo będzie w przypadku nowych konsol PS5 i Xbox Scarlett. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu SSD czas ładowania gier skróci się dziesięciokrotnie.

W rozmowie z Wccftech przedstawiciel studia Crytek stwierdził, że jakość obrazu w grach rosła będzie prawdopodobnie w podobnym tempie, jak do tej pory, za to SSD nie tylko poprawi czas ładowania gier, ale również da w przyszłości zupełnie nowe możliwości.

O ile jakość obrazu będzie najpewniej rosła w takim samym tempie, jak dla każdej nowej generacji konsol, ale prawdziwym przełomem będzie obiecana nowa, szybka pamięć. Poza oczywistym zmniejszeniem czasu ładowania otworzy całkiem sporo możliwości projektowania gier strumieniowanych. To też powód (wprowadzenie SSD - przyp. red.), dla którego silniki gier będą musiały przejść znaczącą ewolucję, ale to jest zdecydowanie ekscytujące

- tłumaczy przedstawiciel Crytek cytowany przez Wccftech.

Oczywiście minie zapewne trochę czasu zanim twórcy gier na konsole nauczą się wykorzystywać w pełni potencjał drzemiący w dyskach SSD. Nowa, szybsza pamięć ma być jednak ogromnym skokiem technologicznym na rynku konsol do gier.

Więcej o:
Komentarze (13)
PlayStation 5 i Xbox Scarlett z przełomowym podzespołem. Chodzi o dysk SSD
Zaloguj się
 • stefffon

  Oceniono 8 razy 4

  ale bełkot... rozdzielczość 8K? nawet karta do PC-ta za 2000$ tego nie uciągnie... po za tym ludzie mają gdzieś rozdzielczość i jakość grafiki, dowodem jest np sukces Nintendo Switch i sukcesy systemów retro

  a co do SSD... zapomnieli że typowy może zapisać komórkę ok zaledwie 500 razy... Dlatego te dyski mają dziwne pojemności np 240GB, bo 16GB od razu jest przeznaczane na relokowanie uszkdzonych albo zużytych obszarów...

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 3

  Ech...
  Tyle lat używam różnych SSD i flashy, ale jeszcze nigdy nie zobaczyłem jak szybko otwiera mi się gra. Kiedyś, dawno temu (jakieś ćwierć wieku) zdarzało mi się nawet robić własny "dysk" w oparciu o RAMDRIVE. Był szybki, ale miał swoje wady ;-)

  A gry? Nie "otwieram", więc nie mam porównania.

  Natomiast przy zapisie HDD często jeszcze wygrywa z tanimi SSD, więc nie dajmy się zwariować. Co innego odczyt - czas dostępu nieporównanie mniejszy.

 • info0

  Oceniono 6 razy 2

  Jaja sobie robicie z tym 8K i 120fps? :D

  Dla gimbazy w GieWu, 8K nie jest w stanie porządnie obsłużyć nawet komp za 30 tys zł z i9900k,
  4x 2080Ti w Quad SLI z 64G DDR4 (4000) Ram na pokładzie. Polecam kanał LinusTechTips na YT.
  Wy chcecie to osiągnąć w konsoli za 3000zł? Good luck :D.
  120 fpsów to będzie w starych produkcjach z PS3 i wstecz. W nowyszych tylko w 1280x720.
  8K to nie zobaczycie w grach.
  4K w 60kl/s to będzie przełom dla konsol, ale i na to się nie zapowiada na razie, dlatego wierzę tym co prognozują, że ta generacja konsol będzie ostatnią.

 • gadolinn

  Oceniono 6 razy 2

  "Oczywiście minie zapewne"

  co to znaczy?

 • 2xl

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo przestrzegam wszystkich przed pozostawianiem dziecka bawiącego się konsolą Sony Playstation bez opieki. Zdarzyło mi się że dziecko skorzystało z promocji na subskrypcję czegoś tam, co wymagało potem odwołania dla uniknięcia naliczania opłat. Nikt nie miał zamiaru za nic płacić, nikt też nie skorzystał z tej oferty. Mimo to firma odmówiła zwrotu środków, gdy przy okazji kontroli wyciągu zorientowałem się, że opłaty są co miesiąc naliczane. Natychmiastowy zwrot pieniędzy jest w takich sytuacjach oczywistą normą w szanujących się firmach oferujących dostęp do treści rozrywkowych przez internet. Parę razy w życiu zdarzyło mi się nie dopilnować dziecka które wpakowało się na taką minę - ale tylko 2 razy odmówiono mi zwrotu środków. Raz była to bandycka strona z jakimiś komponentami do gier wyłudzająca numery telefonów i zgody na płatną subskrypcję SMS, a drugi raz - pozostawienie dziecka bez opieki przed konsolą Playstation... !

 • Tomasz Kuna

  Oceniono 2 razy 0

  Jaki tam przełom. Przy odrobinie samozaparcia "przełom" można sobie zrobić w konsolach obecnej generacji wymieniając dysk talerzowy na szybki dysk SSD.

 • nobbi

  0

  "Ogromna wydajność pozwalająca na obsłużenie" 120 FPS i rozdzielczości 8K " A wyjście po HDMI 4k

 • www.chinskibiznes.com

  Oceniono 3 razy -1

  wyjątkowo zaawansowane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX