Oto Apple Watch Serii 5 i nowy iPad. Sprzętowe nowości Apple zachwycają

Apple podczas konferencji prasowej w Cupertino zaprezentowało odświeżony zegarek Apple Watch Serii 5 i odświeżoną wersję tańszego tabletu iPad. Pojawiło się kilka ciekawych funkcji oraz sprzętowych nowości. Znamy też już oficjalne ceny sprzętu.

Wrześniowy Apple Special Event to konferencja, na którą fani Apple czekają cały rok. Tym razem - poza kolejną linią telefonów iPhone - pojawiła się również następna generacja tabletu iPad oraz zegarka Apple Watch.

Apple Watch

Największą nowością - oczywiście poza iPhone'ami - jest nowy zegarek Apple Watch. Apple zapewnia, że tym razem Apple Watch jeszcze lepiej dopasuje się do naszego codziennego użytkowania i będzie lepiej spełniać swoją podstawową funkcję - pokazywać czas.

Wszystko przez to, że nowy Apple Watch jest wyposażony w prawdziwy Always on Display. Dzięki temu ekran OLED nowego zegarka ma ciągle wyświetlać aktualną godzinę. Apple zastosowało tu zupełnie nowy wyświetlacz LTPO, który w momencie, gdy na niego nie patrzymy przyciemnia wyświetlacz i spowalnia odświeżanie z 60 do zaledwie 1 Hz.

Apple prezentuje nowego Apple WatchaApple prezentuje nowego Apple Watcha fot. screen z konferencji Apple / Apple.com

Wówczas Apple Watch zużywa bardzo mało energii, a użytkownik może dyskretnie sprawdzić godzinę czy liczbę wykonanych kroków. Oczywiście w przypadku, gdy podniesiemy nadgarstek i spojrzymy na ekran zostanie on rozjaśniony. Pomimo obecności funkcji Always on Display, Apple Watch wciąż ma wytrzymywać cały dzień, a dokładniej 18 godzin na jednym ładowaniu.

Co więcej, Apple wyposażyło 5. serię Apple Watch w moduł GPS i aplikację kompas. Znajdzie się też funkcja mierząca hałas otoczenia oraz możliwość prostego połączenia się z numerem alarmowym w kilkudziesięciu krajach świata. Oczywiście bez konieczności używania iPhone'a.

Apple Watch 5. generacji trafi do sprzedaży już 20 września. Pojawi się w wersjach z paskami o różnorodnej kolorystyce w cenie (w USA) 399 dolarów (ok. 1565 zł). Co ciekawe, dostępny będzie również Apple Watch w wersji tytanowej.

Apple prezentuje nowego Apple WatchaApple prezentuje nowego Apple Watcha fot. screen z konferencji Apple / Apple.com

Apple iPad 

W przypadku nowej generacji tabletu iPad nie mamy już tylu nowości. Apple odświeżył jedynie najtańszą wersję tego urządzenia. Teraz ma zapewniać jeszcze więcej możliwości w niewysokiej cenie. 

Nowy iPad został wyposażony w jeszcze jaśniejszy (2,5 raza jaśniejszy niż poprzednik) i bardziej szczegółowy ekran o przekątnej 10,2 cala. I to właśnie wyświetlacz jest najważniejszą nowością w przypadku tego urządzenia. Wcześniejszych iPad był bowiem nieco mniejszy - miał 9,7 cala.

Apple prezentuje nowego iPadaApple prezentuje nowego iPada fot. screen z konferencji Apple / Apple.com

Dzięki temu mamy mieć możliwość zmieszczenia znacznie większej ilości treści, co ma mieć oczywiście pozytywny wpływ na wielozadaniowość. Apple w iPadOS pozwoli na zminimalizowanie klawiatury ekranowej i przeciągnięcie do boku ekranu, aby można było skorzystać z niej jedną ręką.

Apple sprawił też, że nowy iPad będzie kompatybilny z zewnętrzną klawiaturą. Oczywiście - tak, jak w przypadku poprzednika - iPad wciąż będzie pracować pod kontrolą procesora A10 Fusion i będzie obsługiwał rysik Apple Pencil. Cena urządzenia wynosi (w USA) 329 dolarów (1290 zł). Edycja edukacyjna będzie dostępna za to w cenie (w USA) 229 dolarów (900 zł). Sprzedaż startuje 30 września.

Czytaj też: Oto iPhone 11, iPhone 11 Pro oraz iPhone 11 Pro Max - nowe smartfony od Apple. Na konferencji wiało nudą

Więcej o: