Twój smartfon jest dla oszustów cenniejszy niż komputer. Jak zabezpieczyć go przed atakiem?

Daniel Maikowski
Z raportu Nortona wynika, że w 2017 r. 978 mln osób mogło paść ofiarą cyberataków. Coraz częściej łakomym kąskiem dla oszustów stają się smartfony. Oto cztery aplikacje, które pomogą wam zadbać o bezpieczeństwo telefonu oraz waszych danych.
Zobacz wideo

Avast Mobile Security - Zaczynamy od Avasta, czyli popularnej i darmowej aplikacji antywirusowej. Avast nie tylko skanuje nasze urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, ale pozwala również w łatwy sposób oczyścić smartfon z plików tymczasowych oraz innych "śmieci". 

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest jednak skaner Wi-Fi, który pozwala sprawdzić, czy sieć z którą się połączyliśmy, jest odpowiednio zabezpieczona. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy łączymy się z otwartym Wi-Fi – np. w hotelu czy w galerii handlowej.

ProtonVPN  - Jeśli szukacie darmowej i sprawdzonej aplikacji VPN, to polecam wam ProtonVPN. Aplikacja zabezpieczy nasze połączenie, ukryje adres IP i pozwoli na anonimowe przeglądanie internetu. ProtonVPN powinien być też uruchomiony za każdym razem, gdy korzystamy z nieznanej sieci Wi-Fi.  
 
Twórcy ProtonVPN  podkreślają, że nie przechowują  informacji na temat użytkowników, a siedziba firmy mieści się w Szwajcarii, gdzie prawa dotyczące ochrony prywatności są niezwykle restrykcyjne. 

LastPass  - Zapamiętanie kilkunastu, czy kilkudziesięciu haseł może być sporym wyzwaniem.  Z pomocą przychodzi LastPass. Aplikacja przechowuje hasła i poufne dane w zaszyfrowanym "sejfie". 

Gdy logujemy się do jakiegoś serwisu, LastPass automatycznie wypełnia za nas nazwę użytkownika oraz hasło. Nasze prywatne dane będą bezpieczne nawet wtedy, gdy smartfon dostanie się w ręce innej osoby.

Find My Device by Google - Użytkownicy iPhone'ów już od wielu lat cenią sobie funkcję, która pozwala im namierzyć ich smartfon w sytuacji, gdy zostanie on zgubiony lub skradziony. Okazuje się, że już od jakiegoś czasu podobna usługa jest dostępna również  na urządzeniach z systemem Android. 
 
Aby z niej skorzystać wystarczy zainstalować aplikację "Znajdź moje urządzenie". Pomoże ona odnaleźć zgubiony telefon, zablokować go do czasu odzyskania lub zdalnie usunąć z niego wszystkie dane. Nawet, gdy bieżąca lokalizacja urządzenia jest niedostępna, to na mapce zobaczymy ostatnie znane położenie.

Więcej o:
Komentarze (11)
Twój smartfon jest dla oszustów cenniejszy niż komputer. Jak zabezpieczyć go przed atakiem?
Zaloguj się
 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 5 razy 1

  "specjalista"

 • druga_wieza

  0

  No cóż, telefony są mniej bezpieczne. Przyczyn jest wiele.
  Jedną z nich jest brak doświadczenia użytkowników.
  Następną brak rozsądnej kontroli nad systemem i aplikacjami.
  Inną brak narzędzi diagnostycznych i naprawczych. Ktoś umie zabootować jakiś program z zewnętrznego nośnika?
  Kolejna sprawa, to zawartość. W pececie można przechowywać wrażliwe dane w sposób w miarę bezpieczny, a w telefonie są one tam, gdzie umieścił je system, czy aplikacja - a to ułatwia życie przestępcom.

  Artykułu nie komentuję, bo szkoda na to czasu.

 • xynat

  Oceniono 2 razy 0

  Ostatni punkt mnie rozwalił. Wielkie odkrycie, że od niedawna użytkownicy androidów mogą odnaleźć zagubiony/skradziony telefon. Od wielu już lat niemal każdy program antywirusowy na smartfona ma taką funkcję.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 4 razy 0

  Informuję, że KAŻDY nowy telefon od kilku lat (nie mówię o no name) posiada WBUDOWANY antywirus więc ściąganie kolejnego jest tak bez sensu jak ten artykuł.

  Samsungi mają McAfee inne koreańce właśnie Avasta więc po co to???

 • krajek13

  Oceniono 3 razy -1

  to jest akurat bardzo proste - przestac sluchac domoroslych znawcow wszystkiego i zauwazyc durnote i ulomnosc Androida :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX