Google wypuszcza nową aplikację. Zadzwoni na numer alarmowy w razie wypadku

Bezpieczeństwo osobiste (ang. Personal safety) to nowa aplikacja od Google, która wypłynęła przypadkiem. Pierwszy doniósł o niej portal XDA Developers. Aplikacja prawdopodobnie zacznie działać od połowy października

Bezpieczeństwo osobiste to zaktualizowana aplikacja do informowania o nagłych przypadkach. Została jednak tak przemodelowana, że to właściwie nowa usługa. Program na Androida ma monitorować nasz stan zdrowia i wyświetlać na ten temat raporty. Ciekawsza jest jednak funkcja wykrywania wypadków drogowych. Telefon miałby określić czy brałeś udział w wypadku z pomocą GPSa, czujników ruchu oraz mikrofonów. Jeśli smartfon będzie uważał, że doszło do wypadku, zacznie wibrować i dzwonić na maksymalnej głośności, by potwierdzić czy potrzebujesz pomocy. Jeśli nie odpowiesz, to urządzenie samo zadzwoni pod numer alarmowy oraz wyśle Twoją lokalizację.

Jak można wywnioskować ze screenów aplikacji, telefon zapyta nas dwa razy, zanim wezwie pomoc. Po pierwszej reakcji, że wszystko z nami w porządku będziemy mogli wybrać jedną z trzech opcji: brak wypadku, mały wypadek oraz zadzwoń pod numer alarmowy. Możliwe też będzie ustawienie w aplikacji kontaktów alarmowych, do których będzie można szybko i łatwo wysłać krótką wiadomość wraz ze swoją lokalizację.  

Aplikacja bezpieczeństwo osobisteAplikacja bezpieczeństwo osobiste zdj. Google

Google wykryje wypadki, ale tylko w USA 

Funkcja wykrywania wypadków na razie będzie dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych. Możliwe też, że będzie ograniczona jedynie do telefonów Google, czyli serii Pixel albo nawet tylko do jej najnowszego, jeszcze niezaprezentowanego modelu Pixel 4. Wszystkiego dowiemy się 15 października, kiedy to Google przedstawi kolejną generację swoich smarfonów. Biorąc jednak pod uwagę zastosowanie aplikacji do ratowania życia, to można się spodziewać, że po pomyślnych testach, zostanie ona udostępniona na wszystkie urządzenia, które będą dysponowały odpowiednimi parametrami.