Blob nie posiada mózgu, ale ma 720 płci. ZOO w Paryżu zaprezentuje tajemniczy organizm

Paryskie ZOO zaprezentuje tajemniczy organizm, który wygląda jak grzyb, ale zachowuje się jak zwierzę. To tzw. blob - jednokomórkowy byt, który wykazuje bardzo interesujące cechy i umiejętności.
Zobacz wideo

Blob to część najnowszej ekspozycji paryskiego parku zoologicznego, która będzie pokazywana publiczności od soboty. Choć jest jednokomórkowcem i nie ma ust, żołądka ani oczu, potrafi wykrywać i trawić pokarm. Jak informuje Reuters, blob ma także blisko 720 płci, może się poruszać, choć nie ma nóg ani skrzydeł i leczy się samodzielnie w dwie minuty, jeśli zostanie przecięty na pół. Śluzowiec ten wykazuje także niezwykłe umiejętności w zakresie uczenia się.

- Blob to stworzenie, które jest jedną z zagadek natury. Zaskakuje nas, ponieważ mimo iż nie ma mózgu, jest w stanie się uczyć. Jeśli spotkają się dwa bloby, to jeden, który zdobył pewną wiedzę, jest w stanie przekazać ją drugiemu blobowi - powiedział Bruno David, dyrektor Paryskiego Muzeum Historii Naturalnej, do której należy Park Zoologiczny w Paryżu. 

Francja. Paryskie ZOO zaprezentuje bloba. Miało trudności z wyborem opiekuna

David podkreślił, że wciąż nie wiadomo, czym tak naprawdę jest blob. Dla naukowców jasnym jest, że nie jest to roślina. Trwa jednak dyskusja, czy blob powinien zostać zakwalifikowany jako grzyb czy zwierzę.

- Jak na coś, co wygląda jak grzyb, zachowuje się bardzo niezwykle - powiedział Bruno David.

Paryskie ZOO będzie pierwszym, które zaprezentuje bloba publicznie. Jak informuje portal 20minutes.fr, ze względu na to, że nie jest jasne, czym jest blob, wyzwaniem dla tej instytucji był m.in. wybór opiekuna dla tego organizmu. Finalnie zadecydowano, że zajmie się nim Luca Morino - prymatolog i etolog, a więc specjalista z dziedziny zoologii. 

Blob otrzymał nazwę na cześć amerykański horror fantastycznonaukowy z 1958 roku pt. "Blob, zabójca z kosmosu", opowiadającym o tajemniczej, śluzowatej formie życia, która zjada wszystko, co stanie na jej drodze. 

 
Więcej o: