NASA poinformowała, że polski Kret wznowił pracę na Marsie. Ma wykopać pięciometrowy dół

Misja sondy InSight została wstrzymana na kilka miesięcy, po lutowym utknięciu penetratora geologicznego Kret. Zaprojektowane przez Polaków urządzenie wkopało się na 35 cm i nie było w stanie dalej pracować. We wtorek NASA opublikowała nagranie oraz informację o wznowieniu wykopów.
Zobacz wideo

Sonda InSight na Marsie wylądowała niemal rok temu. Jej celem jest zbadanie geologii Marsa i zebranie danych dla NASA. Umożliwić jej to ma Kret. Jest to zaprojektowany przez Polaków penetrator geologiczny, czyli urządzenie do kopania. Naukowcy chcą go użyć do wywiercenia pięciometrowego dołu, który umożliwi pobranie stosownych próbek. Niestety, po wbiciu się w powierzchnię na głębokość 35 cm Kret utknął i nie był w stanie kontynuować pracy.

NASA pochwaliła się, że Kret wrócił do pracy

Od lutego naukowcy próbowali dociec co było powodem blokady penetratora. Postawiono dwie hipotezy: albo Kret wwiercił się w skałę, albo grunt był na tyle osobliwy, że sprzęt nie miał wystarczającego tarcia, by wbić się w niego głębiej. Dodatkowym problemem była koniunkcja Marsa i Słońca, z powodu której NASA utraciło łączność zarówno z łazikiem, jak i Kretem.

Po miesiącach prób, jak donosi NASA, udało się w końcu znaleźć skuteczne rozwiązanie. Z pomocą łyżki na ramieniu łazika przyciśnięto Kreta do jednej ze ścian wcześniej wykopanej dziury. Dzięki temu penetrator znów ruszył w kierunku pionowym i wznowił pracę, czym NASA pochwaliła się na Twitterze.

Problem został wcześniej trafnie zdiagnozowany. Okazało się, że powierzchnia była zbyt sypka, a naukowcy wcześniej nie mieli wcześniej do czynienia z takim rodzajem gruntu. Kret od wznowienia prac zdążył wkopać się 3 cm w głąb Marsa. Mimo że jest za wcześnie, żeby wieścić duży sukces, gdyż przed Kretem jeszcze sporo pracy, to naukowcy po wielu miesiącach odetchnęli z ulgą.

Więcej o:
Komentarze (27)
NASA pokazała jak polski Kret pracuje na Marsie. Wznowił wykop pięciometrowego dołu
Zaloguj się
 • litecode

  Oceniono 7 razy 7

  "Dzięki temu penetrator znów ruszył w kierunku poziomym" - poziomym... yhm, to oni tam nie dziurę wiercą, ale tunel drążą? ;)

 • corvelinho

  Oceniono 4 razy 4

  Bez młota to nie robota... ;)

 • dura_lex

  Oceniono 3 razy 1

  Kilkudziesięciu inżynierów, techników, docentów i innych jajogłowych po zuzyciu kilku milionów dolarów wynaleźli sposób na który pan Krzysio, nota bene operator koparki, wpada po czasie potrzebnym na wypalenie papieroska od zaistnienia problemu zbyt słabego napędu koparki lub zbyt grząskiego terenu.

 • bolko_w_majtach

  Oceniono 7 razy 1

  spon.de/afAkj

  Niemcy maja nieco inne zdanie na temat polskości kreta.

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 3 razy 1

  Ale jeśli problemem jest grunt to problem pozostaje, chyba, że będą zasypywać na bieżąco a ramieniem dociskać, może jakimś cudem popchną to dalej.

 • jacekczewa

  Oceniono 2 razy 0

  Bruce Willis z Benem Aflekiem dali by radę.....

 • bamapo

  Oceniono 4 razy 0

  Jarosław Kret?

 • telewy2

  Oceniono 8 razy 0

  Teraz czekam na wystąpienie któregoś przedstawiciela jedynie słusznej linii politycznej z komentarzem: to zasługa naszego sekretarza Jarosława 🤪

 • mreck

  Oceniono 2 razy 0

  Gratulacje. Jestem dumny. I to nie są ćwiczenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX