"Mój Prąd" cieszy się powodzeniem. 14,3 mln złotych na panele słoneczne trafiło do Polaków

Program "Mój Prąd" przydziela dofinansowania dla osób, które chcą zainstalować u siebie w domu rozwiązania pozwalające na produkcję prądu z energii słonecznej. Ministerstwo Energii zaakceptowało niemal 3 tys. wniosków, o wartości 14,3 mln złotych.
Zobacz wideo

Ministerstwo Energii pochwaliło się wynikami z działania programu “Mój Prąd”. Do dnia 17 października 2019 r. pozytywnie rozpatrzono 2912 wniosków, czyli wszystkie, które trafiły do resortu. Następnie dokumenty przekazano do Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dotacji wyniosła 14,3 mln złotych, co przekłada się na inwestycje o łącznej wartości 70 mln złotych. Całkowita moc zainstalowana wpartych mikroinstalacji wyniesie 16 350,83 kW.

Program “Mój prąd” dofinansowuje instalacje paneli słonecznych

W ramach projektu można ubiegać się pieniądze na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych. "Mój prąd" skierowany jest do osób fizycznych, które u siebie w domu ukończyły instalację tego typu rozwiązań gwarantujących moc od 2 do 10 kW. Ponadto warunkiem jest umowa kompleksowa, która zobowiązuje do przyłączenia się do sieci energetycznej. W ten sposób nadwyżki energii są przekazywane do elektrowni, z którą prosumenci rozliczają się w cyklu rocznym.

Wysokość dofinansowania może wynosić nawet 50 proc. kosztów instalacji takich rozwiązań. Jednakże wysokość dotacji nie może być wyższa niż 5 tysięcy złotych. Na program “Mój prąd” przewidziano budżet w wysokości 1 miliard złotych. Ministerstwo Energii szacuje, że program przyczyni się do powstania 200 tysięcy domowych źródeł energii słonecznej. O przyznaniu wniosku decyduje kolejność złożenia poprawnie wypełnionych dokumentów. O przyznanie dotacji można ubiegać się do 20 grudnia 2019 r. lub do wyczerpania budżetu. Według Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejny nabór jest szykowany na początek 2020 r.

Więcej o:
Komentarze (12)
"Mój Prąd" cieszy się powodzeniem. 14,3 mln złotych na panele słoneczne trafiło do Polaków
Zaloguj się
 • wan20_3

  Oceniono 1 raz 1

  To nie jest żaden program tylko kacze jaja i to propagandowe. 14 milionów to było by dużo dla gminy a nie dla dużego kraju. PiS najpierw spieprzył i "znowelizował" ustawę o OZE a teraz jak się baranom ciepło koło kupra robi to bełkoczą jacy to oni nie są eko.

 • fuqu

  Oceniono 3 razy 1

  dostali na program 1 mld pzl.
  Wydali 14 mln pzl.
  .............. czyli zużytkowano 1.4% dostępnych środków,
  a do 20 XII zostało 2 miesiące.
  No zaiste suuuuuuuuukces taki że ho, ho albo i większy.

  Kto dostanie goździki ??? (o premii nie wspomnę)

 • klaudiusz76

  Oceniono 1 raz 1

  "nadwyżki energii są przekazywane do elektrowni" - co za nieuk pisal ten tekst? A co elektrownia zrobi z ta nadwyzka? Zamieni ja na czysty wegiel w postaci diamentu?

 • romulus fan

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem, że to kpina z programu. 15 mln zl na całą Polskę ? :)))))))))))

 • koszmarek66

  0

  Jeśli wybierze się instalację o mocy porównywalnej z zapotrzebowaniem rodziny w domku to koszt wyniesie ok. 25 tys. zł. Zwrot 5 tys. To przy zużyciu prądu 4kWh rocznie, instalacja zwróci się po jakichś 10 latach. Jeśli można jeszcze odliczyć wydatek od podatku, to szybciej. Ale prawie nigdzie nie pisze się o kosztach serwisu, czyszczenia, naprawy, ubezpieczenia (grad, pożar, piorun, itp.).
  Więc sensem jest montować panele o mocy większej niż zapotrzebowanie. Koszt wykonania rośnie wolniej niż moc (2 razy większa instalacja nie kosztuje 2 razy więcej). Ale trzeba mieć wystarczającą powierzchnię dachu, a tego się nie przeskoczy.

 • kertog123

  Oceniono 2 razy 0

  Nomasz, cale 14 milionów !!!!
  A elektrownia w Ostrołęce bedzi za 7 miliardów i 100 wagonów węgla codziennie w powietrze... A można by zachęcić ludzi wiekszymi dopłatami i bardzo szybko zmienic wegiel na słońce wiatr i wode

 • pulkol

  Oceniono 6 razy 0

  Ostrożnie z montażem paneli fotowoltaicznych. Oddając nadwyżkę do tzw. magazynu firmy energetyczne kradną 20 %. Odbierając energię z własnego konta znowu jesteś okradany o 20 %.
  Dalej nadwyżka w tzw magazynu po roku znika.To złodziejskie państwo.Kraść bezkarnie mogą tutaj Chrzanowscy, Banasie, Biereccy i wielu innych ale nie TY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX