"Mój Prąd" cieszy się powodzeniem. 14,3 mln złotych na panele słoneczne trafiło do Polaków

Program "Mój Prąd" przydziela dofinansowania dla osób, które chcą zainstalować u siebie w domu rozwiązania pozwalające na produkcję prądu z energii słonecznej. Ministerstwo Energii zaakceptowało niemal 3 tys. wniosków, o wartości 14,3 mln złotych.
Zobacz wideo

Ministerstwo Energii pochwaliło się wynikami z działania programu “Mój Prąd”. Do dnia 17 października 2019 r. pozytywnie rozpatrzono 2912 wniosków, czyli wszystkie, które trafiły do resortu. Następnie dokumenty przekazano do Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dotacji wyniosła 14,3 mln złotych, co przekłada się na inwestycje o łącznej wartości 70 mln złotych. Całkowita moc zainstalowana wpartych mikroinstalacji wyniesie 16 350,83 kW.

Program “Mój prąd” dofinansowuje instalacje paneli słonecznych

W ramach projektu można ubiegać się pieniądze na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych. "Mój prąd" skierowany jest do osób fizycznych, które u siebie w domu ukończyły instalację tego typu rozwiązań gwarantujących moc od 2 do 10 kW. Ponadto warunkiem jest umowa kompleksowa, która zobowiązuje do przyłączenia się do sieci energetycznej. W ten sposób nadwyżki energii są przekazywane do elektrowni, z którą prosumenci rozliczają się w cyklu rocznym.

Wysokość dofinansowania może wynosić nawet 50 proc. kosztów instalacji takich rozwiązań. Jednakże wysokość dotacji nie może być wyższa niż 5 tysięcy złotych. Na program “Mój prąd” przewidziano budżet w wysokości 1 miliard złotych. Ministerstwo Energii szacuje, że program przyczyni się do powstania 200 tysięcy domowych źródeł energii słonecznej. O przyznaniu wniosku decyduje kolejność złożenia poprawnie wypełnionych dokumentów. O przyznanie dotacji można ubiegać się do 20 grudnia 2019 r. lub do wyczerpania budżetu. Według Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejny nabór jest szykowany na początek 2020 r.

Więcej o: