Netflix planuje walczyć z udostępnianiem kont. Szuka rozwiązania problemu, przez który traci pieniądze

Jeden z dyrektorów Netflixa w wywiadzie na temat wyników finansowych przyznał, że firma szuka rozwiązania problemu nielegalnego dzielenia się hasłami. Rozwiązanie to nie będzie jednak rewolucyjne, ma być przede wszystkim przyjazne użytkownikom platformy.
Zobacz wideo

Netflix niedawno opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 roku. Te są bardzo dobre, ale poniżej oczekiwań firmy. Przybyło 6,8 miliona subskrybentów, o 200 tys. mniej, niż przewidywano. W samych Stanach Zjednoczonych Netflix zyskał 520 tys. użytkowników. Mimo że prognozowany wzrost miał wynieść 800 tysięcy nowych abonentów, to firma i tak ma się z czego cieszyć. W zeszłym kwartale po raz pierwszy od 2011 roku liczba klientów Netflixa w Stanach Zjednoczonych spadła. Wtedy też władze przedsiębiorstwa stwierdziły, że takie wyniki były spowodowane złym doborem seriali i filmów, a także wzrostem ceny usługi w kilku krajach na świecie.

Trend odwrócił się w okresie od lipca do września, czego sporą zasługą była premiera trzeciego sezonu "Stranger Things". Serial obejrzało aż 64 miliony gospodarstw domowych na całym świecie. Wyniki te przełożyły się wzrost wartości akcji Netflixa. Firma w trzecim kwartale zanotowała przychody w wysokości 5,24 miliarda dolarów, co dało im 665 milionów dolarów zysku netto. Serwis streamingowy mógłby jednak zarabiać więcej, co pokazują prognozy zysków. Powodem strat jest nielegalne dzielenie się hasłami do konta.

Netflix planuje zakończyć dzielenie się danymi logowania do serwisu

Nie jest niczym nowym, że firmy streamingowe tracą najwięcej pieniędzy na udostępnianiu haseł osobom trzecim przez użytkowników konta. Próbuje zawalczyć z tym Spotify, który zapowiedział sprawdzanie adresów w abonamencie rodzinnym poprzez lokalizację urządzenia, z którego korzystamy. 

Prawdopodobnie Netflix zastosuje tę samą metodę co Spotify i jedno konto będzie mogło być przypisane do jednego adresu IP. Dotychczas niezwykle często zdarzało się, że z jednego konta, w ramach którego można używać wielu urządzeń, korzystali nie domownicy, ale osoby mieszkające zupełnie gdzie indziej. I tak przy pakiecie Standard dzielono opłatę miesięczną 43 zł na dwoje znajomych, a przy pakiecie Premium - 52 zł nawet na czworo znajomych. 

 

W wywiadzie z analitykiem Michaelem Morrisem, dyrektor ds. produktu (CPO) Greg Peters przyznał, że Netflix cały czas monitoruje ten problem. Poszukiwane są rozwiązania przyjazne użytkownikom - Netflix nie chce bowiem przekroczyć granicy i stracić klientów. Morris dodał również, że w tym momencie nie są planowane żadne rewolucyjne pomysły w tej kwestii.

Więcej o:
Komentarze (127)
Netlfix planuje walczyć z udostępnianiem kont. Szuka rozwiązania problemu przez który traci pieniądze
Zaloguj się
 • piotraa81

  Oceniono 34 razy 32

  A co jeśli ktoś ma mieszkanie, domek letniskowy i ogląda na telefonie? Jedna osoba a trzy różne IP...

 • ewa_2015

  Oceniono 26 razy 22

  Oglądam Netfilxa u siebie w domu, w domu rodziców, w domu rodziców chłopaka, czasami w hotelach na delegacjach. To znaczy, że stracę dostęp do usługi, za którą płacę, jeśli przebywam poza domem? Co to za bzdura?

 • magwol2

  Oceniono 16 razy 16

  Większość usług internetowych w Polsce ma dynamiczne IP. Często w sieciach wewnętrznych.
  Czasem można sobie stłee dokupić (u mnie to kosztuje 10 zł netto miesięcznie, potrzebuje do pracy), ale przeciętnemu użytkownikowi nie jest to potrzebne. A czasem zwyczajnie w pakietach dla konsumentów nie ma opcji stałego IP.
  A dostęp mobilny? Stale IP na tablecie, telefonie? RLY?
  A w umowie z Netlixem jest, że mogę korzystać na cay świecie i jak pojadę do USA i się zaloguję stamtąd to dostane amerykańskiego Netflixa.
  Więc jakie IP?
  Jakiś marketoid cos bredzi.

 • janjan101

  Oceniono 21 razy 15

  To oni muszą mi sprzedać produkt a nie ja muszę kupić, więc niech zrobią weryfikacje a przekonają się wtedy, że chytry traci zawsze więcej.

 • re_x

  Oceniono 13 razy 11

  nielegalne udostępnianie haseł?!od kiedy nielegalne jak sam Netflix do tego zachęcał?gdzie jest paragraf w regulaminie,że to nielegalne?

 • osobaniepozadana

  Oceniono 11 razy 11

  a co z oglądaniem Netflixa np. w podróży, na laptopie lub w telefonie, gdy IP się zmienia?

 • ducati69

  Oceniono 19 razy 9

  Kolejny pomysł w stylu skok na kasę .Ja mam konto na 4 osoby ,korzystają rodzice ,córka ,syn . Co kogo obchodzi gdzie kto mieszka i na ilu urządzeniach jest obsługiwane Czy zakładali że na jednym komputerze cała rodzina obleci ???? To po co płace za 4 konta ??
  Filmy na netfixie to głównie starocie a seriale są dodawane z dużym opóźnieniem ,jeśli wprowadza takie zmiany przestanę opłacać ,zrezygnuję

 • magtic

  Oceniono 11 razy 7

  Netfix! Nie strasz, nie strasz bo sie ze.... :D

 • Darek Pomorski

  Oceniono 10 razy 6

  Netflix w 3 kwartale zarobił ponad 660 mln $ tj ponad 2 mld zl. Jeśli uważają że muszą ograniczać usługi bo ... za mało zarabiają to świat stoi na głowie. Jesli mega firmy kierują się tylko zyskiem to świat jest zgubiony. Po nas choćby potop - takie podejście widzę coraz częściej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX