Microsoft stworzy JEDI dla Pentagonu. 10 miliardów dolarów za "war cloud"

Microsoft stworzy dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych chmurę obliczeniową. To tak zwany "war cloud" dla amerykańskiego wojska. Wartość 10-letniego kontraktu wynosi 10 miliardów dolarów. W procesie przetargowym Microsoft pokonał Amazona.
Zobacz wideo

Wojskowa chmura nazywana planem JEDI - Joint Enterprise Defense Infrastructure - będzie się opierać na sztucznej inteligencji. Ma poprawić zdolność planowania i prowadzenia działań wojennych. Ułatwiona ma zostać wymiana informacji między wojskowymi. Ponadto przedstawiciele Pentagonu wskazywali, że możliwości obliczeniowe "war cloud" mogą pomóc USA w analizie danych zbieranych przez samoloty zwiadowcze, przewidywać kiedy wykorzystywany sprzęt będzie wymagał konserwacji, a także w przyspieszeniu komunikacji, gdy dojdzie do spowolnienia połączeń satelitarnych i światłowodowych.
O kontrakt na program JEDI walczyły największe firmy technologiczne z USA.

Microsoft, a nie Amazon stworzy dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych chmurę obliczeniową.

Pierwotnie wykonawca programu miał być ogłoszony w sierpniu, jednak na kilka tygodni przed zakończeniem procesu przetargowego Donald Trump zawiesił go i polecił sekretarzowi obrony Markowi Esperowi zbadanie skarg dotyczących Amazona. Pentagon był oskarżany o faworyzowanie firmy Jeffa Bezosa, która realizuje już kontrakt na budowę systemu bezpieczeństwa w chmurze dla CIA. Krytycy Amazona wskazywali, że dzięki temu firma nawiązała kontakty z czołowymi amerykańskimi wojskowymi. Do głosów krytycznych wobec Amazona dołączyła także firma Oracle, która z negocjacji przetargowych została wyeliminowana na ich wczesnym etapie. Oracle złożyło pozew do sądu przeciw Amazonowi, powołując się na ustawę o obronie narodowej. Przeciwnicy Donalda Trumpa zarzucali mu, że ingeruje w proces przetargowy z powodów politycznych. Szef Amazona Jeff Bezos jest właścicielem "The Washington Post", który jest niechętny polityce prowadzonej przez amerykańskiego prezydenta.

Rzecznik Amazona powiedział, że jest "zaskoczony" decyzją Pentagonu. "Amazon Web Services jest liderem w dziedzinie przetwarzania w chmurze" - podkreślił. Według danych firmy analitycznej Canalys prawie co trzecia usługa chmurowa na świecie jest oferowana przez Amazona. Drugi na tym rynku Microsoft ma udziały na poziomie około 17 procent.

Więcej o: