iPhone 5 wymaga aktualizacji. Bez niej telefon może stać się bezużyteczny Wszystko przez... depesze z satelity

Właściciele iPhone'ów 5 muszą zaktualizować swój telefon przynajmniej do wersji iOS 10.3.4. Inaczej smartfony utracą dużą część funkcjonalności sieciowej. Problem wywołuje tak zwany GPS rollover.
Zobacz wideo

iPhone 5 to model już dość stary (premierę miał w 2012 roku), ale wciąż używa go wiele osób. Część z nich może utracić lwią część funkcjonalności smartfona. 3 listopada mogą pojawić się problemy z działaniem GPS. W związku z tym przestaną działać nie tylko aplikacje opierające się na lokalizacji, ale także te, które wykorzystują system satelitarny do określenia daty. Apple twierdzi, że mogą przestać działać funkcje on-line w kliencie poczty, w przeglądarce Safari, a także w App Store oraz iCloud. Tym samym użyteczność telefonu będzie mocno ograniczona.

Da się tego uniknąć. Wystarczy zaktualizować iPhone’a 5 do wersji iOS 10.3.4. Można to zrobić z poziomu telefonu, przez internet, ale tylko do 3 listopada. Po tym terminie konieczna będzie ręczna aktualizacja z użyciem komputera. O konieczności instalacji nowego oprogramowania Apple informuje poprzez duże komunikaty, które wyskakują na ekranie i przypominają o tym, że bez aktualizacji smartfon nie będzie działał prawidłowo.

iPhone 5 ma problemy przez GPS rollover

GPS rollover i problemy z iPhonem 5 wynikają z systemu zapisu daty w urządzeniach elektronicznych. Ta wyznaczana w sposób satelitarny jest bardzo dokładna i opiera się na zapisie 10-bitowym. Każda data ma przypisany numer od 0 do 1023, a więc co 1024 tygodnie konieczny jest restart. Ten system działa od 6 stycznia 1980 roku. Pierwszy rollout nastąpił w nocy z 21 na 22 kwietnia 1999 roku. Kolejny restart daty nastąpił 6 kwietnia bieżącego roku.

Starsze urządzenia mogą mieć problem z obsłużeniem tej zmiany, ale Apple dba o swoich użytkowników, ponieważ przygotowana aktualizacja pozwala na poprawne działanie urządzeń, które na rynku są przynajmniej od siedmiu lat. Problem nie będzie dotyczył dużej liczby osób, ponieważ gigant z Cupertino podaje, że tylko dziewięć procent użytkowników ma zainstalowaną na telefonie niższą wersje systemu niż iOS 12.

Więcej o: