iPhone 5 wymaga aktualizacji. Bez niej telefon może stać się bezużyteczny Wszystko przez... depesze z satelity

Właściciele iPhone'ów 5 muszą zaktualizować swój telefon przynajmniej do wersji iOS 10.3.4. Inaczej smartfony utracą dużą część funkcjonalności sieciowej. Problem wywołuje tak zwany GPS rollover.
Zobacz wideo

iPhone 5 to model już dość stary (premierę miał w 2012 roku), ale wciąż używa go wiele osób. Część z nich może utracić lwią część funkcjonalności smartfona. 3 listopada mogą pojawić się problemy z działaniem GPS. W związku z tym przestaną działać nie tylko aplikacje opierające się na lokalizacji, ale także te, które wykorzystują system satelitarny do określenia daty. Apple twierdzi, że mogą przestać działać funkcje on-line w kliencie poczty, w przeglądarce Safari, a także w App Store oraz iCloud. Tym samym użyteczność telefonu będzie mocno ograniczona.

Da się tego uniknąć. Wystarczy zaktualizować iPhone’a 5 do wersji iOS 10.3.4. Można to zrobić z poziomu telefonu, przez internet, ale tylko do 3 listopada. Po tym terminie konieczna będzie ręczna aktualizacja z użyciem komputera. O konieczności instalacji nowego oprogramowania Apple informuje poprzez duże komunikaty, które wyskakują na ekranie i przypominają o tym, że bez aktualizacji smartfon nie będzie działał prawidłowo.

iPhone 5 ma problemy przez GPS rollover

GPS rollover i problemy z iPhonem 5 wynikają z systemu zapisu daty w urządzeniach elektronicznych. Ta wyznaczana w sposób satelitarny jest bardzo dokładna i opiera się na zapisie 10-bitowym. Każda data ma przypisany numer od 0 do 1023, a więc co 1024 tygodnie konieczny jest restart. Ten system działa od 6 stycznia 1980 roku. Pierwszy rollout nastąpił w nocy z 21 na 22 kwietnia 1999 roku. Kolejny restart daty nastąpił 6 kwietnia bieżącego roku.

Starsze urządzenia mogą mieć problem z obsłużeniem tej zmiany, ale Apple dba o swoich użytkowników, ponieważ przygotowana aktualizacja pozwala na poprawne działanie urządzeń, które na rynku są przynajmniej od siedmiu lat. Problem nie będzie dotyczył dużej liczby osób, ponieważ gigant z Cupertino podaje, że tylko dziewięć procent użytkowników ma zainstalowaną na telefonie niższą wersje systemu niż iOS 12.

Więcej o:
Komentarze (8)
iPhone 5 wymaga aktualizacji. Bez niej telefon może stać się bezużyteczny Wszystko przez... depesze z satelity
Zaloguj się
 • eisbergh

  Oceniono 3 razy 3

  zawsze byłem zdania, ze za cale zlo na tym swiecie odpowiadają depesze (zanim pisuary zidentyfikowaly jako glownego depesza - Donalda Tuska)

 • fafarafafafa

  Oceniono 1 raz 1

  " 3 listopada mogą pojawić się problemy z działaniem GPS. W związku z tym przestaną działać nie tylko aplikacje opierające się na lokalizacji, ale także te, które wykorzystują system satelitarny do określenia daty. Apple twierdzi, że mogą przestać działać funkcje on-line w kliencie poczty, w przeglądarce Safari, a także w App Store oraz iCloud". Przecież to jakaś bzdura. A jeśli ktoś w ogóle nie używa GPS, nie może korzystać z App Store albo iClouda? Aż tak ten soft beznadziejnie napisali? Czy stażyści w gazecie nie wiedzą o czym piszą?

 • leming666

  Oceniono 3 razy 1

  Ja mam iPhone 5s i system w wersji 12.4.2.
  Ktoś kto ma 10.3.3 to chyba już umarł dawno dawno temu bo trzeba się postarać, żeby nie aktualizować tego telefonu. Tym bardziej, że aktualizacje zazwyczaj przyspieszają system lub dodają nowe praktyczne funkcje.

 • ortueoriueo

  0

  Zaś aktualizacja go ucegli :D Będzie tak spowolniony przez aktualizację, żeby zmusić użytkownika do zakupu nowego iPhone. To stała polityka Apple: dbamy o swoich użytkowników, dajemy im 7 lat aktualizacje, ale nimi spowalniamy, żebyście kupili nowszy model.

 • to_ja_troll_trzeci

  0

  zmiana nastąpiła 6 kwietnia, a problemy mają wyniknąć 3 listopada? Najwyraźniej serwują jakiegoś backdoora od NSA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX